Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι λίγο γραφικό πιστεύω να λέγεται από πολλούς προς τους ΤΕΙτζήδες

"ο προσωπικός κόπος και η μελέτη θα σε κάνουν καλό μηχανικό και καλύτερο από κάποιους διπλωματούχους κλπ....".

 

Σημασία πλεόν σήμερα έχει το ότι ο ΤΕΙτζής, όσο καλός κι αν είναι στη δουλειά του και στην επιστήμη του, δεν βάζει υπογραφή όπως ο ΑΕΙτζής. Τί να πω εγώ στον απόφοιτο Έργων Υποδομής-Δομικών;

 

"Δεν πειράζει αρχηγέ που δεν έχεις δικαιώματα, διάβασε, μελέτησε, ψάξου κλπ..." και όταν μπορεί αύριο να δει ότι είναι καλύτερος από έναν διπλωματούχο, να μου πει..."ε και τί; και πέρνει περισσότερα και βάζει και την υπογραφή του δεξιά κ αριστερά..."...

Link to comment
Share on other sites

@Charlie Ότι για να δουλέψεις πρέπει να σου πει ΟΚ το ΤΕΕ...

Εννοείς ότι θα γίνεται η διαδικασία για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος?

Ποιοι όμως απαρτίζουν αυτές τις επιτροπές ή ποιοι ΘΑ τις απαρτίζουν μελλοντικά?

 

Ή εννοείς ότι το μπαλάκι ρίχνεται στο ΤΕΕ το οποίο έχει σαφείς θέσεις επί του θέματος και άρα δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσει με τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ?

 

Στο σημείο αυτό να εκφράσω τη θέση μου πως πραγματικά έχει πολύ μεγάλη σημασία η αγάπη για το αντικείμενο, η προσωπική μελέτη κτλ. Όμως ποιος θα ήθελε μια νοσοκόμα "αναβαθμισμένη" σε γιατρό με αυτήν τη λογική? Ακόμα ακόμα αν είχαν και περιορισμένες αρμοδιότητες...

Δυστυχώς στη χώρα μας, πολλοί συνάνθρωποι έχουν παγιδευτεί σε αυτά τα δίχτυα της έλειψης επαγγελματικών δικαιωμάτων. Όταν όμως σπούδαζαν αυτό που σπούδαζαν γνωρίζαν τι συνέβαινε. Η εξίσωση που απαιτείται είναι κατά τη γνώμη μου τραγική, το ξέρουμε ΟΛΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικεύετε με αοριστίες τα συμπεράσματά σας και πολώνετε (όχι μόνο εσείς) τον δημόσιο διάλογο. Το ότι ήσασταν άριστη μαθήτρια και βρεθήκατε στα ΤΕΙ , δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ούτε ότι όσοι αριστεύουν τελικά βρίσκονται στα ΤΕΙ ούτε ότι εκείνοι που πέρασαν στο Πολυτεχνείο είχαν 12 στα μαθηματικά.

 

Όχι βέβαια και χαίρομαι που το αναγνωρίζετε!!

 

 

 

Μπορεί ο νόμος να πηγαίνει για ψήφιση στη Βουλή αλλά πρέπει να ξέρουμε ποιοί ειδικοί , με ποιά παιδεία και με τι εργασιακή εμπειρία και επαφή με την εργασιακή πραγματικότητα έσκυψαν πάνω από το νομοθέτημα.

 

Σωστό, αρκεί να είμαστε σε θέση να τους κρίνουμε αντικειμενικά και όχι με ιδιοτελή κριτήρια!!

 

 

.

Οι υποδείξεις σας πιθανόν να μην εκληφθούν από τον άνθρωπο στον οποίο απευθύνεστε με τον τρόπο που εσείς θα θέλατε. Παρακαλώ να αποφεύγονται.

