Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νορβηγία: εκεί που δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα


CostasV

Συμφωνείτε να δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα;  

214 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Συμφωνείτε να δημοσιοποιούνται όλα τα εισοδήματα;

    • Ναι
    • Οχι
    • Αλλη απάντηση (παρακαλώ εξηγήστε)


Recommended Posts

Να βάλω και ένα κουίζ σχετικό με το θέμα των Δ/Υ. Ξέρει κανείς από πού πήρε την ονομασία της η πλατεία Κλαυθμώνος;

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω και ένα κουίζ σχετικό με το θέμα των Δ/Υ. Ξέρει κανείς από πού πήρε την ονομασία της η πλατεία Κλαυθμώνος;

 

 

"Μνημείο ελληνικό του συστήματος αυτού αποτέλεσε η μετονομασία, μετά το 1878, της πλατείας 25ης Μαρτίου σε πλατεία "Κλαυθμώνος", όταν το περιοδικό "Εστία" την παρομοίωσε σε κήπο "Κλαυθμώνος", επειδή κατά την εποχή εκείνη, που δεν ίσχυε η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων, οι απολυόμενοι σε κάθε κυβερνητική μεταβολή συγκεντρώνονταν μπροστά στο υπουργείο Οικονομικών που βρίσκονταν εκεί, για να διαμαρτυρηθούν, ουσιαστικά όμως "για να κλάψουν τη μοίρα τους". "

 

 

Πηγή : Άρθρο Μιχαήλ Ηλ. Ντασκαγιάννη με τίτλο "Η Μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων"

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και σήμερα όπως φαίνεται κάποιοι επιθυμούν να επιστέψουμε ξανά σε αυτές τις σκοταδιστικές εποχές, στο όνομα της ανταγωνιστικότητας και της παραγωγικότητας.

Link to comment
Share on other sites

[με ύφος διδασκάλου]

Ελάτε παιδιά... τέλος το διάλειμμα..

 

Τι λέγαμε; Α! για την δημοσιοποίηση των εισοδημάτων

 

των εισοδημάτων, βεβαίως βεβαίως ...

 

[/με ύφος διδασκάλου]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Πριν λοιπόν τα βάλουμε με τους δημόσιους υπαλλήλους και τα 1200 ευρώ που έχουν μισθό, να δημοσιευτεί :

 

α. Το ετήσιο εισόδημα του κ. Προβόπουλου

β. Το ετήσιο εισόδημα όλων των Διεύθύνοντων συμβούλων των Τραπεζών και των μελών Δ.Σ.

γ. Το ετήσιο εισόδημα όλων των Συμβούλων (Διευθύνοντων και μη) και διοικητών, από την αγορά, που με ατομικές συμβάσεις προσφέρουν (τρομάρα τους) υπηρεσίες στις ΔΕΚΟ, τις Α.Ε. του κράτους και τα Υπουργεία

δ. Το ετήσιο εισόδημα όλων των ιδιοκτητών και μεγαλομετόχων, προμηεθυτικών και εργοληπτικών εταιρειών που αναλαμβάνουν προμήθειες και έργα για το δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα

ε. Το ετήσιο εισόδημα των ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ και τηλεπαρουσιαστών που εμφανίζονται στα τηλεοπτικά κανάλια, όπως και των Δ/ντων των τμημάτων αυτών

στ. Το ετήσιο εισόδημα των ποδοσφαιριστών και των ιδιοκτητών ΠΑΕ και ΚΑΕ.

ζ. Το ετήσιο εισόδημα ιδιοκτητών νυχτερινών κέντρων διασκέδασης και επώνυμων τραγουδιστών.

κλπ

Να δημοσιευτούν επίσης τα κέρδη των τραπεζών, των πολυεθνικών εταιρειών στη χώρα μας (και των νομίμων εκπροσώπων τους), και τα κέρδη όσων εταριεών (και των ιδιοκτητών ή μεγαλομετόχων τους ή προέδρων κλπ) συνεργάζονται με το δημόσιο σε θέματα προμηθειών, έργων κλπ.

