Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωδαιτικά GPS και Πολιτικοί Μηχανικοί


Recommended Posts

ρε παιδιά μην τσακώνεστε γιατί έχουν και οι δύο περιπτώσεις άδικο έτσι όπως διατυπώνονται οι απόψεις. Το θέμα κρύβεται πίσω από τις αμοιβές και δεν το καταλαβαίνετε.

 

οι τοπογράφοι φωνάζουν ότι οι πολιτικοί μηχανικοί (και πολλοί άσχετοι) κάνουν τοπογραφικά ενώ δεν έχουν πολλές γνώσεις. θα μπορούσαν να φωνάξουν οι πολιτικοί μηχανικοί γιατί μπήκαν μαθήματα υδραυλικά και συγκοινωνιακά στους τοπογράφους ενώ είναι δικό μας κομμάτι (έχουμε πάμπολλα μαθήματα δεν νομίζω να αμφιβάλλει κανείς). δεν είναι όμως εκεί η ουσία

 

αν οι αμοιβές των τοπογραφικών ήταν fix αναγκαστικά θέλοντας και μη ο πελάτης αφού θα πληρώσει τα ίδια θα πήγαινε στον καλύτερο.είτε είναι τοπογράφος ή μη (ξέρω τοπογράφο πολλά χρόνια στο επάγγελμα που δεν έχει καν total station είναι ουσιαστικά manager παίρνει δουλειές δίνει τις μελέτες από εδώ και από εεκεί αυτός υπογράφει με το 60%)έχω πάρει πολλά τοπογραφικά από αυτόν.

 

στο κομμάτι της οδοποίας ή των υδραυλικών δεν υπάρχει έριδα γιατί οι δουλειές είναι σοβαρές και πληρώνονται κανονικά. δεν υπάρχει θέμα μεταξύ τοπογράφου και πολιτικού

 

 

άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι αμοιβές είναι το θέμα

πιέστε το ΣΑΤΜ όλα τα τοπογραφικά να συνοδεύονται με κατάθεση αμοιβής και τότε όλα θα λυθούν

η ίδια η αγορά θα δώσει τη λύση

γι' αυτό μην τσακώνεστε με επαγγελματικά δικαιώματα στο συγκεκριμένο θέμα

Link to comment
Share on other sites

@spy

Τον τελευταίο χρόνο έβγαλα μόνο τα έξοδα του γραφείου μου, ασφάλεια, λογαριασμοί κλπ μόνο από τις υποθέσεις μου σαν τεχνικός σύμβουλος σε δικαστικές υποθέσεις που ξεκίνησαν από την ανεπάρκεια συναδέλφων - που κακώς κάνουν τοπογραφικά - στην τοπογραφία και τη γεωδαισία.

 

Ένα οικόπεδο ανεξάρτητο σημαίνει ότι μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε στην Ελλάδα από τη Καστοριά έως τη Γαύδο.

 

Εντός σχεδίου, αν γνωρίζεις:

1 Μπορεί να υπάρχει Π.Ε.

2 Μπορεί να έχουν γίνει Π.Τ.

4 Υπάρχουν ρυμοτομικές και οικοδομικές γραμμές σε κάποιο διάγραμμα

3 Μπορεί να υπάρχει Εθνικό Κτηματολόγιο

4 Μπορεί το οικόπεδο να προέρχεται από διανομή.

5 Τα ανωτέρω ταυτόχρονα σε συνδυασμούς.

 

Όλα αυτά σημαίνουν ότι έχεις διάφορα data και απαιτούνται γνώσεις γεωδαισίας την οποία κατά κοινή ομολογία δεν κατέχετε. Αν εσύ στις άδειες που βγάζεις κάνεις ζωγραφική κακό του κεφαλιού σου. Έγραψες όμως ότι συνεργάζεσαι με ΑΤΜ οπότε δεν καταλαβαίνω την αγωνία σου να αποδείξεις ότι έχεις γνώσεις σε έναν τομέα που δεν κατέχεις.

 

Η ίδια λογική με ένα κτήριο χωρίς να λάβεις υπόψιν σου κανονισμούς και νομοθεσία = δεν χρειάζονται γνώσεις ΠΜ το κάνει οποιοσδήποτε.

 

@chrisven

Για ποια κατάθεση αμοιβής μιλάμε αφού το επάγγελμα των Μηχανικών θεωρείται κλειστό και η κοινωνία απαιτεί να ανοίξει και να εξοικονομηθούν δις από τη "συντεχνία" μας

Link to comment
Share on other sites

ρε συ kasvan είναι και θέμα γνώσεων όχι μόνο επαγγελματικών δικαιωμάτων

αυτές τις μέρες είχα καταγγελία από τοπογράφο μηχανικό στην περίπτωση χάραξης εντός Π.Ε.