 

Καλοί επαγγελματίες γινόμαστε με το πέρασμα των χρόνων με γνώση , εμπειρία και αφοσίωση στο αντικείμενο. Πρέπει όμως να υπάρχει και παιδεία. Δεν υποκαθιστά τη μόρφωση. Το να είμαι ο σούπερ μηχανικός με τους πολλούς τίτλους δεν λέει και πολλά όταν λείπει η παιδεία ...

 

 

Παραθέτω απόσπασμα από το εξαιρετικά εξοργιστικό μήνυμα του συναδέλφου και που με ώθησε να παραφερθώ κι εγώ!! Λυπάμαι!

 

 

Δεν υπάρχουν στα ΤΕΙ καλοι μηχανικοι; Υπάρχουν αλλα δυστυχώς οι περισσοτεροι τελειωσαν παλιοσχολές, παλιοσχολες που δίνουν πτυχία σε φοιτητές οι οποιοι δεν αξιζαν να τελειωσουν το λύκειο. Υπάρχουν καλοι μηχανικοι στα ΤΕΙ αλλα αν ειναι 1 καλός δε σημαινει οτι πρεπει να δωθουν επαγγελματικα δικαιώματα σε αλλους 10 απ την ιδια σχολή. Δεν υπαρχουν καλα Κολλέγια; Υπάρχουν αλλα δε σημαινει οτι οσοι τελειωσαν κολλεγιο πρεπει να αποκτήσουν επαγγελματικα δικαιώματα μηχανικών.
Link to comment
Share on other sites

Όμως ποιος θα ήθελε μια νοσοκόμα "αναβαθμισμένη" σε γιατρό με αυτήν τη λογική? ....

Όταν όμως σπούδαζαν αυτό που σπούδαζαν γνωρίζαν τι συνέβαινε. ΟΛΟΙ.

 

τα περί νοσοκόμας και γιατρού μόνο επιχείρημα για γέλια είναι, το έχουμε ξανασυζητήσει, επομένως μην το επικαλείστε..

 

δυστυχώς για εμάς, δεν το γνωρίζαμε, αντίθετα άλλα μας έλεγαν.

Ακόμα και τώρα οι μόνοι που προσπαθούμε να πληροφορήσουμε τους μελλοντικούς φοιτητές των ΤΕΙ περί έλλειψης δικαιωμάτων, είμαστε εμείς,μερικοί "γραφικοί" των blogs & forums

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλώ όλους να διαβάσουν το βιβλιαράκι του επαγγελματικού προσανατολισμού που κυκλοφορούσε στα Λύκεια όλης της χώρας την δεκαετία του 1990. Αν εκεί μέσα δείτε έστω και μια αναφορά σε απουσία επαγγελματικών δικαιωμάτων εμένα να με φτύσετε. Αντιθέτως κάτω από τον τίτλο της σχολής των Πολιτικών Δομικών Έργων έγραφε ότι μπορούν να ασχοληθούν αυτόνομα με την μελέτη-κατασκευή κτιριακών έργων χωρίς να αναφέρει περιορισμούς. Άφηνε δηλαδή να εννοηθεί ότι στα κτιριακά δεν υπήρχε διαφορά ανάμεσα στα επαγγελματικά δικαιώματα μεταξύ του αποφοίτου ΤΕΙ και αποφοίτου Πολυτεχνείου.

 

Όσο δε για τις συνεχείς αναφορές του nikoskourtis περί βαθμολογιών κλπ και ειδικά τώρα που θεωρητικά θα αυξηθούν οι βάσεις των ΤΕΙ οπότε και θα δημιουργηθεί δυσαρέσκεια στους νέους απόφοιτους ως προς τους παλιούς έχω να ρωτήσω το εξής:

1) Γιατί δεν παρατηρείται η ίδια δυσαρέσκεια μεταξύ των Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών όπου οι μεν πρόσφατοι απόφοιτοι έχουν παρακολουθήσει πενταετές πρόγραμμα σπουδών ενώ ο κ. Αλαβάνος έχει αποφοιτήσει από σχολή σχεδόν τετραετούς φοίτησης;

2) Γιατί δεν παρατηρείται η ίδια δυσαρέσκεια μεταξύ των πολιτικών μηχανικών που ενώ σήμερα η βάση κυμαίνεται στο 19 κάποτε, την δεκαετία του '80 κατά κύριο λόγο, κυμαίνονταν στο 14-15 λόγω χαμηλής ζήτησης;

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω απόσπασμα από το εξαιρετικά εξοργιστικό μήνυμα του συναδέλφου και που με ώθησε να παραφερθώ κι εγώ!! Λυπάμαι!

