Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ένωση δύο διαμερισμάτων


batouhan

Recommended Posts

Tο ανάποδο είναι , η άδεια προηγείται της συστάσεως , το ίδιο ισχύει και γιά τις τροποποιήσεις της .

Οσο γιά τις αλλαγές στον πίνακα ποσοστών θα προστεθεί μία γραμμή που θα είναι το νέο διαμέρισμα με ποσοστά το άθροισμα των δύο επιμέρους οριζοντίων ιδιοκτησιών .

Αλλαγές στα χιλιοστά κοινοχρήστων χρειάζεται ομοφωνία των ενοίκων , ενώ αλλαγή ποσοστών ιδιοκτησίας προφανώς δεν γίνεται παρά μόνο με μεταβίβαση .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με ποιό επίσημο σχέδιο θα κάνει ο συμβολαιογράφος τροποποίηση της σύστασης ?

Αυτά που λέω είναι νομικές απόψεις , όπως μου τις έχουν πεί και εμένα οι νομικοί μου .

Τώρα αυτός είναι ο σωστός τρόπος .

Παλιότερα κάναμε τροποιήσεις συστάσεως χωρίς καθόλου αλλαγές στην άδεια , αλλά τα τελευταία χρόνια οι ενημερώσεις η αναθεωρήσεις είναι απαραίτητες γιατί τις ζητάνε και οι τράπεζες .

Link to comment
Share on other sites

Για συνένωση διαφορετικών ιδιοκτησιών είναι απαραίτητη η έκδοση άδειας αλλαγής διαρρύθμισης και η ενημέρωση του πίνακα χιλιοστών συνιδιοκτησίας και της σύστασης της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιό επίσημο σχέδιο θα κάνει ο συμβολαιογράφος τροποποίηση της σύστασης ?

 

απ΄ότι έχω δει εγώ, για μεταβίβαση χρειάζεται σχέδιο πολεοδομίας (δηλαδή σφραγισμένο από δημόσια αρχή).

 

για τροποποίηση ή σύσταση ιδιοκτησίας, τους αρκεί σετ σχεδίων σφραγισμένο από μηχανικό και πίνακας χιλιοστών, και αυτά τα σχέδια συνοδεύουν και τη σύσταση, το κείμενο δηλαδή.

 

Έννοείται βέβαια κατά τον συμβολαιογράφο πώς τα σχέδια σύστασης και τα σχέδια πολεοδομίας πρέπει να είναι τα ίδια αλλά δεν απαιτείται το σχέδιο με τη στρογγυλή να συνοδεύει τη σύσταση ή την τροποποίηση αυτού. Η ευθύνη είναι του μηχανικού.

 

και εμένα μου έχουν ζητήσει συμβολαιογραφικά πρίν την έκδοση αδείας και υπάρχει και λογική για αυτό αν το σκεφτεί κανείς με τον ευθυνόφοβο τρόπο σκέψης ενός Δ.Υ.

 

μιλάω φυσικά για τη σειρά με την οποία γίνονται τα πράγματα. όχι πώς δεν θα χρειαστεί να γίνουν όλα γιατί οπως σωστά παρατηρήθηκε, οι τράπεζες πια τα κοιτάνε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όσα κ να λέτε αυτός δεν θα βγάλει........αφού την έκανε ήδη τη δουλειά........δεν πειράζει,θα τακτοποιηθεί το θέμα με τον ΚΕΝΑΚ!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κάνουν σύσταση χωρίς εγκεκριμένα σχέδια?

Κανονικά πρέπει πρώτα να βγει η αναθεώρηση της άδειας, να κάνεις τον νέο πίνακα χιλιοστών και μετά να γίνει η νέα σύσταση.

Η μόνη περίπτωση που η σύσταση προηγείται της αδείας, είναι όταν γίνει για τον αέρα. Οπότε τότε πρώτα κάνεις σύσταση και μετά βγάζεις άδεια.

 

edit: zavi, τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Με 100€ πιστεύεις πως θα γίνει τίποτα? Βλέπω πολλούς να βάζουν το κεφάλι στον τουρβά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μου δώσετε και εμένα μία συμβουλή;

 

Υπόγεια αποθήκη βοηθητικής χρήσης χωρίστηκε με τοίχο το 1988 σε δύο αποθήκες.

Χωρίς να ενημερωθεί η Πολεοδομία(δεν ξέρω αν χρειαζόταν) πουλήθηκε η μία με συμβόλαιο κανονικά.

Ούτε νέα σχέδια ούτε τροποποίηση της σύστασης-πίνακας χιλιοστών.

Τώρα πρόκειται να πουληθεί αλλού.

Χρειάζεται Πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Έγινε κανονικά το 1988 στον συμβολαιογράφο που έκανε και την αρχική σύσταση της πολυκατοικίας το 1982.

Υπήρχε σχέδιο και συμβόλαιο με την μία αποθήκη.

Όχι όμως νέο σχέδιο με τις δύο αποθήκες, νέα σύσταση, νέος πίνακας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.