Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 01. Γενικά (και ό,τι δεν ταιριάζει στις παρακάτω κατηγορίες)


civileng

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

Αν και έμπειρη χρήστης του προγράμματος, μου παρουσιάστηκε κάτι που δεν το έχω ξαναδεί και δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω. Είπα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος/α από εσάς.

Το πρόβλημα καταρχήν παρουσιάστηκε ξαφνικά στο πρόγραμμα μαθήτριάς μου (δεν ξέρει να έκανε κάτι), σε όλα τα αρχεία της (υπάρχοντα και νέα). 

Σχεδιάζει κανονικά σε διάφορα layers. Ωστόσο, όταν επιλέξει σε κάποιο layer κάποιο lineweight διάφορο του default, τότε:

Όταν επιλέγει "show lineweights" ή plot, οι γραμμές της δεν φαίνονται, παρά μόνο σας τελείες, μάλλον στην αρχή και το τέλος κάθε γραμμής. 

Όλα φαίνονται να είναι κανονικά: γραμμή συνεχής, κλίμακα γραμμής 1, εκτύπωση κλπ όλα νορμάλ... Ωστόσο για να δει τις γραμμές εκτυπωμένες, πρέπει να έχουν lineweight default.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να τρέξει την εντολή GRAPHICSCONFIG και να αλλάξει την τιμή του Hardware Acceleration (On-Off).

Σημ.: Να ελέγξει επίσης μήπως σχεδιάζει άθελά της 3D.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Χωρίς να αλλάξω κάτι, ξαφνικά όταν επιλέγω να ανοίξω νέο αρχείο (acadiso) το ανοίγει πλέον με μονάδες χιλιοστά και αφού το διορθώνω σε μέτρα όταν πάω να χρησιμοποιήσω κάποιο παλαιότερο layout τα πινακάκια τα μετράει σε χιλιοστά με αποτέλεσμα το χαρτί να είναι πολύ μικρότερο. Πως μπορεί να διορθωθεί;

Aπό ότι μπορώ να καταλάβω έχουν αλλάξει οι ρυθμίσεις του αρχείου iso όταν ανοίγεις ένα κενό σχέδιο.

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

https://help.autodesk.com/view/ACD/2024/ENU/?guid=GUID-BAEB2254-FC45-48FD-96B1-A955FCA1C688

 

Ακόλουθα τις οδηγίες κ σεταρε το default οπως θες. 

Είναι φανατικός εχθρός του unitless. m ή mm.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το AutoCAD δεν είναι μονο τα lines αν έχεις annotation scales, layouts, dynamic  blocks με πραγματικά lengths κ αλλά dynamic στοιχεία το unitless καπου πάντα δεν θα λειτουργεί. 

Σε civil 3D κτλπ δεν λειτουργεί καν σωστά 

Να κάνω add στο θέμα με τα units, πρέπει να αλλάξεις κ τα units στην εντολή -dwgunits.

Edited by bilya63
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα όλα όσα είπαμε αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει:

Από κανούριο αρχείο αν θελήσω να εισάγω layout από πιο παλιό αρχείο για να χρησιμοποιήσω τα πινακάκια το εμφανίζει στις διαστάσεις x1000.

Ποια μπορεί να είναι η διαφορά των δύο αρχείων;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.