Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Τώρα άμα σε βρίσω θα φταίω?
Βρίσε με και φτύσε με και τιμώρησε με για παραδειγματισμό !

 

Θεωρώ ότι δεν είναι επίπεδο αυτό.... που σίγουρα ΔΕΝ το έχεις!

GRTOPO

 

Χρόνια Πολλά σε όλους τους Νικολάδες και τις Νικολέτες.

Άλλοι φτιάχνουν ομελέτα με τα δικά μας αυγά και εμείς μαλλώνουμε για το αν θα την κάνει κανονική ή scramble

Γεια σου erling λεβεντόπαιδο !!! Πες τα !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Archytas και μόνο η ύπαρξή σου στο forum έχει αρχίσει να συνιστά προσβολή. Από κάθε άποψη. Αδυνατώ να πιστέψω ότι είσαι αυτός που υποψιάζομαι, αλλά όποιος και να είσαι κοίτα να αλλάξεις τροπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προσβολή?

Προσβολή είναι να κάθομαι να μιλάω σε τύπους σαν και εσένα.

Και ποιος είσαι εσύ που θα μου κάνεις παρατήρηση?

Link to comment
Share on other sites

Σε έχω αγνοήσει εδώ και καιρό. Δεν απαντώ σε τίποτα από αυτά που γράφεις. Κάνε το ίδιο και μη μου ξανα-απευθύνεις το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθώ σε εσένα?

Για ποιο λόγο?

Τι έχω να μάθω? Τι συζήτηση μπορεί να κάνω εγώ με εσένα?

Εσύ αν με έχεις αγνοήσει εγώ αγνοώ την παρουσία σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω θέλω να πιστεύω ότι ΜΟΝΟ από παραδομή γράφτηκαν αλλά και αυτή ΔΕΝ μπορεί να συγχωρείται επί μακρόν.

 

Γιατί προσβολή?

Προσβολή είναι να κάθομαι να μιλάω σε τύπους σαν και εσένα.

Και ποιος είσαι εσύ που θα μου κάνεις παρατήρηση?

 

Archytas και μόνο η ύπαρξή σου στο forum έχει αρχίσει να συνιστά προσβολή. Από κάθε άποψη. Αδυνατώ να πιστέψω ότι είσαι αυτός που υποψιάζομαι, αλλά όποιος και να είσαι κοίτα να αλλάξεις τροπάρι.

 

Σε έχω αγνοήσει εδώ και καιρό. Δεν απαντώ σε τίποτα από αυτά που γράφεις. Κάνε το ίδιο και μη μου ξανα-απευθύνεις το λόγο.

 

Τώρα άμα σε βρίσω θα φταίω?

 

Βρίσε με και φτύσε με και τιμώρησε με για παραδειγματισμό !

 

Αν δεν είμαστε ώριμοι να συζητήσουμε και εκλαμβάνουμε τη διαφωνία ως προσωπική επίθεση , κακώς βρισκόμαστε εδώ μέσα . Το forum ΔΕΝ είναι ψηφιακή αρένα.

 

Παρακαλώ να κατέβουν οι τόνοι . Την επόμενη φορά που κάποιο thread θα γίνει χώρος παρόμοιου στυλ αντιπαράθεσης κάποιοι θα πάνε ... ολιγοήμερες ή πολυήμερες διακοπές χωρίς άλλη προειδοποίηση.

 

Παρακαλώ ηρεμία .

Link to comment
Share on other sites

To θέμα θα παραμείνει ανοιχτό, όσο οι συμμετέχοντες σέβονται τους συνομιλητές τους και κρατάνε το επίπεδο πολιτισμένων ανθρώπων με διαφορετικές απόψεις. Φτυσίματα και ύβρεις ΔΕΝ χωρούν εδώ.

Ήμουν πάντοτε χαλαρός στο συντονισμό στα θέματα της κουβέντας και των επαγγελματικών δικαιωμάτων και έχω κατηγορηθεί για αυτό ότι δεν τηρώ αυστηρά τους κανόνες συμμετοχής με επιβολές καρτών και προσωρινών αποκλεισμών. Θεωρώ ότι σαφώς υπάρχουν διαφορετικές απόψεις προσέγγισης των επαγγελματικών δικαιωμάτων - δίκαιες και άδικες. Αυτών που έχουν και αυτών που θέλουν να τα αποκτήσουν.

