Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κώδικας Δεοντολογίας Ευρωπαίων Α.Τ.Μ


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

Πρίν από λίγο έλαβα ένα email από έναν καλό συνάδελφο με τον

Κώδικα Δεοντολογίας των ΑΤΜ όπως αυτός ψηφίσθηκε στο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Τοπογράφων στη Ρώμη το Σεπτέμβριο 2009 και σας τον παραθέτω:

ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ

 

Ο συγκεκριμένος οδηγός αποτελεί ένα πλήρες πλαίσιο μέσα στο οποίο καλείται να λειτουργήσει και να εργαστεί ο Τοπογράφος σε Ευρωπαϊκό επίπεδο. Ο Κώδικας θα σταλεί στον Πρόεδρο του ΤΕΕ για περαιτέρω προώθηση. Προς το παρόν είναι στα Αγγλικά αλλά έχει ζητήθει από τον ΠΣΔΑΤΜ να μεταφραστεί σύντομα όπότε θα τον αναρτήσουμε και μεταφρασμένο.

Ευχαριστώ τον καλό συνάδελφο. Π.Κ για το email.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση σχετικά με τον Κώδικα. Νομίζω, όμως, ότι αποτελεί ένα γενικόλογο κείμενο που προσπαθεί να ισορροπήσει τα διαφορετικά πλαίσια εκπαίδευσης και πεδίου εργασίας των Ευρωπαίων Τοπογράφων και λιγότερο ένα κείμενο που θα δώσει λύσεις στα οξυμένα προβλήματα των Ελλήνων Τοπογράφων (αποφεύγω να πω Μηχανικών, για να μην παρεξηγηθώ).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί οξυμένα προβλήματα των Ελλήνων Μηχανικών γενικότερα ο αγαπητός συνάδελφος MAKAP

Link to comment
Share on other sites

να καταργηθούν οι κώδικες δεοντολογίας.

 

Η θα υπάρχουν και θα είναι σε χρήση ή καθόλου.

 

Νισάφι πια με την κοροϊδία.:-x

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον κώδικα δεοντολογίας να μιλήσουμε συνάδελφοι;

 

Εδώ δεν μπορούμε να ανταλλάξουμε δέκα κουβέντες χωρίς προσβλητικούς χαρακτηρισμούς και ειρωνικά (ορισμένες φορές υβριστικά) σχόλια.

 

Δείτε τα σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα, θέματα. Είναι εικόνα, μορφωμένων και -υποτίθεται- καλλιεργημένων ανθρώπων, αυτή;

 

Δεν ξέρω ποια είναι η χρησιμότητα των διαφόρων κωδίκων, ξέρω -όμως- ότι ώριμοι επιστήμονες δεν χρειάζονται κώδικες για να

συμπεριφέρονται ως υπεύθυνοι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

@ Chilon :

Θα σε παρακαλέσω να μη μπερδεύεις την μόρφωση που σημαίνει γνώσεις με την ευρεία έννοια, την καλλιέργεια με την έννοια της πολιτισμένου φέρεσθε και την έκφραση της ψυχής και τέλος της εκπαίδευσης με την έννοια των γνώσεων επί ενός αντικειμένου!!!

Εμείς ... μάλλον εκπαιδευμένοι είμαστε ... και οι περισσότεροι εξ ημών...ΟΧΙ ΑΡΤΙΑ!!!

Οπότε .... τί ψάχνεις????

Ας μπεί κάποιος κώδικας να τον έχουμε για μπούσουλα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι στηρίζω ενθέρμως -συνάδελφε- την εφαρμογή κωδίκων δεοντολογίας.

Πιστεύω ότι αυτό είναι ολοφάνερο από τον τρόπο που διατυπώνω τις απόψεις μου.

Αλλά θέλω να τονίσω το κυρίαρχο -κατά την γνώμη μου- ζήτημα της ευπρεπούς συμπεριφοράς.

 

Μόρφωση είναι η πνευματική και ηθική καλλιέργεια και όχι η συλλογή γνώσεων, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν

έχουν και αυτές μεγάλη σημασία.

 

Στα σχολεία και τα πανεπιστήμια πήγαμε -πρωτίστως- για να γίνουμε άνθρωποι.

Αυτός είναι ο κύριος ρόλος τους και όχι η απόκτηση στείρων γνώσεων.

 

Η ηθική και η γνώση δεν είναι άσχετες έννοιες· αντιθέτως είναι άρρηκτα συνδεδεμένες μεταξύ τους.

 

Είμαστε επιστήμονες για να δίνουμε το παράδειγμα σε όλη την κοινωνία και όχι επειδή γνωρίζουμε αν η γλάστρα μετράει στην

κάλυψη, πόσες τρύπες έχει το τούβλο, πόσα τετραγωνικά είναι το στρέμμα ή ποιο είδος λάμπας φωτίζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.