Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασίες - Aλλαγή έδρας επιχείρησης


Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα. Από οτι διάβασα, για αλλαγή έδρας στις περισσότερες περιπτώσεις αρκεί η επίσκεψη στη ΔΟΥ Α με μισθωτήριο συμβόλαιο ή ΥΔ του ιδιοκτήτη οτι

συναινεί.

Από ότι διάβασα σε προηγούμενα ποστ, μέχρι να πάω στη ΔΟΥ και να γίνει η αλλαγή κόβω και σφραγίζω με τα παλιά δεδομένα. Στη ΔΟΥ πριν λίγο καιρό μου είπαν οτι ισχύει το περιθώριο των 30 ημερών από τη στιγμή της αλλαγής, ωστε να ενημερωθεί η ΔΟΥ, γνωρίζετε σχετικά; Μου είπαν επίσης οτι κοβω ΔΑ από την παλιά στη νέα έδρα. Απλά δεν κατάλαβα πότε πρέπει να γίνει αυτό και ποια πάγια περιλαμβάνει (όλα ή μόνο αυτά που δεν αποσβέστηκαν ;)

Επίσης θα πρέπει να βγει και καινούρια σφραγίδα. Όσον αφορά το βιβλίο ΕΣ ΕΞ δεν θα αλλάξει τίποτα. Όσον αφορά τα υπόλοιπα αθεώρητα βιβλία (ΑΠΥ κτλ), πρέπει να αγοραστούν νέα;  

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by sandra3gr
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μιας και είναι επίκαιρο.

 

Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς έδρας σε Βουλγαρία και να παρέχουμε υπηρεσίες στην Ελλάδα με βουλγάρικο ΑΦΜ, σφραγίδα κτλ;

 

EDIT: βρήκα σχετικό λινκ http://www.michanikos.gr/topic/28159-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AD%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7/

Edited by sito
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, έχω το εξής θέμα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα δηλωμένη έδρα το πατρικό μου σπίτι όπου και έμενα.

Εδώ και καποιους μήνες, μετακόμισα σε διαμέρισμα (2 τετράγωνα μακρια) ιδιοκτησίας του πατέρα μου το οποίο μεχρι πιο πριν νοικιαζόταν. Τυπικά δεν έκανα καμία αλλαγή ούτε στη διεύθυνση κατοικίας μου ούτε στην επαγγελματική έδρα.

Τώρα και εν όψη των φορολογικών δηλώσεων η λογίστρια είπε στον πατέρα μου πως πρέπει να δηλώσει ότι παραχωρεί σε εμένα το σπίτι για να μένω γιατι δεν μπορεί να φαίνεται άδειο.

Όποτε πρέπει κι εγώ να αλλάξω και διεύθυνση κατοικίας και έδρα.

Σημειώνω ότι μου είναι σημαντικό τα 2 παραπάνω να ταυτίζονται για λόγους φορολογικούς.

Αν εμφανιστεί στη φορολογική δήλωση του πατέρα μου ότι μου παραχώρησε το σπίτι πρίν 5 μήνες και εγώ κάνω αλλαγή κατοικίας και έδρας σήμερα θα έχω κάποιο πρόβλημα/πρόστιμο/φορολογική επιβάρυνση?

Τι γίνεται με αποδείξεις που έχω εκδόσει σε αυτό το διάστημα? χρειάζονται διόρθωση?

Έχω συμφωνητικό με εταιρία που ισχύει απο 1-1-2016 έως 31-12-2016 στο οποίο αναφέρεται η αρχική μου έδρα. Πρέπει να κάνω κάποια τροποποίηση?

Μπορώ να διατηρήσω το παλιό μου μπλοκάκι και απο δω και πέρα απλά να σφραγγίζω με τη νέα σφραγγίδα?

Που αλλού θα πρέπει να ενημερώσω για την άλλαγη?

Διάβασα παραπάνω στο ποστ κάτι για αυτοψία. Ισχύει ότι προβλέπεται αυτοψία? Όταν έκανα έναρξη δεν έγινε τίποτα τέτοιο. 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.