Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας που έχει εκδοθεί προ καθεστώς ΦΠΑ


Highlander

Recommended Posts

Παρακαλώ.

 

Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας. Σε άδεια του 2005 προ Φπα έχει κατασκευαστεί δεύτερο υπόγειο garage (όπως αναφέρω και σε άλλο topic) ο ιδιοκτήτης επειδή του αρκεί το ένα υπόγειο garage (και νομοθετικά) προτείνει την μείωση του μετατρέποντας το δεύτερο υπόγειο σε χώρους βοηθητικής χρήσης.

Ηθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση αναθεώρησης αδείας - το κτίριο δεν έχει ξεκινήσει να χτίζεται ακόμα- θα χάσω ευνοικές μεταχειρίσεις όπως την επιβολή του Φπα αν ο ιδιοκτήτης θελήσει να πουλήσει και μήπως τυχόν θα έχω προβλήματα με ΓΟΚ και συγκεκριμένα με το ποσοστό των ημιυπαιθρίων λόγω του νομοσχέδιου Σουφλιά?

Link to comment
Share on other sites

"Διαδικασία χορήγησης εξαίρεσης από την επιβολή ΦΠΑ στις παραδόσεις νεόδμητων ακινήτων, σύμφωνα με την παράγραφο 4 του

άρθρου 6 του Κώδικα ΦΠΑ" - ΠΟΛ. 1038/06, από την Γενική Δ/νση Φορολογικών Ελέγχων του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών.

 

"Διευκρινίσεις και οδηγίες για την εφαρμογή της Α.Υ.Ο. ΠΟΛ. 1038/9.3.2006 για τη διαδικασία χορήγησης εξαίρεσης από την επιβολή

Φ.Π.Α. στις παραδόσεις νεόδμητων ακινήτων" - ΠΟΛ. 1066/06, από τον Σ.Α.Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το δεύτερο link δεν παίζει...αλλά παρα ταύτα εγώ ρωτώ αν αναθεωρήσω σήμερα μια άδεια του 2005 πριν την επιβολή του ΦΠΑ, αν θα προστεθεί ΦΠΑ σήμερα στα προς διάθεση ακίνητα.

 

?

 

Highlander

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι "δουλεύει" το link. Κάνε αναζήτηση στο google με: 2006ΥΠΟΙΚ-ΠΟΛ 1066.pdf.

Η πρώτη σελίδα που θα βγάλει, περιέχει το pdf της ΠΟΛ. που θέλεις.

Σε αυτήν την εγκύκλιο αναφέρεται και η περίπτωση αναθεώρησης. Δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο γι' αυτό δεν σου απαντώ ευθέως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.