Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Φίλε μου, νομίζεις ότι έχει καμμία σημασία αν έχω δικαίωμα να μελετήσω ουρανοξύστη όταν δεν υπάρχει πελάτης για να φτιάξει ουρανοξύστη?
Το σύστημα ως έχει αυτή τη στιγμή είναι απολύτως παράλογο. Παίρνει ένας το δίπλωμα σήμερα και αύριο υπογράφει ουρανοξύστες

Το απο πάνω το διάβασες;

 

Πως 1 χαρτί δε λέει τίποτα από μόνο του και ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του.
Τότε γιατί συζητάμε;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σου πω, αν δεν έχει σημασία να χτίζεις ουρανοξύστες την επομένη του πτυχίου, τότε γιατί υπάρχει αντίδράση στο να πάρουν τέτοια δικαιώματα και οι Μηχανικοί ΤΕ;

 

Και όσο και να πετσοκόβεις τα post μου δε θα σε κάνει να φανείς πιο έξυπνος. Κάνε το quote και με τα παρελειπόμενα και βλέπουμε...

 

 

 

 

Και όσο για τους γιατρούς επιμένω. Οι νέοι γιατροί, που έχουν κάνει ειδικότητα κτλ, προτού αρχίσουν να χειρουργούν αυτόνομα σημαντικές εγχειρήσεις αποκτούν χρόνια εμπειρίας δίπλα σε άλλους γιατρούς. Συνήθως χειρουργούν μαζί τους είτε με την καθοδήγηση τους. Καλά μόνο εγώ βλέπω Grey's Anatomy? 8-)

Link to comment
Share on other sites

stayros, δηλαδή θα ήθελες να μαθητεύεις δίπλα σε έναν Διπλωματούχο για να αποκτήσεις εμπειρία? Για πόσο διάστημα?

 

υ.γ. πλησιάζει η πρότασή σου σε μια πρόταση που έχει ήδη συζητηθεί (όχι εδώ μέσα)

Link to comment
Share on other sites

Strayro σου λέει ο άνθρωπος για τον ουρανοξύστη και εσυ τον γράφεις. Δεν πετσοκόβω τίποτα. Σε ρωτάω για το συγκεκριμένο: Ξέρεις κανένα ουρανοξύστη στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, αν δεν έχει σημασία να χτίζεις ουρανοξύστες την επομένη του πτυχίου, τότε γιατί υπάρχει αντίδράση στο να πάρουν τέτοια δικαιώματα και οι Μηχανικοί ΤΕ;

 

Άρα αυτό που ζητάτε είναι απεριόριστα δικαιώματα σε μελέτη-κατασκευή.

Μα για αυτό δημιουργήθηκαν τα πολυτεχνεία.

Τα ΤΕΙ δημιουργήθηκαν για να εξυπηρετήσουν άλλους σκοπούς.

Άρα το θέμα είναι τι ζητάμε από τους μηχανικούς Τ.Ε.

Αν είναι να κάνουν τα ίδια πράγματα με τους διπλωματούχους , ποιος ο σκοπός της διακριτοποίησης των σχολών σε Πολυτεχνεία και ΤΕΙ ;

Ας γίνουν μία σχολή τότε.

Link to comment
Share on other sites

@erling είναι μεγάλη η κουβέντα αυτή. Ακόμα και το θέμα της μαθητείας φοβάμαι στην Ελλάδα θα γίνει ευκαιρία εκμετάλλευσης. Εγώ σκέφτομαι κάτι πιο πρακτικό. Κάτι σαν τις βαθμίδες των δημοσίων έργων. Έτσι οι νέοι δε θα αναλαμβάνουν δουλειές που δεν μπορούν να κάνουν και οι μεγαλοκαρχαρίες δε θα τρώνε δουλειές των μικρών. Δεν είναι η τέλεια λύση, αλλά λύνει βασικά προβλήματα. Έτσι ακόμα και η διαφορά των πτυχίων (5-ετούς, 4-ετους, msc κτλ) θα παίζει ρόλο αφού θα μπορούν να έχουν αντιστοίχηση στην βαθμίδα που ξεκινάς. Και από εκεί και πέρα το σε ποια βαθμίδα θα καταλήξεις εξαρτάται πια από σένα και το πόσο επαγγελματίας είσαι.

 

@Aether δεν ξέρω κανένα ουρανοξύστη, άρα το να έχεις δικαίωμά να χτίζεις ουρανοξύστη δεν έχει καμία αξία. Αφού δεν έχει καμία αξία άρα όλοι μας έχουμε δικαίωμα να χτίζουμε ουρανοξύστη. Σωστά;

 

Εν πάση περιπτώση βγάλε τη λέξη ουρανοξύστη και βάλε ξενοδοχείο 20όροφο. Αυτό το παίζει στα δάχτυλα του ένας που μόλις πήρε το δίπλωμα;

 

@spy1551 διάβασε τι λέω στον erling.

Link to comment
Share on other sites

@Aether δεν ξέρω κανένα ουρανοξύστη, άρα το να έχεις δικαίωμά να χτίζεις ουρανοξύστη δεν έχει καμία αξία.

Αξία έχει. Δεν αξίζει να τσακωνόμαστε για κάτι που δεν έχει αντικείμενο.

Γιατί δεν λες συγκεκριμένα ποια δικαιώματα θέλεις να έχουν οι πτυχιούχοι.

Να συζητάμε για κάτι συγκεκριμένο. Αυτό λέω δεν θέλω να σου κάνω επιθεση.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο , αλλού θέλω να σε οδηγήσω.

Πρώτα από όλα πρέπει να δούμε τι και πόσους μηχανικούς θέλουμε.

Μαζί με τα επαγγελματικά δικαιώματα , ίσως να χρειάζεται αναθεώρηση και επανασχεδιασμός όλης της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Αλλά αυτά είναι για μια γενιά μετά. Με εμάς σήμερα τι γίνεται; Πρέπει να μπει τάξη στη ζούγκλα...

Link to comment
Share on other sites

Με εμάς σήμερα τι γίνεται;

Στα λόγια μου έρχεσαι. Συγκεκριμένα ποια δικαιώματα θέλεις να έχουν οι πτυχιούχοι;

Με τον επανασχεδιασμό όλοι συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.