Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oικόπεδο εντός παραδοσιακού οικισμού μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο


Recommended Posts

Έχω οικόπεδο 1850 τμ σε παραδοσιακό οικισμό στη παχιά ράχη Αίγινας και είναι χαρακτηρισμένο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Είναι το πρώτο χωράφι του οικισμού. Γύρω του είναι μικρότερα οικόπεδα και έχουν κτιστεί και στο δικό μου, μου λένε δεν μπορώ. Μπορείτε να μου πείτε γιατί;;

Link to comment
Share on other sites

σωστός!!!

και εγώ απαιτώ να μάθω γιατί δεν βγάζουν το χωράφι του φίλου αρτιο....

λίγη υπομονή και θα την βρούμε την άκρη

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλοί οι λόγοι που θα μπορούσε ένα οικόπεδο να χαρακτηριστεί ως μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο όπως πχ να μην περιλαμβάνεται στα όρια του οικισμού, να μην καλύπτει το όριο αρτιότητας που έχει οριστεί για τον οικισμό κλπ.

 

Σε κάθε περίπτωση, είναι δύσκολο να βρεις απάντηση από μηχανικούς στο internet που δεν γνωρίζουν τα πραγματικά στοιχεία της υπόθεσης. Θα πρέπει να συμβουλευτείς ένα μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, να του δώσεις όλα τα στοιχεία που διαθέτεις για το οικόπεδο και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δώσει τα συμβόλαια σε μηχανικό της περιοχής και δεν έβγαλε άκρη ή δεν ήθελε να βγάλει. Δεν ξέρω τι να πω θα δοκιμάσω και με άλλον. Πάντως δεν είναι περίεργο το χωράφι να περιβάλλεται από οικόπεδα που έχουν κτιστεί και το δικό μου όχι! Ίσως κάποιοι θέλουν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις, για να πάρουν το χωράφι σε χαμηλή τιμή. Ίσως επειδή δεν είμαι ντόπιος να έχουν θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι περίεργο το χωράφι να περιβάλλεται από οικόπεδα που έχουν κτιστεί και το δικό μου όχι!

Μήπως δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο?

Link to comment
Share on other sites

gramalex

όπως παρουσιάζεις τα πράγματα ναί είνια περίεργο.

ο συνάδελφος Μακαρ σωστά σου ανέφερε ότι χωρίς να έχει κανείς τα απαραίτητα στοιχεία

τοπογραφικά διαγράμματα,συμβόλαια-τίτλους,όρους δόμησης κλπ

είναι εξαιρετικά δύσκολο να σου δώσει σαφείς απαντήσεις

προφανώς και θα απευθυνθείς και σε άλλον συνάδελφο, ο μηχανικός οφείλει να σου πεί γιατί δεν είναι το οικόπεδο σου άρτιο και οικοδομήσιμο και τι λύσεις υπάρχουν

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.