Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστροφή πολικότητας σε αλκαλική μπαταρία


CostasV

Recommended Posts

Πίστευα ότι τέτοια περίπτωση είναι μόνο ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος. Πρόσφατα είδα ότι μία από τις 6 μπαταρίες ΑΑ μιας συσκευής, είχε αντίστροφη πολικότητα 0,91 V. Οι υπόλοιπες ήταν εντάξει εκτός από μία που είχε 1,3 V (με κανονική πολικότητα).

 

Τι λέτε; Πέτυχα την μία στο εκατομμύριο; Ή μπορεί αυτό να είναι δείγμα κάποιας άλλης ανωμαλίας;

Link to comment
Share on other sites

μάλλον τροφοδότησες την συσκευή με μπαταρίες διαφορετικής χωρητικότητας, κατασκευής ή παλαιότητας οπότε αυτή που τελείωσε πρώτη φορτίστηκε ανάστροφα από τις άλλες. Γιαυτό τον λόγο στις συσκευές που λειτουργούν με μπαταρίες αναφέρεται στις οδηγίες να χρησιμοποιούμε τις ίδιες μπαταρίες και να μην ανακατεύουμε παλαιές με νέες.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ξέθαψα αυτή την παλιά συζήτηση, γιατί δεν το έχω χωνέψει, πώς γίνεται αυτή η αντιστροφή πολικότητας.

 

Η απορία μου για την αντιστροφή πολικότητας δεν περιορίζεται μόνο στις αλκαλικές μπαταρίες (του #1) αλλά και σε μπαταρίες που χρησιμοποιύμε σε UPS κτλ.

 

ΥΓ. Εννοείται φυσικά ότι οι μπαταρίες έχουν τοποθετηθεί με την σωστή πολικότητα και η φόρτιση γίνεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω σε αρκετούς τύπους μπαταριών / συσσωρευτών σύμφωνα με την χημεία είναι δυνατόν να αναπτυχθεί ανάστροφη πολικότητα αλλά με καταστροφικές συνέπειες για την χωρητικότητα και τον χρόνο ζωής...

 

Για να αναπτυχθεί αντίστροφη πολικότητα πρέπει να κινηθεί κατά την ορθή φορά φορτίο μεγαλύτερο από το αποθηκευμένο φορτίο του συσσωρευτή, όπως είπε ο nvel. Αυτό συμβαίνει σε ορισμένα στοιχεία μίας συστοιχίας όταν αυτή οδηγηθεί σε βαθιά εκφόρτιση.

Για τους συσσωρευτές μολύβδου και NiMH ξέρω ότι είναι καταστροφικό.

Εφόσον ο συσσωρευτής συντηρείται σωστά είναι αδύνατον να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.