Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά που φορτίζουν μπαταρίες με 80 Α


tolee

Recommended Posts

σωστη η σκεψη σου φιλε μου αλλα καπου "κολλαει".... τα φ/β πανελ, τουλαχιστον οσα ξερω εγω, βγαζουν ειτε 17-18V ειται 26-30V... Τωρα βεβαια θα μου πεις οτι μπορεις να τα βαλεις σε σειρα, και μετα με καποια διαταξη να "ριξεις" την ταση για να την βαλεις στον ρυθμιστη.... Το θεμα ειναι κατά πόσο είναι αξιόπιστη και λειτουργική, η ακομη και εφαρμοσιμη αυτη η λυση....

 

Δεν νομίζω ότι κολλάει κάπου. Διότι μην ξεχνάς ότι όταν πρόκειται για διασυνδεδεμένο σύστημα τότε τα Φ/Β τα συνδέουμε έτσι ώστε στην είσοδο του inverter έχουμε τάσεις συχνά πάνω από 260V DC εως και 300V . Γιατί όχι λοιπόν το ίδιο και με έναν ρυθμιστή φόρτισης ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Η τάση τροφοδοσίας των led πόση είναι; Τα 80 Α που είπες αρχικά σε πόση τάση είναι υπολογισμένα;

 

2. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να τροφοδοτήσεις τα led από Φ/Β; Διότι αν τα τροφοδοτήσεις από 230 V AC (από την ΔΕΗ δηλαδή) δεν χρειάζεται παρά μόνο ένα καλώδιο 1,5 mm2 (εάν η ισχύς τους είναι 960 W = 80 Χ 12)

Link to comment
Share on other sites

ειναι περιπου 80Α, υπολογισμενη συμφωνα με την ταση των πανελ και την ισχυ που θα μου βγαλει η συγκεκριμενη συστοιχια....

οσο για το αν τα τροφοδοτησω απο τα πανελ, ναι πρεπει να τα τροφοδοτησω απο τα πανελ, γιατι υπαρχουν και κατι πρεπει να τροφοδοτησω και μ αυτα....;)

Link to comment
Share on other sites

Μα έχεις βάλει panel χωρις να έχεις σκεφτεί τι φορτίο θα τροφοδοτείς; Τι θα πει υπάρχουν; Φύτρωσαν στην σκεπή;

Link to comment
Share on other sites

Μα έχεις βάλει panel χωρις να έχεις σκεφτεί τι φορτίο θα τροφοδοτείς; Τι θα πει υπάρχουν; Φύτρωσαν στην σκεπή;

 

κατσε ρε φιλε, γιατι λες πραγματα που δεν πρεπει...

οταν λεω υπαρχουν, το εννοω, κι αυτο γιατι πρεπει να κανω καποια μελετη στην οποια εχουν οριοθετηθει τα "κομματια" στα οποια πρεπει να τοποθετηθουν τα φωτοβολταικα...

οπως ξερεις, ή θα επρεπε να ξερεις, οταν καποιος δημος,πχ, θελει να φτιαξει ενα παρκο που να εχει φ/β, οριοθετει τα σημεια που θα μπουν τα πανελ χωρις να τον νοιαζει εαν τροφοδοτει καποιο "αξιολογο" φορτιο... του αρκει να υπαρχουν και να φαινονται...

τωρα, απο την αλλη, εαν δεν σε ενδιαφερει να μου πεις τη γνωμη σου, η αν δεν εχεις αποψη επι του θεματος, σε παρακαλω να μην απαντας και, κυριως, να μην ειρωνευεσαι....

νομιζω οτι τα ερωτηματα που εχω θεσει ειναι αρκετα σαφη...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάποιος Δήμος βάζει panel μόνο για να υπάρχουν και να φαίνονται;

βλ. post #14

 

Το αν η κατάσταση χρήζει ειρωνίας μόλις απαντήθηκε μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάποιος Δήμος βάζει panel μόνο για να υπάρχουν και να φαίνονται;

βλ. post #14

 

Το αν η κατάσταση χρήζει ειρωνίας μόλις απαντήθηκε μου φαίνεται...

 

σου φαινεται παραξενο να βαζουν οι δημοι πανελ για το θεαθηναι ε? welcome to greece.... οσο για τα υπολοιπα, δεν χρειαζεται ν ασχοληθω περαιτερω...

Link to comment
Share on other sites

σου φαινεται παραξενο να βαζουν οι δημοι πανελ για το θεαθηναι ε? welcome to greece...

 

Aν γίνεται και αυτό τι άλλο θα δω σε αυτό τον κόσμο!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.