 

 

μετά αν θέλετε μπορούμε να δημοσιοποιήσουμε και το ετήσιο εισόδημα του μέσου δημόσιου υπάλληλου που είναι 1200 ευρώ (δεν χρειάζετε καν να το δημοσιοποιήσουμε) και να το συγκρίνουμε με όλους τους παραπάνω για να δούμε, ποιός τελικά πρέπει να "απολυθεί" με την ευρύτερη έννοια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Γιώργη...Εγώ παίρνω επίδομα ξένης γλώσσας, Η/Υ, μεταπτυχιακού και ό,τι άλλο θες;;; ΟΧΙ. Ποιός δουλεύει 7,5 ώρες;;; Λέω λοιπόν, στις 6 ώρες που δουλεύει αυτός, παίρνει περισσότερα χρήματα από εμένα που δουλεύω 8 και δεν παίρνω ούτε τα επιδόματά του, και έχει και καπαρωμένη τη θέση του. Και ακόμα...στις 6 ώρες δουλειάς του και στις 6 δικές μου, πόσοι ΔΥ θα είναι το ίδιο παραγωγικοί με μένα;; Συμβαίνει βέβαια αυτό και στον ιδιωτικό τομέα, αλλά σε ελάχιστο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνανε και είχανε τις άδειες τους και το 7.30ώρο ως ωράριο ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ζωής.

 

Και γιατί να τον πληρώσω εγώ ο ιδιώτης?

Εμένα ποιος θα με πληρώσει?

Να αλλάξουμε τότε, να με πληρώνει ο δημόσιος υπάλληλος ένα βοήθημα από τα δικά του και δεν θα ξαναμιλήσω.

Εγώ μπορεί να μην έχω χρήματα για διάστημα έως και 3-4 μήνες. Ο δημόσιος υπάλληλος τα έχει κάθε μήνα με τα 5ώρα του. Τα οκτάωρα είναι για τους ρομαντικούς.

Και στο κάτω-κάτω γιατί να τον πληρώσω εγώ? Ας τον πληρώσει ο πολιτικός, η βουλή, το κράτος, μεταξύ τους οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Εμένα τον ιδιώτη ποιος θα με πληρώσει?

 

του μέσου δημόσιου υπάλληλου που είναι 1200 ευρώ

 

Που με τις μίζες και τα φακελάκια φτάνει τα 50.000 με 100.000 τον χρόνο (πολεοδομίες, νοσοκομεία, δικαστήρια-καφενεία κ.ο.κ.)

 

Δεν πληρώνω και δεν γουστάρω να πληρώνω τεμπελόσκυλα και χαραμοφάηδες !!! Με το ζόρι ???

 

α. Το ετήσιο εισόδημα του κ. Προβόπουλου

β. Το ετήσιο εισόδημα όλων των Διεύθύνοντων συμβούλων των Τραπεζών και των μελών Δ.Σ.

γ. Το ετήσιο εισόδημα όλων των Συμβούλων (Διευθύνοντων και μη) και διοικητών, από την αγορά, που με ατομικές συμβάσεις προσφέρουν (τρομάρα τους) υπηρεσίες στις ΔΕΚΟ, τις Α.Ε. του κράτους και τα Υπουργεία

δ. Το ετήσιο εισόδημα όλων των ιδιοκτητών και μεγαλομετόχων, προμηεθυτικών και εργοληπτικών εταιρειών που αναλαμβάνουν προμήθειες και έργα για το δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα

ε. Το ετήσιο εισόδημα των ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ και τηλεπαρουσιαστών που εμφανίζονται στα τηλεοπτικά κανάλια, όπως και των Δ/ντων των τμημάτων αυτών

στ. Το ετήσιο εισόδημα των ποδοσφαιριστών και των ιδιοκτητών ΠΑΕ και ΚΑΕ.

