Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δοκοί στην στέψη τοιχίων υπογείου


 

Recommended Posts

Καλημέρα, καλημέρα..πήζω σήμερα και είπα να ανοίξω ένα θέμα και να το μοιραστώ μαζί σας, γιατί πεσμένους μας βλέπω τελευταίως...

Λοιπόν, συνηθίζεται η πρακτική κατασκευής δοκών (συνήθως με διαστάσεις 25/40 και οπλισμό 2Φ12άνω-4Φ12κάτω-ΣΦ10/10) στην στέψη των περιμετρικών τοιχίων του υπογείου,εννοώντας δλδ ότι τα τοιχία "πέφτουν" χαμηλότερα, και αυτά τα δοκάρια εννοείται "πέφτουν" κουστούμι με την πλάκα οροφής υπογείου. ο λόγος που γίνεται αυτό είναι κατά την γνώμη μου διτός και εξηγούμαι:

1> τα δοκάρια παραλαμβάνουν (όπως ακριβώς τα σενάζια) τις τάσεις στα σημεία ύπαρξης παραθύρων στα τοιχία. και προσωπικά δεν ξέρω να υπάρχει και άλλος τρόπος για να γίνει αυτό.

2> κατά την ταπεινή μου γνώμη, τα σίδερα της πλάκας αγκυρώνουν ορθά σε αυτά τα δοκάρια, ταυτόχρονα με την σπάσιμο των σιδέρων που έρχονται από τις σχάρες του τοιχίου και κάμπτονται και πακτώνουν και αυτά μες στην πλάκα.και όπως ξέρουμε πλάκα οροφής υπογείου = S.O.S = κρισιμότατη προς τήρηση διαφράγματος! ο λόγος που με βρίσκει θετικό η όλη ιδέα είναι ότι δεν έχω συναντήσει ούτε ένα συνεργείο σιδεράδων που να ξέρει να κάμψει σωστά την εσχάρα του τοιχείου εντός της πλάκας (!) και συνεπώς η ύπαρξη και των δοκαριών με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα. εννοείται ότι υπάρχει μέριμνα να συνυπάρχουν και δοκάρια και σωστή κάμψη σχάρας τοιχίου αν και η ύπαρξη των τσερκιών των δοκαριών δυσχεραίνει λίγο τα πράγματα.

Απ΄την άλλη με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν υπεισέρχονται στο μοντέλο προσομοίωσης του φορέα αυτά τα δοκάρια, αφού το υπόγειο προσομοιώνεται ολόκληρο με περιμετρικά τοιχία..ξέρω, ήταν μεγάλο το ποστ! όποιος έχει όρεξη το βλέπουμε.ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κι εγώ ακολουθώ αυτήν την τακτική όπλισης.Υπάρχει σχετική μνεία στο "Ειδικές κατασκευές σκυροδέματος", Ι.Τέγος, με νομογράφημα για το διαμήκη οπλισμό των "δοκών" αυτών.

Link to comment
Share on other sites

και να μη διαμορφωθουν δοκαρια δεν χαλασε ο κοσμος.

 

το σημαντικο ειναι να σπασουν οι εσχαρες μεσα στο σωμα της πλακας,για καλυτερο δεσιμο και την εξασφαλιση της λειτουργιας του υπογειου ως απαραμορφωτου κουτιου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ύπαρξη δοκαριών δυσχεραίνει το σπάσιμο των κατακόρυφων οπλισμών του τοιχείου μέσα στην πλάκα.

Επίσης τα δοκάρια αναγκαστικά θα διαμορφωθούν όταν έχουμε ανοίγματα υπογείου (π.χ. παράθυρα κοντά στην πλάκα της οροφής υπογείου), ώστε να έχουμε περιμετρική όπλιση των ανοιγμάτων των τοιχωμάτων με βάση τον Ε.Κ.Ω.Σ.

Εγώ πάντως το κάνω όπου μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν το έχω κάνει και δεν πρόκειται. πως οπλίζεται όλοι το ξέρουμε, σπάς τα εξω στην πλάκα.

ο λόγος που με βρίσκει θετικό η όλη ιδέα είναι ότι δεν έχω συναντήσει ούτε ένα συνεργείο σιδεράδων που να ξέρει να κάμψει σωστά την εσχάρα του τοιχείου εντός της πλάκας (!) και συνεπώς η ύπαρξη και των δοκαριών με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα.

είναι σαν τ'αλλο το ανέκδοτο στις αγκυρώσεις "έχουν ένα τύμπανο οι σιδεράδες"

προφανως κανένα συνεργείο πανελληνίως δεν ξέρει τίποτα αν ο μηχανικός ειναι απών, του κεφαλιού τους θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν το έχω κάνει και δεν πρόκειται. πως οπλίζεται όλοι το ξέρουμε, σπάς τα εξω στην πλάκα.

 

είναι σαν τ'αλλο το ανέκδοτο στις αγκυρώσεις "έχουν ένα τύμπανο οι σιδεράδες"

προφανως κανένα συνεργείο πανελληνίως δεν ξέρει τίποτα αν ο μηχανικός ειναι απών, του κεφαλιού τους θα κάνουν.

 

Κυρίες και κύριοι he is baaack!!! Καλώς ήρθες πάλι φίλε

Link to comment
Share on other sites

ναιιι!!ήρθε και πηρε σβάρνα όλα τα ποστ του φόρουμ!καλώς τον κι απο μενα!στα ανοιγματα τι κανεις ριγκιντ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.