Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωδαιτικά GPS και Πολιτικοί Μηχανικοί


Recommended Posts

Ανάποδα τη διάβαζες τη γεωδαισία βρε spy1551 .

....................

Τι είναι η γεωδαισία πατάτες στο φούρνο .

 

Ποιος σου είπε ότι μιλάω εκ μέρους όλων των πολιτικών μηχανικών.Την άποψη μου εκφράζω.Mάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά.

Το G.P.S δεν μετράει σε WGS84.Για να μετρήσει το GPS κατευθείαν σε ΕΓΣΑ 87 δεν πρέπει να του δώσεις κάποιο datum και να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις;

Οι υπόλοιποι είναι μέθοδοι κατασκευής χαρτών (κωνική , ορθογωνική ,μερκατορική)

δηλαδή η αναπαράσταση της σφαιροειδούς επιφάνειας της Γης σε επίπεδο φύλλο χάρτου.

Απάντησα γενικά για τη διαφορά γεωδαισίας και επιπεδομετρίας.

Δε ζητάω ακρίβεια χιλιοστού.Τάξη μεγέθους της διαφοράς.

 

.........

Για τοπογραφικά κι εγώ αυτό κάνω,τους στέλνω σε τοπογράφο και μου φέρνουν το σχέδιο ανάλογα αν έχουν κάποιο δικό τους ,αν όχι στο δικό μου συνεργάτη.

Αντιδρώ στο γεγονός ότι δεν μπορεί κάποιος πολιτικός μηχανικός που έχει ασχοληθεί με τοπογραφικά να τα κάνει ο ίδιος.

Επαναλαμβάνω ότι προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί και ούτε σκοπεύω γιατί έχω άλλες προτεραιότητες.

Για μεγάλες δουλειές εννοείται ότι ο πελάτης πρέπει να πάει κατευθείαν σε Α.Τ.Μ. ,όπως όταν κάποιος κάνει μία βίλα πάει κατευθείαν σε αρχιτέκτονα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο κύριος λόγος που οι ΠΜ κυνηγάμε τοπογραφικά ειναι γιατι ετσι καταφέρνεις να μεγαλώσεις το υποψήφιο πελατολόγιο σου για έκδοση αδειών.

Του κανεις το τοπογραφικό σε μαθαίνει και όταν έρθεί ή ωρα σε προτιμά.

Γιατι επιλέγουν μεχρι και GPS; όσο πιο εξελιγμένος ο εξολισμός τοσό περισσότερο καλύπτει τα κενα σου σε γνωσεις, ουτε οπισθοτομές ουτε τριγωνομετρισμοι τίποτα.

Από την αλλη πιστέυω ότι αω ξεκαθαριζαν τα επαγγελματικα διακιωματα θα ήταν καλύτερο για όλους και ότι οι ΠΜ δεν θα έιμασταν υποχρεωτικά οι μεγάλοι χαμένοι δίοτι μην ξεχνάτε ότι οι αρχιτεκτονες υπογραφουν αντι εμας και στατικά και επιβλεψη του φέροντος οργανισμού ενω συνήθως δυσκολεύονται να διαβασουν ενα ξυλότυπο και αγνουν βασικές εννοιες όπως το μήκος αγκύρωσης που στο αντιστοιχο thread μας πρέπει να εχουμε ξεπερασει τωρα και τις 60 σελίδες να συζηταμε για αυτό.

Οι σιδεραδες και οι μπετατζήδες κανουν παρτυ όταν εχουν επιβλεποντα αρχιτεκτονα, οι οποίοι τελικά μας παιρνουν τις μισές δουλείες και μετα εγω καθομαι και διαβάζω ΓΟΚ (ορεξη που έιχα μετα απο 12ώρες σχεδιασμου μεταλλικών κόμβων) μπας και βγαλω καμμια αδεια της συμφοράς να καλύψω την χασούρα.

Μεγαλη ζημια ο αχταρμας των επαγγελματικών διακαιωμάτων και "μες στην αναμπουμπόυλα ο Λυκος χαίρεται!"

Υ.Γ φετός πηρα και εγω ενα γαιωδαιτικο σταθμό και κυνηγάω τώρα τα πρωτα τοπογραφικά δίοτι μονο με στατικά δεν βγαίνει, και πως να βγεί αλλωστε όταν εγω θελω να τα κανω σωστα και δαπαναω τον τριπλασιο χρόνο απο τις ασχετες ειδικότητες που ασχολουνται με αυτα και τελειωνουν στο αψε σβησε εχοντας πλήρη αγνοια των κινδύνων? Φανταζομαι οτι ακριβως τα ίδια σκεφτεστε και εσεις όταν ασχολίουμαστε εμεις με τοπογραφικα, δυστυχως κανει κύκλους το πραγμα!

Φιλικα όλα αυτά και συναδελφικά καθότι οπως μας εχουν κανει (επίτηδες πιστευώ) όλοι στο ίδιο καζανι βραζουμε!

Link to comment
Share on other sites

" Αυτή πιστεύω ότι είναι η διαφορά τοπογραφικών Π.Μ. και Α.Τ.Μ , ο ένας θα πει 20,10 μ. και ο άλλο 20,113555800000 μ.. "

 

Με αυτά τα συμπεράσματα σου και με τον τρόπο που κατανοείς τη γεωδαισία σαν ρύθμιση ενός δέκτη GPS, δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να προβληματιστώ που κάνεις και στατικές μελέτες .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ήρεμα παρακαλώ , μην αρχίζετε χαρακτηρισμούς και ειρωνίες και έχουμε στεναχώριες.

