Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση δικτυωτής δοκού με υποστύλωμα.


 

Recommended Posts

Αν έχουμε να υλοποιήσουμε μια τέτοια σύνδεση δικτυωτής δοκού με υποστύλωμα, ποιός πιστευετε ότι είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος?

 

Η σύνδεση που έχω εγώ στο μυαλό μου είναι με μετωπική πλάκα που θα κοχλιωθεί επάνω στο πέλμα του υποστυλώματος ενώ το άνω και κάτω πέλμα της δοκού θα συγκοληθούν πάνω σε αυτήν.

 

Από την μεριά της προσομοίωσης για την ανάλυση τι θα κάνατε πώς θα υπολογίζατε την δυσκαμψία μιας τέτοιας σύνδεσης. Θεωρείται απαραίτητο να ληφθεί υπόψη η εκκεντρότητα σε σχέση με τον άξονα του υποστυλώματος?

post-110-131887228702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έτσι γίνεται. δυο λαπάτσες βιδωτές. τώρα οι εκκεντρότητες/προσομοίωση είναι δικό σου θέμα, εξαρτάται το software που έχεις (sofistik εδώ). προσωπικά μόνο την εκκεντρότητα μπορεί να'βαζα (εξαρτάται και το έργο στους ελέγχους που βρίσκεσαι), τη δυσκαμψία με τίποτα. αν ήμουν πανεπιστημιακός όμως μπορεί να'βαζα και τις διαφορετικές στρώσεις εδάφους

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι πρέπει να μπουν και μικρές ενισχύσεις σε κάθε πέλμα της δοκού για την επίτευξη πιό καλής ακαμψίας στην σύνδεση με την μετωπική?

Link to comment
Share on other sites

Ύψους 80cm στο σημείο της σύνδεσης με το υποστυλωμα με πέλματα (άνω και κάτω) ας πούμε shs100χ100χ6.3

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με rigid. Αν είναι κοιλοδοκός σε Η,τότε θα έκανα έλεγχο του κόμβου.

Κάτι άσχετο. Εγκάρσιοι σύνδεσμοι δεν υπάρχουν στο μοντέλο;Για να συγκρατήσουν το κάτω πέλμα.

Link to comment
Share on other sites

@rigid

Συνήθως για σύνδεση Η με SHS δεν απαιτείται σύνδεση. Τα πέλματά τους είναι αρκετά χοντρά. Απλά το λέω για λόγους πληρότητας

Βλ. εδώ σελ.178

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως το δικτύωμα το κάνω ως εξής: Το πάνω με το κάτω δοκάρι του δικτυώματος στην άκρη συνδέονται σε κόμβο μορφής Λ οπότε βάζω λαπάτσα από κάτω και με λαπάτσα στην κορυφή της κολώνας βιδώνονται. Το δικτύωμα δηλ ακουμπάει στο υπ/μα και πακτώνεται εκεί.

Δυσκαμψίες και τέτοια μπιστολιά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.