Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση ενεργειακού συστήματος


Vagelis1985

Recommended Posts

Τι ενδιαφέρον μπορεί να υπάρχει στην αναζήτηση μιας οποιαδήποτε τεχνικής έκθεσης για οποιοδήποτε ενεργειακό σύστημα;

 

Μου ζητήθηκε να κάνω μια εργασία για τη σχολή μου για το μάθημα Σχεδιασμός ενεργειακών συστημάτων(Τμήμα Μηχ/γων Μηχ/κων) όπου να φτιάξω μια μικρή τεχνική έκθεση για ενεργειακό σύστημα της επιλογής μου για μια μικρή βιομηχανία ή ένα σπίτι.Να κάνω καποιους θεωριτικούς υπολογισμούς και εαν μπορω καποια οικονομική αναφορα πάνω σε αυτό που θα επιλέξω.Το θέμα είναι οτι είναι η πρώτη φορά που θα κάνω κάτι τέτοιο και θα με βοηθούσε να δώ μία παρόμοια η έστω να ακούσω κάποιεσ συμβουλές από κάποιον εμπειρο,καθώς δε ξέρω απο που να αρχίσω...δε ξέρω αν με καταλαβαίνεις... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ

 

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

 

Κεφάλαιο 1

 

Αναφορά στους λόγους εκπόνησης της παρούσας. Δηλαδή, Νομοθεσία, ανάγκη για εξοικονόμηση ενέργειας, μείωσης εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου, εγκύκλιοι, Υπ. Αποφάσεις κλπ.

 

Κεφάλαιο 2

 

Σύντομη Τεχνική Περιγραφή του συστήματος που επέλεξες, π.χ. θέρμανση νερού με ηλιακούς συλλέκτες. Γιατί θα το κάνεις, τι εξυπηρετεί τη βιομηχανία ή την οικία, που αποσκοπεί, από τι αποτελείτε, τι προσδοκούμε.

 

Κεφάλαιο 3

 

Παρουσίαση στοιχείων κατανάλωσης πριν και μετά, υπολογισμοί, μεθοδολογία, τελικά αποτελέσματα

 

Κεφάλαιο 4

 

Οικονομική ανάλυση. Κόστη, υλικά, κέρδη, κύκλος ζωής επένδυσης κλπ.

 

Κεφάλαιο 5

 

Τελικά συμπεράσματα

 

 

Αυτή είναι μια από τις πολλές εκδοχές που μπορεί να έχει μια τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.