και αποδείχτηκε ότι ο άνθρωπος ήταν άσχετος. δεν ήξερε τι είναι αξονοδιασταύρωση

 

με την άποψη μου παραπάνω συμφωνείς ότι θα λύσει όλα τα θέματα?

(προφανώς γράφαμε ταυτόχρονα)

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ δεν υπάρχουν αμοιβές για τοπογραφικές μελέτες. Κάθε φορά που έχω κάποια Π.Τ. ή διορθωτική Π.Ε. στέλνω με fax αίτηση για κωδικό. Όλα κινούνται γύρω από την οικοδομή.

 

Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα κατάθεσης αμοιβής για τοπογραφικά και συμφωνώ ότι θα έλυνε πολλά προβλήματα αρμοδιότητας σύνταξης, αμοιβής και θα απέδιδε αρκετά εκατ. ευρώ ΦΠΑ στο κράτος. Μη νομίζεις ότι δεν είναι πάγιο αίτημα του ΣΑΤΜ συνέχεια γι' αυτά διαβάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Kasvan ,

Σκέψου πόσα παίρνεις για αμοιβή τοπογραφικού για τη σύνταξη συμβολαίων, πόσο χρόνο σπαταλάς και πόσα παίρνει ένας συμβολαιογράφος και σε πόσο χρόνο.

Το πρώτο που θα έπρεπε να απαιτήσετε είναι η κατάθεση ελαχίστων αμοιβών για τοπογραφικά που κατατίθεντε σε συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσαν να φωνάξουν οι πολιτικοί μηχανικοί γιατί μπήκαν μαθήματα υδραυλικά και συγκοινωνιακά στους τοπογράφους ενώ είναι δικό μας κομμάτι (έχουμε πάμπολλα μαθήματα δεν νομίζω να αμφιβάλλει κανείς). δεν είναι όμως εκεί η ουσία

 

Το εκτρέψαμε που το εκτρέψαμε το θέμα, ας συνεχίσω. Απο που και ως που ρε παιδιά είναι αποκλειστικό αντικείμενο των ΠΜ η οδοποιία; Η κτηματογράφηση των ζωνών απαλλοτρίωσης είναι αντικείμενο ΠΜ; Η διαδικασία των απαλλοτριώσεων εν γένει; Η χάραξη είναι αντικείμενο ΠΜ;

Link to comment
Share on other sites

αυτό κατάλαβες?

αυτό εννούσα?

 

καλά κρασιά...καληνύχτα

 

(for the record: πιστεύω ότι είναι των τοπογράφων δουλειά)

 

 

edit: μόνο σε μια χώρα σαν την ελλάδα θα θεωρούνταν η διαδικασία των απαλλοτριώσεων σοβαρό τεχνικό θέμα

Link to comment
Share on other sites

αυτό κατάλαβες?

αυτό εννούσα?

 

καλά κρασιά...καληνύχτα

 

(for the record: πιστεύω ότι είναι των τοπογράφων δουλειά)

 

 

edit: μόνο σε μια χώρα σαν την ελλάδα θα θεωρούνταν η διαδικασία των απαλλοτριώσεων σοβαρό τεχνικό θέμα

 

Μπορεί να μην είναι "τεχνικό" θέμα. Ε και; "Τεχνικός" είσαι ή Μηχανικός; Για να εκτελείς μαθηματικούς υπολογισμούς νομίζεις σε θέλουν;

 

Υ.Γ. Το "καλά κρασιά...καλήνυχτα" δε νομίζω ότι είναι κομψή έκφραση που αρμόζει σε συζήτηση μεταξύ συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

για το καλά κρασιά ανακαλώ....λάθος μου και συγνώμη

 

τώρα όσον αφορά το θέμα των απαλλοτριώσεων αν και λίγο off-topic το έθεσα γιατί

σαν νέος μηχανικός μου τη δίνει που το 70% του εργασιακού μου χρόνου είναι νομοθεσία,

κανονισμοί,διοικητικές πράξεις,προεδρικά διατάγματα, φεκ, αριθμοί πρωτοκόλου, γνωμοδοτήσεις του συμβουλείου της επικρατείας, του νομικού συμβουλίου του κράτους,

γνωμοδοτήσεις, εγκύκλιοι, συμβόλαια,.........................................................................................

 

αν έτσι είναι ο μηχανικός τότε λυπάμαι δεν μου τα είχαν πει αυτά όταν μπήκα στη σχολή

και τότε όχι δεν νομίζω ότι είμαι μηχανικός...διαχειριστής υποθέσεων είμαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.