Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει πρόγραμμα Η/Υ για προσομοίωση αντισεισμικής ευρεσιτεχνίας


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Σχεδιάζετε παιδιά η ευρεσιτεχνία σε AutoCad. Και βρήκα και ένα διδακτορικό φοιτητή του κ. Καράμπαλη, ο οποίος θα κάνει την προσομοίωση της ευρεσιτεχνίας σε Η/Υ. Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές. Όταν έχω νέα θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tα νέα ...ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΕΛΚΥΣΤΗΡΑΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ σε μορφή AutoCad Fixed version of 3D Figure1 is: http://antiseismic-systems.com/3DFigure1_Maya2009.mb Γίνετε δημοψήφισμα στο Κουβέντα για τον Υδραυλικό Ελκυστήρα.

 

First basic animation at youtube: http://www.youtube.com/watch?v=RDP74jBQzk4&feature=player_embedded

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχει πρόγραμμα Η/Υ για προσομοίωση αντισεισμικής ευρεσιτεχνίας

Ακόμα προσπαθώ να βρω εταιρία για την προσομοίωση της ευρεσιτεχνίας μου.

 

 

Ενόχλησα όλες τις εταιρείες στατικών να μου δώσουν προσφορά.

Καμία δεν αρνήθηκε, αλλά και καμία δεν μου έδωσε απάντηση.

 

Ρε παιδιά τι γίνετε?

 

Δεν θέλουν χρήματα? ή κάτι άλλο τρέχει?

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι σου πουλανε το προγραμμα για να κανεις προσομοιωση. Ποιος θα το χειριστει?

Και σε ποιες εταιριες απευθυνθηκες? Ειδικος δεν ειμαι επι του θεματος αλλα γενικα υπαρχουν 2 κατηγοριες προγραμματων: προγραμματα στατικων για συνηθη οικοδομικα εργα, και αλλα για πιο περιπλοκους/συνθετους/γενικους φορεις, αν καταλαβαινεις τι θελω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Προγράμματα υπάρχουν πολλά. Το θέμα είναι για αρχή να στο κάνει κάποιος ιδιώτης και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου...

 

Ακόμα πιο βασικό όμως είναι αυτός ο ιδιώτης να διαθέτει χρόνο για κάτι τέτοιο.......

 

Με το ποστ #21 τί γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

ckiriako μίλησα 3 φορές με τον κύριο Μαραγκό διευθυντή της csi που αντιπροσωπεύει το

saap2000 και με τον κύριο Φερεντίνο, και τον κύριο Σταθόπουλο που αντιπροσωπεύουν το πρόγραμμα Ansus. O μεταπτυχιακός της Πάτρας δεν απαντάει πια.

Δεν ξέρω από προγράμματα, θέλω όμως να πληρώσω κάποιον και για τον χρόνο, και για ότι άλλο χρειαστεί.

Φίλε panos έχω ανοίξει το θέμα στο οπλισμένο σκυρόδεμα. Γράψε για ότι απορία έχεις εκεί, και θα σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες κατασκευές ελέγχονται μόνο με προγράμματα τύπου ABAQUS, ANSYS κ.τ.λ.

Και πίστεψέ με για να στηθεί το μοντέλο θέλει δουλειά και πολύ καλή γνώση των παραπάνω προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε στο περίπου, πόσο κοστίζει για να στηθεί ένα τέτοιο πρόγραμμα?

Μιλάμε για 5 με 10 χιλιάδες, ή πάρα πάνω?

Link to comment
Share on other sites

******************************************************************************

Τα παραπάνω προγράμματα τα δίνουνε με leasing με τιμή τον χρόνο περίπου 25.000 με 30.000€.

 

Τροποποιήσεις

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

 

edit by Pappos: Προσωπικά είπα πόσο το κοστολογώ, δεν είπα ότι αναλαμβάνω και την μελέτη, αυτά για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.