Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύο νεκροί στη Θεσσαλονίκη από μονοξείδιο του άνθρακα (CO)


alej

Recommended Posts

Το ότι παρήγαγε μόνο 7 ppm είναι καλό. Το ότι είχε να ελεγχθεί 4 χρόνια δεν είναι υπερβολικά κακό, αλλά ούτε και καλό.

 

Τέλος πάντων, επειδή οι πηγές μου μπορεί να μην είναι ακριβείς, διαβάστε εδώ για πιο έγκυρα. (πάντως και η εφημερίδα δεν είναι ακριβής ότι το όριο ασφαλείας για το CO είναι τα 9 ppm, καθώς στους δρόμους μίας πόλης υπάρχει άνετα πάνω από 50-100 ppm μονοξείδιο και επίσης όπως αναφέρεται στο πίνακα του άρθρου 3 του ΠΔ 307/86, η οριακή τιμή έκθεσης για 8ωρη καθημερινή εργασία και 40ωρη εβδομαδιαία, είναι 50 ppm )

 

Το θέμα είναι ότι αν ήταν 100% φραγμένη η καμινάδα, θα έσβηνε ο καυστήρας και δεν θα πέθαιναν οι άνθρωποι. Το ότι ήταν 10% ελεύθερη ήταν η αιτία του κακού...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι τελεταίες πληροφορίες που έχω ακούσει είναι ότι:

1. υπήρχαν λέβητες που οι καπνοδόχοι ενώνονταν σε μία κοινή καπνοδόχο που έβγαινε στην ταράτσα

2. στην απόληξη του άκρου της τελευταίας καμινάδας είχε φράξει η έξοδος και είχε αφήσει περίπου το 10% της επιφάνειας

3. λόγω της φραγής συνέβαιναν δύο πράγματα. (α) τα καυσαέρια διέφευγαν από το σημείο ένωσης των καπνοδόχων και εισέρχονταν σε αεραγωγό από όπου αερίζονταν τα δωμάτια, και (β) λόγω αντίθλιψης των καυσαερίων δεν εισέρχονταν επαρκής αέρας από τον ανεμιστήρα στον χώρο καύσης

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς.

Η κοινή σύνδεση που γινόταν;

΄΄στην απόληξη του άκρου της τελευταίας καμινάδας΄΄ τι εννοείς τελευταίας;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρον να ανοίξουμε ένα θέμα για τις ευθύνες του τεχνικού ασφαλείας. Απλώς και τελειώνω έχει απόλυτο δίκιο ο x_user σύμφωνα με την νομοθεσία για τη ύπαρξη μη ευθυνών του Τ.Α Η νομοθεσία είναι σαφής εκτός ορισμένων δραστηριοτήτων όπως στην ναυπηγοεπισκευαστική όπου ο Τ.Α είναι υποχρεωμένος από τον νόμο να είναι συνεχώς παρών κατά την διάρκεια των εργασιών. Για το λόγο αυτό διώκεται στην συγκεκριμένη περίπτωση (Χωρίς να σημαίνει ότι θα καταδικαστεί), επειδή δηλαδή δεν ήταν παρών.Αν ανοιχτεί θέμα θα το αναλύσουμε περισσότερο. Ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη για την παρεμβολή

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ψάξτε εάν υπάρχει κατάλληλο υπάρχον θέμα και αν όχι, ανοίξτε νέο θέμα με κατάλληλο τίτλο για τις ερωτήσεις και διευκρινήσεις περί τον Τεχνικό Ασφαλείας.

 

 

edit: Οσο το σκέφτομαι, τόσο μου φαίνεται ότι οι πληροφορίες μου για τα 7 ppm δεν πρέπει να είναι σωστές. Ή ότι τέλος πάντων, εάν όντως έδειξε το όργανο 7 ppm, το όργανο δεν έδειχνε σωστή μέτρηση. Και αυτό διότι 7 ppm σε αέρα αστικού περιβάλλοντος ΔΕΝ είναι καθόλου πιθανό να συναντήσεις. Ισως μόνο σε κανένα δάσος. Και το ξενοδοχείο είναι περισσότερο κοντά σε πολυσύχναστο δρόμο παρά σε δάσος. Δεν ξέρω, επιφυλάσσομαι για τα 7 ppm...

Link to comment
Share on other sites

ο εγκαταστατης μηχανικος που εχει υπογραψει ως εγκαταστατης συσκευων και σωληνωσεων για την ΕΠΑ σε μια τετοια εγκατασταση φυσικου αεριου φέρει ευθύνη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να πούμε (και δεν είναι η δουλειά μας) ΠΟΙΟΣ έχει ευθύνη για τους δύο θανάτους, αλλά να πούμε ΤΙ έφταιξε.

Πάντως στην ευθύνη του εγκαταστάτη βρίσκεται και η καπνοδόχος (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υπονοώ ότι ο εγκαταστάτης είναι υπεύθυνος για τους θανάτους)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.