Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέγερση νέας οικοδομής σε παλιά θεμελίωση


 
skankrit

Recommended Posts

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα...

Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός και εξίσου νέος στην κοινότητα σας.

Θέλω να υποβάλλω ένα ερώτημα που μου προέκυψε για μια δουλειά και ελπίζω στα "φώτα" σας.

 

Κατά πόσο γίνεται και με ποιους πρακτικούς τρόπους να σηκώσουμε νέα οικοδομή πάνω σε υφιστάμενη θεμελίωση 10ετίας?

Η θεμελίωση έγινε και αφέθηκε στο έλεος του καιρού(κλιματολογικές συνθήκες Κρήτης)...

Ο ιδιοκτήτης θέλει τώρα να να σηκώσει κολώνες με βάση τις αναμονές απο τα θεμέλια.

Ενστικτωδώς θεωρώ οτί δε γίνεται, δεδομενής της μη προστασίας του σκυροδέματος, φθοράς αυτού και του οπλισμού.

Πώς θα μπορούσα να διενεργήσω κάποιο έλεγχο για την κατάσταση σκυροδέματος και οπλισμού?

Αν το παραπάνω εγχείρημα είναι εφαρμόσιμο, με ποιους τρόπους μπορούμε να συνδέσουμε την παλιά θεμελίωση, ώστε να μην έχουμε προβλήματα στο κτίριο?

 

Όποιος θεωρεί οτι έχει κάποιες απαντήσεις,παρακαλώ ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

...υφιστάμενη θεμελίωση 10ετίας...

Ο ιδιοκτήτης θέλει τώρα να να σηκώσει κολώνες με βάση τις αναμονές απο τα θεμέλια.

Να του πεις ότι δεν γίνεται. Αν σου ζητήσει εξηγήσεις, τότε....chair.gif
Link to comment
Share on other sites

και του σπανού τα γένια γίνονται αν υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις.

 

Εντελώς πρακτικά όμως δε γίνεται.

Κόστος και αποτελέσματα καρότων θα στο επιβεβαιώσουν.

 

και επειδή προφανώς θέλει να τα χρησιμοποιήσει για μείωση του κόστους.....εν τέλει θα αυξηθεί...

άρα πες του να το ξεχάσει.8-)

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση της εκτεθιμένης και απροστάτευτης θεμελίωσης επί δεκαετία σε αέρα, βροχή, αναλλαγές υγρασίας-ξηρασίας κλπ με αποτέλεσμα την ενεθράκωση του σκυροδέματος, οξείδωση οπλισμών, αποφλοιώσεις κλπ δεν επιτρέπει χρησιμοποίησή της ως έχει.

Οι εργασίες που απαιτούνται για την επαναφορά της σε αποδεκτή κατάσταση έχουν κόστος πολύ κοντά στην κατασκευή νέας θεμελίωσης. Αλλά για να μιλάς με στοιχεία πρέπει να πάρεις καρότα, να ελέγξεις για εναθράκωση, να δεις την κατάσταση των οπλισμών και μετά να εκτιμήσεις κόστος εργασιών αποκατάστασης.

Θα μου πεις, οικοδομές που έχει ολοκληρωθεί ο φ.ο. και έχουν μείνει εκτεθιμένες για πολλά χρόνια πώς χρησιμοποιούνται τελικά; Έεε, χρησιμοποιούνται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.