Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Μετατροπή αποθήκης σε γκαρσονιέρα και έκδοση δανείου


marang

Recommended Posts

Καλησπερα.

Δεν εχω καμια σχεση με το επαγγελμα γι αυτο και ζηταω τη βοηθεια σας γιατι ειμαι σε απογνωση.

Οι γονεις μου μεταβιβασαν προσφατα μια γκαρσονιερα στον αδερφο μου , ο οποιος προκειμενου να παρει καποιο δανειο που χρειαζοταν την εβαλε υποθηκη, το δανειο εγκριθηκε , σημερα ομως μαθαμε απο την πολεοδομια οτι το σπιτι φαινεται εκει ως αποθηκη.

Πώς γινεται αυτο; Και τι πρεπει να γινει τωρα; Σας παρακαλω διαφωτιστε με γιατι ειλικρινα δεν καταλαβαινω τιποτα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Παρατήρηση:

Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή σου θέλει διευκρινίσεις γιατί 1) δεν μας λες σε ποιο όροφο της οικοδομής βρίσκεται η γκαρσονιέρα, 2) ο τίτλος ιδιοκτησίας πως την περιγράφει, 3) ο κανονισμός της πολυκατοικίας (αν υπάρχει) πως την περιγράφει, 4) πριν από τη χορήγηση ενός δανείου από τράπεζα, οι μηχανικοί της ελέγχουν όλα τα στοιχεία του ακινήτου (άδεια, σχέδια κλπ) και οι δικηγόροι της τους τίτλους ιδιοκτησίας, 5) πως μπλέχτηκε η πολεοδομία και με με βάση ποια στοιχεία (άδεια κλπ) έκρινε ότι είναι αποθήκη κ.α.

 

Το φαινόμενο της μετατροπής αποθηκών (συνήθως σε υπόγειο ή ισόγειο της οικοδομής) σε διαμερίσματα είναι συνηθισμένο αλλά αυτό το γνωρίζει, οπωσδήποτε, ο ιδιοκτήτης.

 

Επειδή αυτού του είδους τα θέματα δεν λύνονται από το internet, θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σου που να γνωρίζει την πολεοδομική νομοθεσία, να του δώσεις όλα τα σχετικά στοιχεία ώστε να διαπιστώσει την πραγματική κατάσταση και να σε συμβουλεύσει πως θα την αντιμετωπίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω σοβαρό πρόβλημα και δεν γνωρίζω τίποτα από το αντικείμενο, σας παρκαλώ βοηθήστε!!!!

 

Πριν λίγο καιρο ο πατέρας μου έκανε μεταβίβαησ του οικοπέδου στον αδελφό μου, στο οποίο μέσα βρίσκονται ένα κατάστημα και μια αποθήκη(60τμ &54τμ αντίστοιχα),η συμβολαιογράφος όμως μπέρδεψε το κατάστημα με την αποθήκη και την αποθήκη με το κατάστημα, και τώρα που ο αδελφός μου πήγε να βγάλει άδεια για το κατάστημα δεν μπορέι.

Για να ληθεί το πρόβλημα μας ζητούν την ημερομηνία κατασκευής της αποθήκης, το θέμα είναι όμως ότι η αποθήκη κατασκευάστηκε πλύ παλιά και δεν ξέρουμε πως θα βρούμε την άδεια.μήπως μπορέιτε να βοηθήσετε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε έναν μηχανικό στην πραγματική ζωή.

Εξήγησε του την περίπτωση.

Ρώτησε τον για την αμοιβή του

Σίγουρα θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.