Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση ροπής μεταλλικής δοκού με στοιχείο Ο.Σ.


 

Recommended Posts

οκ ευχαριστω.... Βλεπω οτι εχει κ καποιο λογισμικο για τον υπολογισμο των αγκυριων..Ειναι δωρεαν?? Γενικα απο κοστος τι παιζει?? Αξιζει για να γλιτωσεις τη μεγαλυτερη διατομη στην περιπτωση μου??

Link to comment
Share on other sites

Tα Ηilti γενικά θεωρούνται ακριβά και για αυτο κυκλοφορούν και πολλα τύπου Ηilti πιο φθηνα που προτιμούνται απο τους εργολάβους

Το πρόγραμμα το έχω χρησιμοποιήσει είναι καλο γιατι σου υπολογίζει και τις αντοχές της βάσης έδρασης απο σκυρόδεμα.

Νομίζω οτι προορίζεται για εδράσεις υποστυλωματων, αλλα ίδια λειτουργία δεν έχεις και στην δοκό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν μιλαμε για συνδεση ροπης... Αλλα κατα προσεγγιση μιλαμε για 40 αγκυρια... 5 δοκοι, πλακα εδρασης κ στις 2 πλευρες και 4 αγκυρια ανα πλακα...

Link to comment
Share on other sites

4 αγκύρια ανα πλακα ίδιως αν ειναι εσωτερικά των υποστυλωμάτων θα πρέπει ούτως ή αλλως να τα προσομοιώσεις με άρθρωση οπότε και μειώνονται πολύ οι απαιτήσεις σε αγκύρωση. Για αρθρωτα υποστυλώματα π.χ που ειχα βαλει εβγαιναν ανετα με 4Μ12.

Δεδομένο ότι λόγω των τοιχέιων δεν έχεις και σημαντικές μετατοπίσεις νομίζω ότι δεν θα έχεις και σημαντική επιβάρυνση στη δοκό ιδίως να εχεις μεγάλη υψομετρική διαφορά του κορφία και βαλείς και ενισχύσεις στον κόμβο του κορφία.

Γενικα πιστεύω ότι με Hilti αν προσομοιώνεις με πακτωση βαζεις μπελάδες στο κεφάλι σου διοτί αν δεν πιασει ένα καλα ή δεν μπει καθόλου λογω του οπλισμού του τοιχείου (συνηθες) ξεμακραίνεις πολυ περισσότερο απο την προσομοίωση από ότι με άρθρωση.

Αν έχεις και δυνατότητα βαλε στροφικό ελατηριο στο μοντέλο για να βγαλείς τα απαιτούμενα Hilty και για καπόια ροπή που ουτως η αλλως αναπτύσσεται αν δεν κανεις διαμόρφωση πειρου για αρθρωση!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραία η ιδέα σου rigid αν κάνεις κάτι από την αρχή.Είναι προτιμότερο από τα εκ των υστέρων αγκύρια.Συνήθως, όμως, γκρινιάζουν οι διάφοροι μαστόροι.

Πάντως, έχω δει πολύ καλή δουλειά με αγκύρια τοποθετημένα σε υποστυλώματα με παρουσία και μέτρηση τοπογράφου πριν τη σκυροδέτηση στη Στοά Χιρς-Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικο σαιτ δε λειτουργει....Εχουμε κανενα τηλ αντιπροσωπειας???

2102880600

 

για πόσο ροπή μιλάς (στο περίπου) και τι θα πακτώσεις? ipe?

 

όσο για τη διάτρηση ποιο το πρόβλημα να την υπολογίσεις (που σιγά μην κουνηθεί φύλλο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.