Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Μπράβο ρε GRTOPO . Συγνώμη γιά το ρε , αλλά πρέπει να δώσω έμφαση .

Από τα πιό μεστά σχόλια που έχουν γραφτεί στο φόρουμ .

 

Σκέψου και μένα που πριν 33 χρόνια δίναμε 150.000 γιά 16000 στα ΑΕΙ , 9000 στα ΚΑΤΕΕ και 4000 στις ακαδημίες παιδαγωγικές και γυμναστικές .

 

Και στην εποχή μου το να τελειώσεις το λύκειο ήταν πολύ σημαντικό .

 

Σήμερα με το 100 % πτυχιούχους πως να μην γίνει ο χαμός .

 

Το 1980 τα μέλη του ΤΕΕ ήταν 25000 , σήμερα είναι 130000 και οι μισοί από τους 100000 επιπλέον είναι από το εξωτερικό με πλήρη δικαιώματα .

Πως να μην φωνάζουν οι 40000 πτυχιούχοι ΤΕΙ ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά αντί να τα βάλουμε με τα κωθώνια τους πολιτικούς που ούτε ένα σύστημα δεν είναι ικανοί να αντιγράψουν σωστά τρωγόμαστε μεταξύ μας. Το εκπαιδευτικό μας σύστημα είναι βασισμένο στο γερμανικό μοντέλο αλλά η βιομηχανία μας σχεδιάστηκε με προοπτικές Ουγκάντας. Γιατί στην Γερμανία δεν έχουν τέτοια προβλήματα και ας υπάρχουν τόσο Πολυτεχνεία όσο και ΤΕΙ; Μα γιατί εκεί είναι τέτοια η ανάπτυξη που όλοι χωράνε. Εδώ κάναμε τη μισή αντιγραφή και αυτήν πάλι κακόγουστα μόνο και μόνο για να εκμεταλλευτούμε πολιτικά την ελπίδα και τα όνειρα ολόκληρων γενιών...

 

Προσωπικά είμαι δυσαρεστημένος από τον εαυτό μου που στα 18 μου δεν είχα το θάρρος να ρίξω μια μούντζα στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και να πάω να σπουδάσω στην Αγγλία. Με τα μισά λεφτά, χωρίς έξοδα φροντιστηρίου για τις πανελλαδικές, θα ήμουν τώρα ένας πανευτυχής διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός και όλο αυτό το θέμα με τα επαγγελματικά δικαιώματα θα προκαλούσε ένα ελαφρύ μειδίαμα στα χείλη μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναί αλλα και στη Γερμανία υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ ΤΕΙ(fachschule) και πανεπιστήμιο που όπως λέτε έχει και πιο ανεπτυγμένη βιομηχανία.Οι διαχωρισμοί που υπάρχουν τώρα είναι τέρμα πλασματικοί.Μέσα σε μια νύχτα(ή 30 χρόνια αν θέλετε) τετραπλασιάστηκαν οι ΠΜ,ΜΜ,ΑΜ,ΗΜ που υπάρχουν στην Ελλάδα...Φυσικά και διαφωνώ καθέτως με το να μην έχουν καθόλου δικαιώματα αλλά επίσης διαφωνώ με το παραλήρημα σε αυτά τα διατάγματα που πριν απο λίγες ώρες υπογράφηκαν.

Link to comment
Share on other sites

vaggelhs επί του πρακτέου στη Γερμανία ΔΕΝ διαφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα στην ειδικότητα μεταξύ πτυχιούχου και διπλωματούχου ή όπως αλλιώς ονομάζονται εκεί. Βλέπεις εκεί πέρα οι ρόλοι είναι πραγματικά διαφορετικοί. Ο διπλωματούχος παράγει νέα γνώση ενώ ο πτυχιούχος καλείται να εφαρμόσει αυτή την γνώση στις μελέτες του, χωρίς όμως αυτό να είναι δεσμευτικό εφ' όρου ζωής.

 

Αλήθεια θα το αντιμετώπιζες σαν παραλήρημα αν το 90% των κατασκευών στην Ελλάδα αφορούσε ξενοδοχεία, σχολεία, ουρανοξύστες κλπ και οι κατοικίες περιορίζονταν στο 10%; Δεν νομίζω. Σε αυτή την περίπτωση ούτε που θα σε ένοιαζε αν οι ΤΕ υπέγραφαν τριώροφη κατοικία με γενική κοιτόστρωση ακριβώς γιατί θα ασχολιόσουν με σοβαρότερα πράγματα.

