Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προδιαγραφές τοπογραφικών διαγραμμάτων


Recommended Posts

Ας καταφέρουν κατι καποτε το ΤΕΕ και ο ΠΣΔΑΤΜ και εδω ειμαστε να τους το αναγνωρίσουμε.

 

Δεν συμφωνώ.

 

Εμείς μόνοι μας ότι καταφερουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το επίσημο όργανο μας είναι ο ΠΣΑΤΜ αν από εκεί δε βγει τίποτα , μην περιμένεις να βγει από το φόρουμ και κάθε φόρουμ .

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί στον αγώνα για καλύτερες αμοιβές τοπογραφικού δεν διεκδικεί και ο ΠΣΠΜ ;

 

Κάτι μου λέει πως οι Συμβολαιογράφοι δε θέλουν το ενδεχόμενο εξασφαλισμένων κατώτερων δικών μας αμοιβών, για να μην ανεβεί το συνολικό κόστος της μεταβίβασης και τυχών μειωθεί ο αριθμός των μεταβιβάσεων. Λιγότερα συμβόλαια , λιγότερο λιλί για τους λατρεμένους συμβολαιογράφους.

 

Γι αυτό ίσως τόσο καιρό είναι παγωμένο . Άλλη λογική ερμηνεία δεν μπορώ να δώσω . Μπορεί αυτά που λέω να είναι και Φωσκολικά σενάρια ! Αλλά μια λογική την έχουν, νομίζω.

 

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να σταλεί επιστολή στο Υπουργείο Οικονομικών που να εξηγεί πως η επιβολή ελάχιστης αμοιβής στα τοπογραφικά, δια μέσω κατάθεσης στην Εθνική τράπεζα, εξασφαλίζει ορθότερη και δικαιότερη φορολόγηση του επαγγέλματος μας .

Link to comment
Share on other sites

Οντως με καταθεση στην τραπεζα το κρατος θα εχει κερδος στο ΦΠΑ, οποτε ισως τωρα που ψαχνουν και για λεφτα να ειναι ενας καλος λογος...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.