Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Διαμέρισμα χωρίς πόρτες


nomos

Recommended Posts

Elpinor όλα όσα λέτε είναι σωστά....

Αυτό που ζητώ μόνο είναι πως μπαλώνονται αν καταγγελθούν.

 

αρχικά όμως είπατε:" μπορεί ο νέος ιδιοκτήτης να καταγγείλει τον προηγούμενο ότι του πούλησε διαμέρισμα με ελλάτωμα; " οπότε ο μόνος που μπορεί να το καταγγείλει είστε εσείς.. ώς νέος ιδιοκτήτης. οπότε μήν ανησυχείτε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό ακριβώς elpinor και kleio.

 

Τα σχέδια εξ' αρχής δείχνουν πόρτες extra ενώ δεν φτιάχτηκαν και εγώ σκέφτομαι να καταγγείλω τον...εαυτό μου γιατί οι υπόλοιποι όπως πάμε θα φτιάξουν τον πύργο της...Βαβέλ.

Με άλλα λόγια έγινα παράνομος χωρίς να το ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

1) Σαφώς και θα εξαγριώνομαι όταν το πας γύρω γύρω από συνάδελφο μηχανικό, ενώ εσύ είσαι που υπέγραψες την αγοραπωλησία και αυτός απλά εκτίμησε την εμπορική του αξία.

Και εξαγριώνομαι γιατί κανείς από τους συναδέφλους δεν σου λέει οτι ο μηχανικός κάνει τη δουλειά του για 50-150 € μέσα στο χάος των παρανομιών - αυθαιρεσιών που χαρακτηρίζουν και φέρουν τα αστικά ακίνητα της Ελλάδος.

Ο μηχανικός δεν φέρει ευθύνη για αυτό που αγοράζεις παρά μόνο για την ορθότητα της εμπορικής αξίας και τη μέθοδο που χρησιμοποίησε για να την εξάγει.

 

2) Ξαναδιάβασε τα συμβόλαιά σου. Έχεις δηλώσει "ρητώς και ανεπιφυλάκτως" κάποια πράγματα.

 

3) Είναι η μόνη αλλαγή που διακρίνεις σαν "μη μηχανικός" στα σχέδια ?

Εγώ πάω στοίχημα ότι έχει κι άλλες.

 

Λυση:

 

Αναθέτεις σε μηχανικό τον έλεγχο της νομιμότητας της κατασκευής και τη σύνταξη της σχετικής τεχνικής έκθεσης προς ενημέρωσή σου.

 

Αν θες αλλαγές βγάλε άδεια διαρρυθμίσεων και κάνε τις εργασίες για να διαμορφώσεις όπως επιθυμείς το ακίνητό σου.

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

1) Σαφώς και θα εξαγριώνομαι όταν το πας γύρω γύρω από συνάδελφο μηχανικό, ενώ εσύ είσαι που υπέγραψες την αγοραπωλησία και αυτός απλά εκτίμησε την εμπορική του αξία.

Συμφωνώ απόλυτα .

 

Και εξαγριώνομαι γιατί κανείς από τους συναδέφλους δεν σου λέει οτι ο μηχανικός κάνει τη δουλειά του για 50-150 € μέσα στο χάος των παρανομιών - αυθαιρεσιών που χαρακτηρίζουν και φέρουν τα αστικά ακίνητα της Ελλάδος.

Διαφωνώ , δεν τον αφορά το εργασιακό πρόβλημα κάποιων .

 

Αναθέτεις σε μηχανικό τον έλεγχο της νομιμότητας της κατασκευής και τη σύνταξη της σχετικής τεχνικής έκθεσης προς ενημέρωσή σου.

Συμφωνώ απόλυτα , αλλά όλα αυτά είναι συνέπειες της επικρατούσας αντίληψης , ότι οι μηχανικοί βγάζουν την άδεια και την μελέτη , την επίβλεψη και την κατασκευή , την κάνουν οι κουμπάροι και οι μπατζανάκηδες που έχουν κτίσει και ξέρουν .

Link to comment
Share on other sites

BAS συνάδελφε έχει και αυτόν τον ρόλο ένα φόρουμ μηχανικών αφού δεν το παίζουν ο δήθεν σύμβουλος του κράτους και η ΕΕΤΕΜ και οι σύλλογοι.

 

Το ρόλο της ενημέρωσης, καθότι είμαστε :

ο πιο φθηνός επιστημονικός κλάδος

με τις μεγαλύτερες δυσκολίες,

τις χαμηλότερες αμοιβές και

θεωρούμαστε και πλούσιοι και αναίσθητοι και λαμόγια.

 

Απλά ήθελα να το αναφέρω.

Δεν έχει καμία σχέση όντως με τον nomos.

Ευκαιρία βρήκα.

 

την καλημέρα μου σε όλους. Πάω να δουλέψω καθώς οι πλούσιοι μηχανικοί δουλεύουν και Σάββατα και Κυριακές !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον TheoTDM900 και όλους σας που με συμβουλέψατε.

Αυτό έχει σημασία για 'μένα που είμαι ''εκτός''.

Καταλαβαίνω και σίγουρα όχι επι της ουσίας, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κλάδος σας.

Εύχομαι και εγώ με την σειρά μου το καλύτερο...

 

Ευχαριστώ,

nomos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.