 

Πάντως πλέον το ερώτημα δεν είναι "Μετά το ΤΕΙ Πολυτεχνείο, αξίζει;" αλλά "Μετά τις Πανελλαδικές Κολέγιο, αξίζει;" και αυτό γιατί με τα ίδια χρόνια σπουδών οι απόφοιτοι κολεγίων έχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

ΥΓ Χωρίς να θέλω να σε θίξω ακόμα και η σχολή σου είναι από τις σχετικά νέες που υλοποιήθηκαν χωρίς σχεδιασμό και για λόγους απορρόφησης ευρωπαϊκών κονδυλίων.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που λές!Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι οτι δεν τα βάζω με τους ΤΕ(just for the record τη σχολή μου μου την είπανε μεγαλύτεροι φίλοι μου, μηχανολόγοι ΤΕΙ που δεν έπιασαν ΑΕΙ για 1000-1500 μόρια αλλά την έμαθαν μέσα στο ΤΕΙ) αλλά με αυτό το άρρωστο κράτος που φτιάχνει επιστήμονες και δεν ξέρει που να τους βάλει.Θα μπορούσε να κοιτάξει τους πόρους που έχει και να φτιάξει αντίστοιχες σχολές π.χ επιτρέπεται σε μια χώρα όπου η ναυτιλία φέρνει 180 ΔΙΣ/χρόνο να έχει μόνο ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ναυπηγών μηχανολόγων?Και σαν να μην φτάνει αυτό τους δίνει τα περισσότερα επ.δικαιώματα κανονικών μηχανολόγων+ κάποια στοιχειώδη ναυπηγικά...π.χ2 έχετε μπεί σε σχολές των ΑΕΝ?Μην μπείτε...Τέλος πάντων γνώμη μου είναι πως οι ΤΕ έχουν ενα πολύ ισχυρό ΠΡΑΚΤΙΚΟ υπόβαθρο και οι ΠΕ ένα πολύ ισχυρό ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ υπόβαθρο.Το κακό είναι οτι αν κατέχεις το θεωρητικό είναι πιο εύκολο να κατακτήσεις το πρακτικό απο το να γίνει το αντίθετο.Και εκεί είμαστε εμείς.Επίτρεψε μου να σου πώ οτι η σχολή μου είναι απο τις πιο επιπόλαια δομημένες...εγώ τη διάλεξα γιατί ήθελα να γίνω μηχανολόγος απο τη 3η γυμνασίου.Ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν τα κατάφερα...πάντως τα μαθήματα μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παλιο συμμαθητη που τον είχα αφήσει πισω στις τάξεις και τελικα στην τριτη λυκειου καταφερε να περασει την ταξη με 10 και με τον ιδιο βαθμο μπηκε σε ΤΕΙ ηλεκτρολογίας. Στα μαθηματικα ασχετος, στη φυσικη (ηλεκτρισμος ηταν η φυσικη του λυκειου) ασχετος, θεωρειτε ηλεκτρολογος μηχανικος αυτος σημερα. Στην ΕΕ δε θα είχε καμια τύχη με το πτυχιο απο αυτο το ΤΕΙ που τελειωσε. Στην Ελλαδα έχει τύχει, υπογράφει και σφραγίζει και πληρώνεται.

 

.

 

1. Πρόσεχε τα ορθογραφικά σου και το συντακτικό σου

2. Ήμουν άριστη μαθήτρια και πέρασα 2η στο ΤΕΙ Πειραιά, όταν μέτριοι προς άχρηστοι μαθητές πέρασαν πολυτεχνείο (ειδικά αρχιτεκτονική... δεν το συζητώ). 'Εγραφες καλή έκθεση;; (για δέσμες μιλάω) βουρρ στο πολυτεχνείο κι ας είχες γράψει 12 στα μαθηματικά!!

3. Το ποια είναι παλιοσχολή και ποια όχι δεν θα το κρίνεις εσύ φίλε μου...... δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις

4. Ο νόμος για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα πάνε για ψήφιση στη Βουλή, χώνεψέ το και προσπάθησε να σταματήσεις να αυτοπροσδιορίζεσαι επαγγελματικά από το πόσο καλός μαθητής υπήρξες, ή από το ποια σχολή τελείωσες (ούτως ή άλλως για τα δεδομένα του ΤΕΕ δεν τελείωσες και καμιά σοβαρή σχολή) και κοίτα να γίνεις καλός επαγγελματίας!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εγώ δεν είμαι και ιδιαίτερα αισιόδοξος πως θα εκδοθούν τελικά χρήσιμα ΠΔ. Απλά ο αγώνας των ΤΕ θα μεταφερθεί από το να εκδοθούν τα ΠΔ στο να εφαρμοστούν σωστά. Οι ελπίδες μας κρατάνε όσο υπάρχει ακόμα το ΔΝΤ εδώ. Ότι λυθεί μέχρι τότε. Μετά ξαναγυρνάμε στο σκοταδισμό του ΤΕΕ.

