Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτόματο πρόγραμμα επιμετρήσεων και On Screen Takeoff


sophie

Recommended Posts

Καθότι δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με λογισμικά (εκτός από Μs Office και Αutocad άντε και λίγο project) δεν κατάλαβα τι ακριβώς προσφέρει αυτό το πρόγραμμα.Π.χ. έχω κάνει επιμετρήσεις κυβικών μπετου σε γέφυρα.Κάθομαι με το σχεδιάκι μου και το excel και λέω Ακροβαθρο Α1 πασσαλοι τόσοι, τόσο επί τοσο ίσον τόσο άρα τόσα κυβικά, κεφαλόδεσμος τοσο επι τόσο ίσον τοσο κοκ.

 

Με αυτό το πρόγραμμα "γλιτώνω" όλες αυτές τις πράξεις και μου βγάζει αυτόματα, εν προκειμένω, τα κυβικά μπετου του Ακραβάθρου Α1???:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι ακριβως αυτό κάνει. Έχεις το σχεδιάκι σου περασμένο ψηφιακά (είτε από AutoCAD είτε σκαναρισμένο σε pdf από το φωτοτυπαδικό σου) και πάς πάνω από το σχέδιο και ζωγραφίζεις για παράδειγμα την πλάκα σου και της δίνεις το ύψος. Aν έχεις πασσάλους, ζωγραφίζεις την διατομή ενός και του δίνεις το βάθος. Επειδή είναι ίδιοι, το παίρνεις αυτό που σχεδίασες και το κάνεις copy paste πάνω στους υπόλοιπους πασσάλους και έχεις αυτόματα όλα τα κυβικά τους.

Link to comment
Share on other sites

άσχετη παρατήρηση, αλλά πάρτο καλοπροαίρετα: Οι μηχανικοί δεν ζωγραφίζουν, σχεδιάζουν.

Επειδή είδα ότι και στο site σας χρησιμοποιείτε συνέχεια, αυτό το "ζωγραφίζω"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.