Σας υπενθυμίζω τον 9ο κανόνα συμμετοχής και παρακαλώ προσαρμόστε ανάλογα τις δημοσιεύσεις σας

Link to comment
Share on other sites

" Αυτή .............

 

Κάνε ότι θες ,δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω κάτι , στις Γεωδαισίες είχα 8,5 και 9 αλλά έχω 9 χρόνια να τα πιάσω.Δε σου το έπαιξα ειδικός αλλά δεν καταλαβαίνεις αυτά που σου γράφω.

Στα στατικά αν το ποσοστό εξάντλησης είναι 0,80 ή 0,85 ή 0,90 δεν με ενδιαφέρει καθόλου.Μου αρκεί που είναι κάτω από 1 και πάνω από 0,80 αν δε θέλω υπερδιαστασιολόγηση.

Εσύ σαν ειδικός δε μου έδωσες τάξη μεγέθους.Έστω και με διακύμανση.

Κοίτα μια οποιαδήποτε αποτύπωση σου για ένα μικρό οικόπεδο και πες μου το ποσοστό της επιρροής του γεωειδούς.

Link to comment
Share on other sites

Μη τσακώνεστε! Αντιστοιχα και για τους τοπογραφους δνε νομίζω να μετρανε τοσο πολύ τα χιλιοστα σε ενα διαγραμμα, αλλά άλλα θέματα που θελουν εμπειρία όπως η εφαρμογή πχ των ρυμοτομικών απο δ.ε, ρυμοτομήσεις, τακτοποιήσεις αναδασμοι, διευθετησεις και αλλα τετοια που εμεις δεν μπορούμε να φέρουμε εις πέρας επειδη δεν ειναι το κυριο αντικείμενο ασχολίας περισσότερο και οχι λόγω προγράμματος σπουδων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σε πείραξε, το οτι η κατηγορία 27 είναι για όλους δεν σου λεει τίποτα?

Όταν ο αρχιτεκτονας θα κάνει μελέτη για αέρια ρύπανση δεν θα κάνει ο Πολιτικός Μηχανικός τοπογραφικα..στην Ελλαδα ζεις, οτι κανει ο μπαμπας σου κανεις κι εσύ!!

 

Όχι, δε μου λέει τίποτα. Μπλέκεις εντελώς διαφορετικό θέμα. Δε μιλάμε για μελετητικά. Για επαγγελματικά δικαιώματα μιλάμε. Μελετητικό θεωρητικά, παίρνει οποιοσδήποτε, οποιασδήποτε κατηγορίας. Και καλώς έχει έτσι. Το Α' τάξης έτσι κι αλλιώς δεν έχει πρακτικά καμία αξία. Για να πας στο Β' όμως θα πρέπει να έχεις αποδεδειγμένη εμπειρία στη συγκεκριμένη κατηγορία την οποία θα ζητήσεις. Αν την έχεις, σημαίνει ότι ασχολείσαι με την κατηγορία μελετών και προφανώς δε μπορεί να σου αρνηθεί το ΥΠΕΧΩΔΕ την απόκτηση του συγκεκριμένου πτυχίου. Εκτός αυτού αν δεν κάνω λάθος, η κατηγορία 27, είναι η μόνη στην οποία εξατάζεται το βιογραφικό του αιτούμενου.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού αν δεν κάνω λάθος, η κατηγορία 27, είναι η μόνη στην οποία εξατάζεται το βιογραφικό του αιτούμενου.

Tυπικό είναι αυτό.

Και αφού πέρασαν 2 ώρες και κανένας δεν απάντησε στο ερώτημα μου , απαντάω εγώ.

ΑΜΕΛΗΤΕΑ.

Και δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις γεωδαισίας.Για ένα οικόπεδο 20,00x20,00μ μπορείς να θεωρήσεις τη γη επίπεδη.

Και είναι και λογικό τη στιγμή που η ακτίνα της Γης είναι 6.400.000 μ και η περίμετρος της είναι 2*π*6.400.000 μ.

Σύμφωνα με τις παρακάτω σημειώσεις μπορείς να θεωρήσεις τη γη επίπεδη για αποτυπώσεις μέχρι 10Χ10 km (τα οποία τα θεωρώ πολλά) και το ερώτημα μου αναφερόταν σε 20Χ20 μέτρα.

 

http://www.teiser.gr/geoplir/mathima405.files/LAB_TOPO.pdf

Tην καληνύχτα μου.

Link to comment
Share on other sites

Nαι , λάθος ( 12+ και μετά από τόσα post)

Για την ουσία της διαμαρτυρίας σας , δηλαδή παίρνει ένας πολιτικός μηχανικός την αμοιβή της άδειας για το τοπογραφικό , π.χ. 600Ε και δίνει τη δουλειά σε ένα τοπογράφο με 300Ε , να σας θυμίσω ότι αυτό γίνεται και σε άλλες ειδικότητες και με μεγαλύτερο ποσοστό έκπτωσης.

Π.χ. πολιτικός μηχανικός δίνει τα στατικά σε άλλον για ένα μικρό ποσοστό της κανονικής αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.