Το θέμα είναι βαθύτερο, έχει να κάνει με τις πολιτικές που λανθασμένα δημιούργησαν και διατήρησαν ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις από τη μεταπολίτευση και μετά. Το να "διορθωθούν" με μια μονοκονδυλιά οι "αδικίες" που η ΙΔΙΑ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ για τους δικούς της ψηφοθηρικούς ή λόγους τόνωσης τοπικών οικονομιών ή αναβάθμισης υποβαθμισμένων πόλεων με το φύτεμα σχολών Α.Ε.Ι - Τ.Ε.Ι .... ΔΕΝ γίνεται. Όταν έδωσα πρώτη φορά πανελλήνιες προ δύο δεκαετίες και κάτι .... έδιναν 140.000 υποψήφιοι για να διεκδικήσουν 20.000 θέσεις σε ΑΕΙ και 22000 σε ΤΕΙ. Η διαφορά του να ήσουν στο γκρούπ των 22.000 ήταν ...μια ατυχή ημέρα στις πανελλήνιες. Και φυσικά ΔΕΝ πέρναγες σε ΤΕΙ με μέσο όρο κάτω του 13!!! Τώρα το 13 έχει γίνει μέσος όρος για ΑΕΙ και για τα ΤΕΙ .... κάτω της βάσης. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να θεωρήσω ότι οι απόφοιτοι των τελευταίων ετών έχουν την ίδια ΑΞΙΑ με τους αποφοίτους των τότε ετών... ΑΠΌ ΟΠΟΙΑ ΒΑΘΜΙΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ.

Αυτή τη στιγμή .... δίνουν 90.000 για να περάσουν 35.000 σε ΑΕΙ και 50.000 σε ΤΕΙ.... ΑΕΙ και ΤΕΙ που βρίσκονται στα ΠΙΟ απίθανα μέρη της Ελλάδας !!!

Γέμισε ο τόπος με σχολές που ΑΛΛΗΛΟΕΠΙΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ στα γνωστικά αντικείμενα και ΔΕΝ επικαλύπτονται στα επαγγελματικά δικαιώματα!!!

Γέμισαν οι σχολές με υπεράριθμους που φυσικά η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ..... ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ.........

........ Αποτέλεσμα αυτών είναι : 1) ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΗΣ ΤΗΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΒΑΘΜΙΔΕΣ.

2) ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (στη προκειμένη περίπτωση) ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΥΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΛΕΟΝ α) και ΔΕΝ επαρκεί για να τους καλύψει οικονομικά όλους .... β) με δεδομένες τις οικονομικές συνθήκες να φθίνει ολοένα και πιο πολύ.

Και φυσικά σε τέτοιες συνθήκες οι μεν (μηχανικοί) επιθυμούν την μη απόδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων οι δε (τεχνολόγοι) την εξίσωση τους.......

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΕΛΚΥΣΤΙΝΔΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΡΩΤΗΘΟΥΝ ... ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΕΝΟΣ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΕΛΠΙΔΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ!

 

Τελειώνοντας θέλω να πω ότι το πρόβλημα ειναι βαθύτερο και ΘΕΛΕΙ ΒΑΘΥΤΕΡΕΣ και ΕΠΩΔΥΝΕΣ ΤΟΜΕΣ για να λυθεί και όχι επιφανειακές.

 

Σίγουρα όμως ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΚΟΡΟΜΑΧΙΕΣ και ΓΛΩΣΣΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟΥ εδώ για να λυθεί..... Παρακαλώ όπως κρατήσετε το επίπεδο που μας αρμόζει.

Αποδείξτε αμφότεροι ότι έχετε το επίπεδο να κουβεντιάσετε ως πολιτισμένοι και τριτοβαθμίως εκπαιδευμένοι. Αλλιώς το θέμα θα κλειδωθεί και κάρτες και αποκλεισμοί θα επιβληθούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν την κάνουν σωστά και η εγκατάσταση δουλεύει με ασφάλεια, τότε αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων ότι πράγματι η μελέτη είναι περιττή.

η ασφαλεια είναι αναγκαία αλλά όχι ικανή (συνθήκη)

 

σήμερα προφανώς πρέπει να διασφαλίζεται η ασφάλεια, ομως ζητάμε πολύ περισσότερα απο μια εγκατάσταση

οικονομία (σε χρήμα και χρήση), ευελιξία, πρόβλεψη για μελλοντικές ανάγκες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.