Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Τοίχος αντιστήριξης και συντελεστής δόμησης


evlia

Recommended Posts

Παιδιά, καλησπέρα.

Έχω ξεκινήσει έναν αγώνα με την πολεοδομία εδώ και 4 μήνες να βγάλω μία άδεια για ένα σπίτι 94,35 τ.μ. Πίσω από το σπίτι υπάρχει ένας 3μ. τοίχος αντιστήριξης για τα χώματα του βουνού (η υψομετρική διαφορά του οικοπέδου δεν με έπαιρνε για λιγότερο εξάλλου). Με τα πολλά, μία υπάλληλος στην πολεοδομία (εκείνη καθυστερεί τον φάκελο από το να πάει στην Αρχιτεκτονική) επιβάλλει στην μηχανικό μου να βάλει τον τοίχο στην δόμηση (κοινώς να πληρώσω μια άδεια πλεόν για 120τ.μ. συν το ότι θα το πληρώνω εφόρου ζωής ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κ.τ.λ.). Η μηχανικός μου,έχει κάνει αίτηση ώστε η υπαλληλος να της γνωστοποιήσει που ακριβώς το αναφέρει αυτό στην νομοθεσία και εκείνη απλά το καθυστερεί για δικούς της φαντάζομαι λόγους. Αν έγινα κατανοητή, θα ήθελα να μου πει κάποιος : τελικά ο τοίχος επιβάλλεται να μπει στην δόμηση; Αν είναι έτσι, τα οικόπεδα που έχουν μεγάλες υψομετρικές διαφορές, δεν θα είχαν πρόβλημα στο υπόλοιπο της δόμησης; Αξίζει να πάω να κάνω φασαρία, διακινδυνεύοντας όταν έρθουν για αυτοψία να με έχουν πάρει με κακό μάτι;

Ξέρω πως είναι υποχρέωση της μηχανικού μου να διευθετήσει το θέμα αλλά μια επιπλεον γνώμη θα μου ήταν αν όχι ευχάριστη αλλά ικανοποιητική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να είμαι ειδικός στο τί μετρά στην δόμηση και τί όχι, πρώτη φορά ακούω τοίχο αντιστήριξης να μετρά στην δόμηση...

 

Μήπως αυτός είναι και τοίχος του σπιτιού;;;;

 

Πάντως σας προτρέπω να εμπιστευθείτε τον συνάδελφο που θα σας εκδώσει την άδεια. Αυτός είναι ο μόνος ο οποίος μπορεί να σας απαντήσει, γνωρίζοντας όλες τις παραμέτρους του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι σε επαφη με το κτιριο ο τοιχος?

 

γιατι εγω εχω τωρα θεμα που μου ζητανε τη λωριδα της αντιστηριξης (εχω 2 υπογεια) μεταξυ εμου και του γειτονα φαρδους 50 εκ επι 30 μετρα να την βαλω στη δομηση. Το κτιριο μου ειναι κολλημενο στη μεσοτοιχια στα σχεδια (εχει κολλησει κι ο γειτονας) αλλα ειμαι υποχρεωμενος να υποχωρησω 50 εκατοστα. Ακομη το ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

Aν κολλάς στον τοίχο καλώς σου λένε να μετρήσει... Είναι σαν να έχεις όλες σου τις περιμετρικές κολώνες 40/40 περασιά με την μέσα πλευρά του τοίχου κι έξω να κάνουν κοτσάκι 15x40. Αυτό δεν θα μετρούσε;

 

Πάντως ποτέ μην φέρνετε σε επαφή τοιχίο υπογείου με τοίχο αντιστήριξης. Αυτό το λέω σαν στατικός...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν θα επρεπε να εχουν υποχρεωσει τον γειτονα οταν πηγε και κολλησε να αφηνε αρμο? μισο αυτος μισο εγω και θα ειμασταν κομπλε τωρα. λεω εγω τον πονο μου.

 

για πες για το τοιχιο. Δηλαδη να παω κι αλλο μεσα τα τοιχια μου λες? Ποσο? Για δωσε φωτα συναδελφε γιατι μελεταμε μανιωδως και μην μας τα κανει ο στατικος μπιπ μπιπ οταν τα δει τα σχεδια (εδω παει και η κουβεντα η αλλη περι επαρκειας χαχα)

Link to comment
Share on other sites

Koίτα, αν ο γείτονας είναι ακριβώς πάνω στον τοίχο, ή σε κάθε περίπτωση, αν ο τοίχος είναι χαμηλότερα από την μπαζόπλακα του, τότε θεωρείται ως στοιχείο θεμελίωσης και όχι αντιστήριξης! Ο τοίχος έχει κατασκευαστεί;

 

Αρμό ούτως ή άλλως πρέπει να αφήσετε και οι δύο. Το μισό μέτρο που σου ζητά, δεν ξέρω από που βγαίνει, αλλά αν ο τοίχος είναι στο όριο και εσύ αφήσεις 0,5μ, τότε έχεις Δ;;; Οεο;

 

Για να καταλάβεις τί εννοώ, ξέχνα οτι είναι τοίχος αντιστήριξης και θεώρησε τον ως μεσοτοιχία από τούβλο. Αυτή σε κάποιον ανήκει και πάνω της -κάπου- είναι το όριο.Τί θα έκανες σε τέτοια περίπτωση;

α) Αν ο τοίχος είναι του γείτονα, κολλάς πάνω του.

