Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει πρόγραμμα Η/Υ για προσομοίωση αντισεισμικής ευρεσιτεχνίας


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Απευθύνσου δοκιμαστικά στον Καράμπαλη, του Τμήματος Π/Μ στην Πάτρα:

 

Σαν να εχει καεί λίγο η γούνα σου... :)

Τον είχα και προπτυχιακά και στο Μ.Δ.Ε. Όταν είμασταν στο ΜΔΕ (10-12 ατομα) εκανε φ ο β ε ρ έ ς διαλέξεις, αλλά στο αμφιθέατρο με 200 ταλιμπάν από κάτω και με αμφιβόλου ποιότητας γνώσης συνήθως ήταν εκτός ορίων (μη μιλάαααας, κάτσε κάτωωωωωω, εξω τώρα...). Δίκαιος γενικά αλλά περνούσε με το σταγονόμετρο και διστυχώς τα θέματα ήταν πολύ δυσκολότερα από την διδαχθείσα ύλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

alexp81 dimitrispsi vaggelis2000 Σας ευχαριστώ. Είσαστε πολύ κατατοπιστικοί. Θα μιλήσω στον Κον Καράμπαλη αλλά δύσκολα θα συνεργαστεί μαζί μου. Είναι σαν να φοβούνται να ασχοληθούν με το θέμα. Μιλάω για άλλες προτάσεις που έκανα σε άλλους επιφανείς καθηγητές. Φίλε vaggelis2000 τι θέλεις να πεις, όταν λες ότι το θέμα μου έχει ξεφύγει από το michanikos.gr?

Link to comment
Share on other sites

Σαν να εχει καεί λίγο η γούνα σου... :)

Τον είχα και προπτυχιακά και στο Μ.Δ.Ε. Όταν είμασταν στο ΜΔΕ (10-12 ατομα) εκανε φ ο β ε ρ έ ς διαλέξεις, αλλά στο αμφιθέατρο με 200 ταλιμπάν από κάτω και με αμφιβόλου ποιότητας γνώσης συνήθως ήταν εκτός ορίων (μη μιλάαααας, κάτσε κάτωωωωωω, εξω τώρα...). Δίκαιος γενικά αλλά περνούσε με το σταγονόμετρο και διστυχώς τα θέματα ήταν πολύ δυσκολότερα από την διδαχθείσα ύλη.

Mην μου το θυμίζεις... Δεν θέλω να χαλάσω το θέμα με ιστορίες... :razz:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω οτι πρέπει να μιλήσεις με πανεπιστήμια... κι όχι απαραίτητα -μόνο- ελληνικά! Αν η μοντελοποίηση σε Η/Υ βγάλει ενδιαφέροντα αποτελέσματα, μετά θα γίνει και εργαστηριακή μοντελοποίηση της ιδέας σου.

 

Αυτό το οποίο θα σου ξαναπώ όμως Γιάννη, είναι οτι πρέπει να αντικαταστήσεις τα σχέδια στον ιστοχώρο σου με ποιό "επιστημονικά" από AutoCad, με διαστάσεις κτλ κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vaggelis2000 τι θέλεις να πεις, όταν λες ότι το θέμα μου έχει ξεφύγει από το michanikos.gr?

 

Αυτό ακριβώς που γράφω... Δηλαδή οτι η παραμετροποίηση και προσομοίωση με το κατάλληλο πεπεράσμενο και (ενδεχομένως τον κατάλληλο νόμο υστέρησης) ανήκει στο ακαδημαικό περιβάλλον. Είναι πολύ καλό που υπάρχει μεγάλο βάθος γνώσης (και από πολλά ατομα) στο michanikos.gr αλλά το πρόβλημα σου δεν πρέπει να το αντιμετωπίζεις τόσο επιπόλαια, θέτοντάς το σε ένα σαιτ.

Link to comment
Share on other sites

... Δηλαδή οτι η παραμετροποίηση και προσομοίωση με το κατάλληλο πεπεράσμενο και (ενδεχομένως τον κατάλληλο νόμο υστέρησης) ανήκει στο ακαδημαικό περιβάλλον.

 

 

Νομίζω ότι είσαι λίγο λάθος...forum μηχανικών είναι...ό,τι θες ρωτάς...και αν θέλουν σου απαντούν...εξάλλου δεν παραβίασε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι λίγο λάθος...forum μηχανικών είναι...ό,τι θες ρωτάς...και αν θέλουν σου απαντούν...εξάλλου δεν παραβίασε τους Κανόνες Συμμετοχής.

 

Μάλλον παρανόησαμε,

δεν λέω οτι δεν έχει δικαίωμα να εκφράζει τις επιστημονικές του σκέψεις και τους προβληματισμούς του αλλά ένα τόσο ευαίσθητο και σοβαρό θέμα απαιτεί εξίσου σοβαρή και προσεγμένη προσέγγιση. Όπως είπα παραπάνω πιστεύω οτι υπάρχουν πολύ καλά μυαλά αλλα (κατ' εμέ) απαιτεί άλλη προσέγγιση. Δεν έχει "ξεφύγει" με την έννοια των ορίων του "πρέπον" αλλά οτι είναι σοβαρό θέμα για να αντιμετοπισθεί από ένα φόρουμ. (πόσο μάλλον όταν αναφερόμαστε σε πατέντες, ενδεχομένως πιστοποιήσεις κτλ. κτλ.)

Φυσικα, επιμένω σε αυτό, ο καθένας πρέπει να παραθέτει κάθε είδους σκεψη και πρόβλημα, αλλά όπως θα έλεγα σε κάποιον που ζητά εξιδεικευμένη απάντηση σε θέμα αδείας να απευθυνθεί σε μηχανικό εμπιστοσύνης λέω να απευθυνθεί σε πανεπιστημιακούς κύκλους. Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

...λέω να απευθυνθεί σε πανεπιστημιακούς κύκλους. Ευχαριστώ..

εδώ όμως ο φίλος Γιάννης, φίλε Βαγγέλη, φίλοι μηχανικοί, φίλοι μη μηχανικοί, φίλε τανάση και λοιποί φίλοι βρίσκει τις πόρτες κλειστές

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ψάχνοντας πρόσφατα για άσχετο θέμα δικό μου (ενίσχυση ενός κτιρίου για σεισμό) έπεσα πάνω σε αυτό http://www.marneris.gr/Parsant/Default.asp όπου ο συγκεκριμένος έχει κατοχυρώσει την πατέντα του και την έχει προωθήσει αρκετά. Η διαφορά βέβαια είναι ότι ο άνθρωπος είναι μηχανικός και το έχει σπουδάσει το πράγμα αλλά εάν θες επικοινώνησε μαζί του να δεις τι έκανε για να προωθήσει το έργο του, πως ξεκίνησε κ.τ.λ. Νομίζω ότι κάτι παραπλήσιο κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.