 

Αν βέβαια το ΔΝΤ διαλύσει το ΤΕΕ τόσο το καλύτερο για την Ελλάδα. Φορείς ανά αντικείμενο και τέλος. Κάτι ξέρουν στην Ε.Ε. που είναι έτσι οργανωμένα τα επαγγέλματα...

Link to comment
Share on other sites

2. ήμουν άριστη μαθήτρια και πέρασα 2η στο ΤΕΙ Πειραιά, όταν μέτριοι προς άχρηστοι πέρασαν πολυτεχνείο (ειδικά αρχιτεκτονική... δεν το συζητώ). 'Εγραφες καλή έκθεση (για δέσμες μιλάω) βουΡ στο πολυτεχνείο κι ας είχες γράψει 12 στα μαθηματικά!!

 

Γενικεύετε με αοριστίες τα συμπεράσματά σας και πολώνετε (όχι μόνο εσείς) τον δημόσιο διάλογο. Το ότι ήσασταν άριστη μαθήτρια και βρεθήκατε στα ΤΕΙ , δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ούτε ότι όσοι αριστεύουν τελικά βρίσκονται στα ΤΕΙ ούτε ότι εκείνοι που πέρασαν στο Πολυτεχνείο είχαν 12 στα μαθηματικά.

 

Παλιοσχολές δεν υπάρχουν . Υπάρχουν αιώνιοι και αδιάφοροι φοιτητές . Υπάρχουν αδιάφοροι καθηγητές. Φυσικά , δεν θα το κρίνει κάποιος από μας ποιά είναι παλιοσχολή. Αν είναι δυνατόν !

 

΄Ο νόμος για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα πάνε για ψήφιση στη Βουλή, χώνεψέ το και προσπάθησε να σταματήσεις να αυτοπροσδιορίζεσαι επαγγελματικά από το πόσο καλός μαθητής υπήρξες, ή από το ποια σχολή τελείωσες ...

 

Μπορεί ο νόμος να πηγαίνει για ψήφιση στη Βουλή αλλά πρέπει να ξέρουμε ποιοί ειδικοί , με ποιά παιδεία και με τι εργασιακή εμπειρία και επαφή με την εργασιακή πραγματικότητα έσκυψαν πάνω από το νομοθέτημα. Γιατί αν έσκυψαν με τον τρόπο που σκύβουν πάνω από τα προβλήματα της παιδείας τα τελευταία χρόνια , άστα να πάνε ...

 

(ούτως ή άλλως για τα δεδομένα του ΤΕΕ δεν τελείωσες και καμιά σοβαρή σχολή) και κοίτα να γίνεις καλός επαγγελματίας!!

 

Οι υποδείξεις σας πιθανόν να μην εκληφθούν από τον άνθρωπο στον οποίο απευθύνεστε με τον τρόπο που εσείς θα θέλατε. Παρακαλώ να αποφεύγονται.

 

Καλοί επαγγελματίες γινόμαστε με το πέρασμα των χρόνων με γνώση , εμπειρία και αφοσίωση στο αντικείμενο. Πρέπει όμως να υπάρχει και παιδεία. Δεν υποκαθιστά τη μόρφωση. Το να είμαι ο σούπερ μηχανικός με τους πολλούς τίτλους δεν λέει και πολλά όταν λείπει η παιδεία ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

gvarth παρακολουθώ τη συζήτηση από προχτές αλλά νιώθω μεγάλη απάθεια για την πόλωση που έχει δημιουργηθεί. Πιστεύω ότι όλοι πρέπει να ηρεμήσουμε και να δούμε την πραγματικότητα και ποιες δυνατότητες έχει ο καθένας μας ως ένα ξεχωριστό άτομο στην κοινωνία. gvarth με κάλυψες πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε να δείτε.

