Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση-νομιμοποίηση λήξασας άδειας μη αποπερατωμένου


Recommended Posts

Κατ αρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια, είναι πολύτιμη.

Για την αναθεώρηση της άδειας τί χρειάζεται απο την πολεοδομία?

Υπάρχει η περίπτωση να μην αλλάζει ο χώρος στάθμευσης? Κι άν ναι μόνο σε η/υ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά

 

μου έτυχε μία περίπτωση όπου η άδεια έχει λήξει εδώ και χρόνια αλλά έχει αποπερατωθεί ο φέροντας οργανισμός και έχουν γίνει τα κτισίματα. Έλεγξα τα σχέδια της άδειας και πήγα και έκανα επιτόπου αποτύπωση και διαπίστωσα τα εξής:

α) υπάρχει υπόγειο περίπου 15-20 τμ το οποίο δε φαίνεται πουθενά!!!!!

β) στα σχέδια των όψεων η ισόγεια οικοδομή φαίνεται ότι είναι 60 πόντους πάνω από το φυσικό έδαφος, ενώ στην πραγματικότητα είναι 1,50 μέτρο.

γ) Στα σχέδια της κάτοψης φαίνεται μία εξωτερική σκάλα στην πίσω βεράντα (νότια πλευρά), ενώ στην πραγματικότητα η πίσω βεράντα έχει προεκταθεί σε μία πλευρά κατά 0,60μ και η εξωτερική σκάλα βρίσκεται στη δυτική πλευρά!!!

δ) στα σχέδια της κάτοψης δε φαίνεται πουθενά μία εσωτερική αποθήκη που υπάρχει διαστάσεων 1.0 επί 1.5

ε) η είσοδος επικοινωνεί με τον μπροστινό εξώστη στα σχέδια, αλλά στην πραγματικότητα όχι.

Σε γενικές γραμμές είναι μία δύσκολη περίπτωση καθώς η άδεια έχει βγει το 1982 (έχω αναφερθεί ξανά στο θέμα), οπότε έχει αρκετό τρέξιμο με ΙΚΑ, Πολεοδομία, κτλ. Σε όλα αυτά τώρα αν προστεθεί και το Τμήμα Αυθαιρέτων σκέφτομαι μήπως δεν αξίζει τον κόπο καθώς είμαι νέος στο επάγγελμα με ελάχιστη εμπειρία. Τι προτείνετε; Κάποιοι συνάδελφοι μου πρότειναν να αναθεωρήσω την άδεια με τα ήδη υπάρχοντα σχέδια (κοινώς να μη δείξω τα παραπάνω)....άλλοι να κάνω νέα άδεια με αλλαγή επιβλέποντα και αναλογία αμοιβής σε επίβλεψη, καθώς έχουν πέσει τα μπετά και έχουν γίνει χτισίματα. Και κάτι άλλο, ισχύει ότι πλέον δεν μπορεί να γίνει αυτό που λέμε "προσθήκη υπογείου" αλλά μόνο νομιμοποίηση (συνεπάγεται πρόστιμο για τον ιδιοκτήτη);

Τί ανοχή υπάρχει στα τ.μ. ώστε να μη δημιουργηθεί προβλημα στην Πολεοδομία; Με τα ένσημα που μπήκαν το 82 τί γίνεται; (κάποιοι μού παν ότι παραγράφονται μετά από τόσα χρόνια).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά όλα εσένα σου έτυχαν;;;;;;;

δεν ξέρω ποιός είναι ο πιο κατάλληλος χειρισμός

 

αλλά το πρωτο που θα έλεγχα είναι αν με τον νέο ΓΟΚ είσαι σύννομος

για να μπορείς να δείξεις ότι οι αλλαγές θα γίνουν τώρα

βέβαια το υπόγειο πως θα το λύσεις;;;

 

αν ξεμπερδέψεις με την πολεοδομία θα βρεις την άκρη με το ΙΚΑ

 

πάντως για να κάνεις αναθεώρηση πρέπει να είναι σε ισχύη η παλαιή αδεια

διαφορετικά βγάζεις νέα οικοδομική άδεια

 

είσαι βέβαιος ότι δεν έχει πάρει παράταση ισχύως επ' αόριστο εφόσον έχει ολοκληρωθεί ο ΦΟ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το κουράγιο... :smile:

δεν έχει παράταση επ' αόριστο. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

Φεύγω για Πολεοδομία να βγάλω άκρη...

Δυστυχώς όπως θα γνωρίζεις συνήθως οι νέοι μηχανικοί είναι αυτοί που τους τυχαίνουν τέτοιες καλές περιπτώσεις (ειρωνεία!!!!). Μία νορμάλ άδεια να την ξεκινησω από την αρχή ΕΓΩ δε μου χει τύχει ακόμα....και δεν το βλέπω στο κοντινό μέλλον....

Άντε καλή μέρα να χουμε όλοι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.