Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζήτηση προσφοράς για αποτύπωση εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Δε νομίζω ότι επι του θέματος υπάρχει κάτι άλλο να πούμε.... Κι οι περισσότεροι από ένα σημείο και μετά ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΕΙΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πρόκληση των καιρών είναι να δένονται τα χέρια των συμβολαιογράφων αν δεν έχουν χαρτί αμοιβής από τραπεζούλα για το τοπογραφικό που θα υπογράφετε από όσους έχουν το δικαίωμα.

 

Αξία του βοσκότοπου 1000 στρεμ τότε (1989) 80 εκ δραχμες.

σημερινή εκτίμηση:500.000 ευρώ -οπότε ας μην υπερβάλουμε -δεν μπορεις να παρεις

140000 ευρω αμοιβη τοπογραφικου.

 

Πάντως,τί θα λέγατε να κατοχυρωνόταν αμοιβή τοπογραφικού αναλογα της αντικειμενικής αξίας?Οι συμβ/φοι κ οι δικηγόροι βάσει αυτού αμοίβονται.Λέτε να το κατεβάσουμε κ αυτό σαν πρόταση?Λογικό μου φαίνεται εμένα πάντως,κ grtopo, αυτό το ποστ είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ εντός θέματος!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκαιο ο Zavi .

 

Η αντικειμένικη αξία πρέπει να είναι παράγοντας στον υπολογισμό της ελάχιστης αμοιβής .

Με τι μορφή όμως;

Πχ να υπάρχει δυνατότητα επιλογής τεχνικού ή ποσοστιαίου επί αντικειμενικής αξίας τρόπου υπολογισμού .

 

Γιατί στo παράδειγμα του parist43 θα υπάρχει πρόβλημα αν του ζητήσεις του μπάρμπα το 1/5 και κάτι της περιουσίας του .

Ουσιαστικά η μόνη λύση θα ήταν ή συνιδιοκτησία στο βοσκότοπο !!! :) . Ή ο τοπογραφικός εξοπλισμός πεταμένος σε κοντινό ρέμα και ο μηχανικός με μαύρο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για προτάσεις προς το σύλλογο, έχουμε ανοίξει ολόκληρη θεματική ενότητα. Μπείτε και καταθέστε τις προτάσεις σας, τα παράπονά σας και ότι άλλο σας απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν παμε συμφωνα με την αντικειμενικη αξια παλι δεν ειναι σωστο.

Μου εχουν τυχει περιοχες εκτος σχεδιου οπου αναμεσα σε 40 μετρα γης αλλη αντικειμενικη εχει το ενα και αλλη το αλλο.Οτι να'ναι κι εκει...!!!

Link to comment
Share on other sites

@thomas

 

Δηλαδή 700 ευρώ το στρέμμα εμπορική αξία, έκτασης που βρέχεται από θάλασσα; Που πάει τόσο φθηνά να πάω να αγοράσω; Εγώ πάλι λέω ότι ενδεχομένως η αξία μπορεί και να υπερβαίνει κατά πολύ τα 5-10 εκατ. ευρώ. Εντελώς υποκειμενικό και πρόχειρο νούμερο σαν εκτίμηση, με πλήρη άγνοια των λεπτομερειών καθώς δε δίνεται πρακτικά κανένα στοιχείο.

Συμφωνώ απόλυτα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις θα έπρεπε ασφαλώς να λαμβάνεται υπόψη η αξία για τον προσδιορισμό της αμοιβής, απλά με τις συγκεκριμένες παραμέτρους ("μεγαλο-ιδιοκτήτης" που λείπει χρόνια στο εξωτερικό -άρα εγκατελλειμένη υπόθεση-, τεράστια έκταση με σίγουρη εμπλοκή δημοσίου, αρχαιολογίας, δασαρχείου, καταπατήσεων-χρησικτησίας από πολλούς και διάφορους) εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω για πόσα χρήματα θα αναλάμβανα την ευθύνη. Οι κίνδυνοι είναι μεγάλοι για την ανάληψη από μεμονωμένο μηχανικό. Θα του στοιχίσει πάρα πολλά $$$ του κυρίου και δικαιολογημένα. Το τελευταίο που παίζει ρόλο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η όποια δυσκολία αποτύπωσης. Η ευθύνη της υπογραφής, είναι που θα πληρωθεί αδρά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω να επισημάνω τα εξης:

1.Oι αμοιβές που αναφέρονται στα ΠΔ αναφέρονται σε τοπογραφικά με προδιαγραφές.Οσοι έχουν ασχοληθεί με μελέτες δημοσίου το ξέρουν αυτό.Ειναι τελείως διαφορετικό να αποτυπώνεις Χ έκταση με όλες τις λεπτομέρειες και πυκνά σημεία για μοντέλο εδάφους και άλλο να αποτυπώνεις μια σκέτη περίμετρο.Ασε που σε μεγάλες εκτάσεις ιδιωτικών έχω δή να αντιγράφονται τα πάντα απο τα 5000 της ΓΥΣ .

2.στο παράδειγμα που ανέφερα ακόμη και η λέξη βοσκότοπος είναι πολυ,οταν το χόρτο για βόσκηση που θα φωτρώσει δεν ξεπερνά τα 10 εκ.Και τετοιες άγονες εκτάσεις χωρίς ενα δένδρο καί ανευ οικονομικής αξίας είναι γεμάτα τουλαχιστον τα νησια μας.Τι αμοιβή αλήθεια πρέπει να κατατεθεί στο παραδειγμα που ανέφερα όταν ο βοσκός αυτός θα παέι να βγάλει οικοδομική άδεια για σταυλο 100 τμ?

 

απο tpanag

Δηλαδή 700 ευρώ το στρέμμα εμπορική αξία, έκτασης που βρέχεται από θάλασσα; Που πάει τόσο φθηνά να πάω να αγοράσω;
και πολύ είπα 500 ευρω το στρέμμα.καταρχας δεν είπα ότι βρέχεται απο θάλασα.λοιπον σημείωσε τιμές και έλα να σου πουλήσω οσα θές

1.βοσκότοποι απο 300 ευρω το στρέμμα.Δυτικό τμήμα της Λεσβου

2.ελαιοκτήματα από 500 ευρω το στρέμμα.

3.οικόπεδα εντος παραλιακού οικισμού απο 20000 το οικόπεδο(400 τμ) πέρισυ είχα βρη

με 5000 ευρω οικόπεδο σε παραλιακό οικισμό 400 τμ

4.οικόπεδο με 15000 ευρω ,300 τμ και καταπληκτική θεα,σε οικισμο χαρακτηρισμένο σαν

ιδιαιτέρου φυσικου κάλους.

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά, ότι δε διάβασα να αναφέρει πουθενά για βοσκότοπους στη Λέσβο ο shashagr, αντιθέτως έγραψε για "λεπτομερείς αποτυπώσεις για ανοικοδόμηση εγκαταστάσεων". Και μόνο αυτό, παραπέμπει σε αξίες ίσως πάνω και από αυτές που ανέφερα. Μεγάλες εκτάσεις "εκτός σχεδίου" κοντά στον αιγιαλό ((το μόνο στοιχείο που έδωσε ουσιαστικά) , υπάρχουν και στην Αττική ακόμα. Δεν τολμώ να αναφέρω την ανά στρέμμα αξία τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά ο thomas(στον οποίο εσυ απάντησες) αναφέρθηκε σε δικό μου παράδειγμα

απο thomas Γιατί στo παράδειγμα του parist43 θα υπάρχει πρόβλημα αν του ζητήσεις του μπάρμπα το 1/5 και κάτι της περιουσίας του
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.