 

Το μένος κάποιων διπλωματούχων, κυρίως παντελώς ασχέτων και ανίδεων φοιτητών, είναι μοναδικό φαινόμενο σε ολόκληρη την Ευρώπη. Δεν είδα ποτέ να μιλάνε έτσι οι διπλωματούχοι του πολυτεχνείου της Γερμανίας για τους συναδέφλους τους από τα fachochschule. Αυτό γίνεται μόνο στην Ελλάδα και οφείλετε κατα κύριο λόγο στην άθλια προπαγάνδα των σκοταδιστών του ΤΕΕ που έχει καταλήξει να είναι κέντρο συκοφάντισης και οπισθοδρόμησης με όλη τη σημασία της λέξεως.

 

30 χρόνια τώρα σαμποτάρουν με κάθε τρόπο το θεσμό της τεχνολογικής εκπαίδευσης στη χώρα. Δεν αφήνουν μια ολόκληρη εθνική επένδυση που στήθηκε το 1984 με βάση τα Γερμανικά προγράμματα σπουδών για τα ΤΕΙ να ορθοποδήσει. Μπλοκάρουν κάθε προσπάθεια επίλυσης του θέματος των επ. δικαιωμάτων όταν παρόμοια θέματα λύθηκαν σε όλη την Ευρώπη. Συκοφαντούν σε κάθε ευκαιρία χιλιάδες μηχανικούς των ΤΕΙ, τους αποκλείουν από το αναφαίρετο δικαίωμα της μόρφωσης, τους υποβαθμίζουν και τους απαγορεύουν την εξέλιξη στις Υπηρεσίες και πάει λέγοντας.

 

Ακούω τώρα εδώ διάφορους φαντασμένους που νομίζουν ότι είναι υπερεπιστήμονες χωρίς να έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους να έχουν και άποψη. Πρόκειται για ένα πρωτοφανές φαινόμενο όπου κάποιος επειδή πέρασε στο πολυτεχνείο ζητάει για το υπόλοιπο της ζωής του να κάνει το αφεντικό και να του κάνουν τεμενάδες. Εδώ είναι ο στίβος της μάχης κύριοι. Η αγορά και η καθημερινή εργασία. Και τα πτυχία μπορείτε να τα κάνετε μπακαλόχαρτα αν δεν ξέρετε να δουλέψετε. Όποιος αξίζει ας το αποδείξει στη πράξη και με τη δουλειά του. Ας αποδείξει στη πράξη τις γνώσεις του και τον επαγγελματισμό του και ας αναλάβει τις ευθύνες του. Εγώ δεν πρόκειται ποτέ να διεκδικήσω να μελετήσω πυρηνικούς σταθμούς γιατί απλά δεν γνωρίζω το αντικείμενο. Ούτε να κάνω περιβαλλοντικές μελέτες, ούτε κάτι το οποίο δεν κατέχω.

 

Αλλά να μας κάνουν τώρα επαγγελματικές υποδείξεις πανάσχετοι φαντασμένοι φοιτητές πολυτεχνικών σχολών που βαφτίστηκαν ηεκτρολόγοι, μηχανολόγοι, καρδιοχειρουργοί, πυρηνικοί επιστήμονες και δεν ξέρω γω τι άλλο γιατι τους ΧΑΡΙΣΕ καταχρηστικά το ΤΕΕ 'ενα πλήθος επαγγελματικών δικαιωμάτων είναι ανεπίτρεπτο.

 

ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ σας λέω ότι συνάδελφοι μου μηχανικοί των ΤΕΙ έχουν αφιερώσει 100άδες ώρες σε προσωπική μελέτη, διάβασμα και μεροκάματα στα εργοτάξια και είναι πολύ καλύτεροι επαγγελματίες από κάτι χαιβάνια του πολυτεχνείου που νομίζουν ότι έγιναν γαλαζοαίματοι και το μόνο που θέλουν είναι με το δίπλωμά τους να κάνουν τα αφεντικά.

 

Οι μηχανικοί των ΤΕΙ έχουν σαφή προσανατολισμό, εκ του θεσμού της τεχνολογικής εκπαίδευσης, να ασχολούνται αυτόνομα με το επάγγελμα που σπούδασαν. Ούτε στην έρευνα, ούτε στην ακαδημαϊκή ιεραρχία ζητάνε δικαιώματα. Ζητάμε το αυτονόητο δικαίωμα άσκησης του επαγγέλματος και μόνο αυτό όπως ισχύει σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. και αρκετά έχουμε ανεχτεί τις προσβολές του ΤΕΕ και των ακολούθων του. Σε κάθε τέτοια προσβολή θα δίδεται η ανάλογη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.