 

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από nikoskourtis

Δεν υπάρχουν στα ΤΕΙ καλοι μηχανικοι; Υπάρχουν αλλα δυστυχώς οι περισσοτεροι τελειωσαν παλιοσχολές, παλιοσχολες που δίνουν πτυχία σε φοιτητές οι οποιοι δεν αξιζαν να τελειωσουν το λύκειο. Υπάρχουν καλοι μηχανικοι στα ΤΕΙ αλλα αν ειναι 1 καλός δε σημαινει οτι πρεπει να δωθουν επαγγελματικα δικαιώματα σε αλλους 10 απ την ιδια σχολή. Δεν υπαρχουν καλα Κολλέγια; Υπάρχουν αλλα δε σημαινει οτι οσοι τελειωσαν κολλεγιο πρεπει να αποκτήσουν επαγγελματικα δικαιώματα μηχανικών.

 

Αγαπητό μέλος , έχω να σημειώσω ότι ΔΙΚΑΙΩΣ εξοργιστήκατε .

Τα γραφόμενα του συναδέλφου πιθανόν περιέχουν κάποιες προσωπικές εμπειρίες αλλά δεν θα έπρεπε να προβεί σε γενικεύσεις που δυναμιτίζουν το δημόσιο διάλογο.

 

 

Μπορεί ο νόμος να πηγαίνει για ψήφιση στη Βουλή αλλά πρέπει να ξέρουμε ποιοί ειδικοί , με ποιά παιδεία και με τι εργασιακή εμπειρία και επαφή με την εργασιακή πραγματικότητα έσκυψαν πάνω από το νομοθέτημα.

 

Σωστό, αρκεί να είμαστε σε θέση να τους κρίνουμε αντικειμενικά και όχι με ιδιοτελή κριτήρια!!

 

 

Τους νόμους ή τους όποιους άσχετους και τυχάρπαστους νομοθετούντες ;

 

Εξ' άλλου , η όποια αντικειμενικότητα θα αποδειχτεί με το χρόνο αν και εξαρτάται κάποιες φορές από την "γωνία παρατήρησης". Εγώ απλά διατύπωσα επιφυλάξεις για την καταλληλότητα κάποιων μελών της επιτροπής . Άσχετα με το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

@charlie ΠΟΙΑ ΕΞΙΣΩΣΗ; Πιάσε το ΠΔ και πες μου πως ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ με τα συγκεκριμένα ΠΔ εξισώνεται με τον ΠΕ που έχει με ένα δίπλωμα δικαιώματα σε όλα τα ηλεκτρολογικά, ηλεκτρονικά, τηλεπικοινωνίες, προγραμματισμό, ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ ανεξαρτήτως επιπέδου και λογικής.

 

Δε το λέω για πλάκα. Παρακαλώ να απαντήσεις που βλέπεις την εξίσωση.

Link to comment
Share on other sites

@charlie ΠΟΙΑ ΕΞΙΣΩΣΗ; Πιάσε το ΠΔ και πες μου πως ο Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ με τα συγκεκριμένα ΠΔ εξισώνεται με τον ΠΕ που έχει με ένα δίπλωμα δικαιώματα σε όλα τα ηλεκτρολογικά, ηλεκτρονικά, τηλεπικοινωνίες, προγραμματισμό, ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ ανεξαρτήτως επιπέδου και λογικής.

 

Δε το λέω για πλάκα. Παρακαλώ να απαντήσεις που βλέπεις την εξίσωση.

 

Αν είναι έτσι το παίρνω πίσω. Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους και είμαι ένας από αυτούς .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.