Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφή Η/Μ σχεδίων για Δ.Ε.Η. και έναρξη στην εφορία


ip9772

Recommended Posts

Γεια σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν είναι απαραίτητη η έναρξη επαγγέλματος στην εφορία για να μπορώ να υπογράφω. Πιο συγκεκριμένα, είμαι νέος ηλεκτρολόγος μηχανικός και μέλος του ΤΕΕ χωρίς να έχω κάνει έναρξη στην εφορία και χωρίς να δουλεύω κάπου. Επειδή όμως θέλω να κάνω αίτηση στη ΔΕΗ για νυχτερινό ρεύμα για το σπίτι μου και χρειάζεται ηλεκτρολογικό σχέδιο θα ήθελα να ρωτήσω (εφόσον δεν θα πάρω κάποια αμοιβή) είναι αναγκαία η έναρξη στην εφορία για να υπογράψω το σχέδιο? Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την εφορία? Και αν όχι αρκεί να βγάλω μια σφραγίδα? Να υπενθυμίσω ότι έχω άδεια άσκησης επαγγέλματος.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, έχεις δικαίωμα υπογραφής.

 

Ακόμη και χωρίς να έχει ή να ανήκει σε επιχείρηση με νομική υπόσταση (δηλ. έναρξη επαγγελμάτος κοκ)?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννοώ φίλε mred-akias.

Μετά την έναρξη, γίνεσαι (φορολογικά) επαγγελματίας. Το δικαίωμα υπογραφής ως Μηχανικός δεν είναι φορολογικό ζήτημα.

 

Θα βάλει τα στοιχεία του ως Μηχανικός, φίλε ilias.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννοώ φίλε mred-akias.

Μετά την έναρξη, γίνεσαι (φορολογικά) επαγγελματίας. Το δικαίωμα υπογραφής ως Μηχανικός δεν είναι φορολογικό ζήτημα.

 

Θα βάλει τα στοιχεία του ως Μηχανικός, φίλε ilias.

 

Ισχύει το πρώτο σκέλος. Το δεύτερο εν μέρει. Είναι και φορολογικό το ζήτημα. Αν αντιληφθεί η εφορία το ότι υπέγραψε μελέτη και θέλει να ασχοληθεί, ενδέχεται να έχει προβλήματα αν δεν είναι και "φορολογικά" μηχανικός. Αρχίζουμε να έχουμε προβλήματα οι Τοπογράφοι με τα τοπογραφικά των συμβολαίων σε αυτό το θέμα. "Τσιμπάει" όλο και περισσότερους η εφορία και τους ζητάει την ΑΠΥ που (δεν) έκοψαν. Παρά το ότι δεν έχει μπει στο σύστημα αμοιβών αυτή η δραστηριότητα ακόμα. Και κερατάδες και δαρμένοι δηλαδή...

 

 

Το σπίτι του. Δεν έχει έδρα με την φορολογική έννοια.

 

Η "έδρα" είναι μόνο φορολογική έννοια. Αν δεν έχεις κάνει έναρξη επιτηδεύματος, δεν έχεις έδρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντιληφθεί η εφορία το ότι υπέγραψε μελέτη και θέλει να ασχοληθεί, ενδέχεται να έχει προβλήματα αν δεν είναι και "φορολογικά" μηχανικός. "Τσιμπάει" όλο και περισσότερους η εφορία και τους ζητάει την ΑΠΥ που (δεν) έκοψαν.
"Φορολογικά" Μηχανικός, δεν υπάρχει. Υπάρχει -όμως- "ελεύθερος επαγγελματίας", ιδιότητα που αποδίδει η εφορία μέσω της έναρξης εργασιών.

Η εφορία "τσιμπάει" (όπως λες) κάποιον Μηχανικό όταν δεν τηρεί τις φορολογικές του υποχρεώσεις (π.χ. έκδοση Α.Π.Υ. για τις μελέτες που εκπονεί) και όχι γιατί υπέγραψε.

Δεν ρώτησε ο συνάδελφος για περίπτωση μελέτης, αλλά για ένα σχέδιο της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης του σπιτιού του, το οποίο θα υποβάλλει στην Δ.Ε.Η. μαζί με μία αίτηση.

 

Η "έδρα" είναι μόνο φορολογική έννοια. Αν δεν έχεις κάνει έναρξη επιτηδεύματος, δεν έχεις έδρα.
Η "έδρα" έχει και φορολογική έννοια, όχι μόνο τέτοια. Φερ' ειπείν, έδρα είναι εκεί που διαβάζω, εκεί που εκπονώ μελέτες ή εκεί που σχεδιάζω.

Επί της ουσίας το ίδιο λέμε. Έδρα επαγγελματικής δραστηριότητας, δεν υπάρχει.

 

 

Εν κατακλείδι, δικαίωμα υπογραφής αποκτάει ο Μηχανικός με την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (εξετάσεις Τ.Ε.Ε.)

χωρίς να απαιτείται κάτι άλλο.

Με την έναρξη εργασιών, αποκτά την ιδιότητα του ελεύθερου επαγγελματία και το δικαίωμα να λαμβάνει αμοιβή για

τις υπηρεσίες του, σύμφωνα με την σχετική νομοθεσία.

 

Η έκδοση απόδειξης είναι υποχρεωτική για τα ποσά που λαμβάνει, τα (ελάχιστα, συνήθως) όρια των οποίων καθορίζονται

από τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις.

Εννοείται ότι η λήψη της ελάχιστης αμοιβής (επομένως και η έκδοση Α.Π.Υ. γι' αυτό το ποσόν) είναι υποχρεωτική.

Περιπτώσεις εξαιρέσεων υπάρχουν, αλλά δεν έχουν σχέση με την παρούσα συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.