ζ. Το ετήσιο εισόδημα ιδιοκτητών νυχτερινών κέντρων διασκέδασης και επώνυμων τραγουδιστών.

κλπ

Να δημοσιευτούν επίσης τα κέρδη των τραπεζών, των πολυεθνικών εταιρειών στη χώρα μας (και των νομίμων εκπροσώπων τους), και τα κέρδη όσων εταριεών (και των ιδιοκτητών ή μεγαλομετόχων τους ή προέδρων κλπ) συνεργάζονται με το δημόσιο σε θέματα προμηθειών, έργων κλπ.

 

Ας βγει και του Θεού του ίδιου !!! Εγώ δημόσιο υπάλληλο δεν πληρώνω !!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε Γιώργη...Εγώ παίρνω επίδομα ξένης γλώσσας, Η/Υ, μεταπτυχιακού και ό,τι άλλο θες;;; ΟΧΙ. Ποιός δουλεύει 7,5 ώρες;;; Λέω λοιπόν, στις 6 ώρες που δουλεύει αυτός, παίρνει περισσότερα χρήματα από εμένα που δουλεύω 8 και δεν παίρνω ούτε τα επιδόματά του, και έχει και καπαρωμένη τη θέση του. Και ακόμα...στις 6 ώρες δουλειάς του και στις 6 δικές μου, πόσοι ΔΥ θα είναι το ίδιο παραγωγικοί με μένα;; Συμβαίνει βέβαια αυτό και στον ιδιωτικό τομέα, αλλά σε ελάχιστο βαθμό.

 

Ο μέσος δημόσιος υπάλληλος παίρνει από 1100 εως 1500 ευρώ το μήνα (μαζί με τα επιδόματα που λες). Τι πρέπει να πάρει δηλαδή ? 500 ευρώ ? Επίσης είναι μισθωτός υπάλληλος και όχι ελεύθερος επαγγελματίας. Έχετε μπερδέψει τις έννοιες. Ο μισθωτός υπάλληλος είναι άλλο πράγμα από τον ελεύθερο επαγγελματία. Αν τα 1200-1300 ευρώ για μισθό υπαλλήλου σου φαίνονται πολλά τι να πω. Τώρα ο αντιστοιχος υπάλληλος στον ιδιωτικό τομέα παίρνει 800 ευρώ με όλες τις ανασφάλειες που έχει.

 

Ειλικρινώς, δεν καταλαβαινω γιατί πρέπει ο Δ.Υ. να πέσει στα 800 ευρώ και να αποκτήσει τις ανασφάλειες του ιδιωτικού υπαλλήλου και να μην διεκδικήσει ο ιδιωτικός υπάλληλος 1200 ευρώ κατώτερο μισθό (μιλάμε ΠΑΝΤΑ για μισθωτούς) και πιο αξιοπρεπείς εργασιακές συνθήκες. Σε ότι αφορά στη πραγωγικότητα συμφωνώ ότι υπάρχουν προβλήματα, αλλά αν πας στα ΚΕΠ, στις εφορίες, στα νοσοκομεία, στο πυροσβεστικό σώμα, σε 10άδες άλλους νευραλγικούς τομείς ΚΑΝΕΝΑΣ δεν κάθετε.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ξεχειλώσαμε το θέμα GeorgeS η πραγματικότητα είναι ότι το ίδιο το κράτος καθορίζει μεγάλη μερίδα των μισθών των ιδιωτικών υπαλλήλων. Εντάξει υπάρχουν και οι ΣΣΕ αλλά όταν πάει και νομοθετεί ότι μπορεί να γίνονται κλαδικές ή επιχειρησιακές διαπραγματεύσεις στην ουσία καταργεί της ΣΣΕ. Έτσι είναι πολύ πιθανό, νομίζω ότι υπάρχει κιόλας το πρώτο παράδειγμα επιχείρησης, ο ιδιωτικός υπάλληλος να μην λαμβάνει καν τον κατώτερο μισθό των 592 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.