Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασίες για παροχή ρεύματος και αναθεώρηση αδείας


menes

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι

Κατ 'αρχάς συγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη και την απειρία μου, λόγω της εθνικότητας μου και το σκετικό λίγο χρόνος που είμαι εδω στην Ελλαδα να ασκήσω τον επαγγελμα.

Αποφυγοντας ενα μεγάλος πρόλογος, σας παρακαλώ δώστε μου μια συμβουλή αλλά πρώτα μια διευκρίνιση :

Οι διαδικασίες για την απόκτηση παροχής ηλεκτρικής ρέυματος σε μια νέα οικοία από ένας ιδιοκτήτης συνδέονται μόνο και μόνο με των αρχιτέκτονα ή μιχανικός που υπογράφηκε την άδεια;

Ας υποθέσουμε ότι ο πελάτης διακόψει τη σχέση του με τον αρχιτέκτονα αμέσως μετά την απόκτηση της άδειας, και ο επαυυελματία δεν επιθυμεί να προβεί κατά του ιδιοκτήτη για διάφορους λόγους, αλλά ανακαλύπτει διάφορες παραβάσεις, πια μέτρα μπορεί να λάβει για την προστασία του ο εν λογο αρχιτεκτωνα ;

εκτός να παραιτηθεί από το εν λόγω έργο στην πολεοδομία όπου πιστεύω ότι πρέπει να γίνει σε εύθετο χρόνο(αρχική φάση).

μπορεί να απαιτήσει ο μιχανικός από τον πελάτη η διαδικασία αναθέωρηση άδειας, αναστέλλοντας τις απαιτούμενες υπογραφές για να προχωρήσει ο ιδιοκτήτη για την παροχή ρέυματος;

 

Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.

Link to comment
Share on other sites

Την τελική υπογραφή τη βάζει ο μηχανικός/αρχιτέκτονας που έχει αναλάβει την επίβλεψη αρχιτεκτονικών. Εφόσον το τελικό κτήριο έχει διαφορές από την άδεια ο επιβλέπων μηχανικός πρέπει να αναφέρει γραπτώς τις παρατηρήσεις-ενστάσεις του στον ιδιοκτήτη. Να ''απαιτήσει'' αναθεώρηση δεν μπορεί άμεσα αλλά με την άρνηση υπογραφής ο ιδιοκτήτης θα αναγκαστεί να δεχτεί.

 

Αν βέβαια θέλει να παραιτηθεί του έργου στο ΤΕΕ θα απευθυνθεί οπότε θα εξηγήσει εγγράφως τους λόγους - από εκεί θα δώσουν τις απαραίτητες πληροφορίες. Πρέπει να υπάρχουν και παλαιότερες συζητήσεις στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.