β) Αν είναι δικός σου και πρέπει να κρατηθεί, τότε ναι, μετράει! Σε αυτή την περίπτωση, αρχιτέκτων γαρ, θα τραβούσες τις κολώνες σου λίγο μέσα, ο τοίχος-όριο θα γίνοταν και τοίχος του σπιτιού και από πάνω του, για να μην χάσεις μέτρα και να μην έχεις πρόβλημα με Δ, θα έβγαζες πρόβολο. Με πιάνεις; Τώρα που είναι αντιστήριξης, ο τοίχος αυτός θα γίνει τοιχίο υπογείου. Έχεις όμως τα εξής προβλήματα να λύσεις:

-1- μετακίνηση του τοίχου από ωθήσεις γαιών (λύση: άσε αρμό).

-2- Υγρασίες από τον τοίχο (καλή τύχη)

 

Αυτό που εννοώ φαίνεται παρακάτω. Πάντως το πρόβλημα δεν είναι τόσο η ύπαρξη του τοίχου, όσο η απαιτούμενη απόσταση Δ που πρέπει να αφήσεις εάν δεν κολλήσεις στα όρια.

 

84401481.png

 

ΥΓ. Είδες που κακολογείτε τους πολιτικούς μηχανικούς;;;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, εξεπλάγην που απαντήσατε τόσο γρήγορα, να είστε καλά! Δεύτερον, ο τοίχος από το σπίτι εχει απόσταση 6μ. και με τα όρια του οικοπέδου άλλα τόσα. Δεν υπάρχει μεσοτοιχία με κανένα για τον απλούστατο λόγο... δεν έχω γείτονες.

Έχει καμία σχέση το ότι είναι οικόπεδο εκτός σχεδίου αλλά εντός οικισμού; Είναι 3,5 στρέμματα.

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά, συγχωρέστε με για την άγνοιά μου. Όταν προσπαθείς να φτιάξεις για πρώτη φορά σπίτι (και ειδικά αυτές τις εποχές) υποθέτω πως είναι λογικό να παθαίνεις πανικό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη elvia, για τον απλούστατο λόγο ότι κι εγώ δεν θα μπορούσα να καταλάβω κάτι

που θα είχε σχέση με άλλο επάγγελμα (π.χ. με το δικό σου) εκτός του Μηχανικού.

Πραγματικά η κατασκευή ενός σπιτιού είναι πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία και κατανοώ την θέση σου.

 

Τα σχόλια των εξαιρετικών συναδέλφων acnt και howard_roark είναι χρήσιμα για κάποιον Μηχανικό, αλλά είναι

δύσκολο να γίνουν κατανοητά από κάποιον μη Μηχανικό.

 

Ο συνάδελφος acnt σου είπε: "θεώρησε τον ως μεσοτοιχία" και όχι ότι είναι μεσοτοιχία.

 

Όπως προκύπτει από την αρχική σου δημοσίευση, η πολεοδομία ζητάει από τον Μηχανικό σου να προσμετρήσει

στην δόμηση περίπου 25 τ.μ. επιπλέον.

Υποθέτω ότι το αίτημα έχει σχέση με την κάλυψη (και όχι με την δόμηση), στην οποία πρέπει (;) να προσμετρηθεί

κάποιο τμήμα - λωρίδα, το οποίο δεν είναι κτισμένο (εξ ου και ο προβληματισμός σου για το τι πρέπει να κάνεις).

 

Τα ακριβή δεδομένα (δηλαδή, η παρατήρηση της πολεοδομίας) είναι γνωστά μόνο στον Μηχανικό σου.

Αν θέλεις περαιτέρω βοήθεια θα πρέπει να μας ενημερώσεις κι εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Aααααααααα, evlia ......

Πάει "αλλού" το θέμα!!! Και πάλι ιδέα ρίχνω, αλλά αφού είναι στην "μέση" του οικοπέδου, τότε δέχομαι την πρόταση της πολεοδομίας... Πιστεύω πως αν σπάσει το ύψος του τοίχου στα δύο και κάνεις αναβαθμίδες στο οικόπεδο, δεν θα σου πουν τίποτα. Αλλά ο τοίχος είναι ήδη εκεί...

Αυτά τα 6μ μέχρι τον τοίχο, μπορείς να τα μπαζώσεις 1,5μ;

 

Συνάδελφοι αρχιτέκτονες, μπορεί ένα διαμορφωμένο οικόπεδο να έχει υψομετρική διαφορά 3μ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αρχιτέκτονες, μπορεί ένα διαμορφωμένο οικόπεδο να έχει υψομετρική διαφορά 3μ;

 

1.5μ. ανα 5μ κλιμακωτα και πολλες ΕΠΑΕ το ζητουν και μεσοσταθμικα οταν οι κλισεις το επιτρεπουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.