Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Απορίες ιδιωτών για το νόμο Σουφλιά


dimitrist

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Εγώ μία απλή ερωτηση θα κάνω και θέλω την γνώμη σας.

 

Θα επαναφερει η κυβερνηση το 20% ημ. και 1.50μ ημιυπογειο?τι ξερετε?ρωταω γιατι θέλω να κτίσω και προσπαθω να καταλάβω εάν πρεπει να προχωρήσω με 0,80 η οχι?

Link to comment
Share on other sites

μήπως πρεπει να ρωτήσετε τον βουλευτή της περιφέρειάς σας και όχι εμάς?

 

πώς πιστεύετε εσείς οτι μπορεί ενας ιδιώτης μηχανικος να ξέρει, τί θα αποφασίσει το ΥΠΕΧΩΔΕ σε 6 μήνες?

 

Φιλικά σας ενημερώνω πάντως πως οι οροι δόμησης γίνονται δυσμενέστεροι κατά κανόνα. Αλλά επώνυμα δεν θα σας απαντούσα τίποτα γιατί ο Τειρεσίας απόθανε (και ζει ο σύγχρονος και μας ταλαιπωρεί).

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση.

 

Και κάτι τελευταιο μιάς και θα γνωρίζετε σίγουρα καλύτερα απο εμένα.

 

Σε ημιυπόγειο 0.80μ θα μπορούσε να μείνει κάποιος ?και ρωτάω απο θέμα υγιεινής μιά και σκέφτομαι να έχω ένα δωμάτιο για το ένα μου παιδι.

Link to comment
Share on other sites

ε καταλαβαίνεται και μόνος σας πώς και νόμιμα να χαρακτηρίσετε το υπόγειο σας ως χώρο κυρίας χρήσης και το μετρήσετε εντός συντελεστή δόμησης (που πολύ αμφιβάλλω οτι σας συμφέρει) προκειμένου να το κάνετε κοιτώνα, δεν ειναι ο,τι καλύτερο να μένει κάποιος σε υπόγειο.

 

βεβαίως υπάρχουν τρόπου, πάντα ξαναλέω θεωρόντας το υπόγειο ως χώρο κ.χ. να σχεδιαστεί χώρος ευάερος και ευήλιος αν και θεωρητικά "υπόγειο". Αυτά είναι θέμα του μελετητή σας. Καλύτερα βέβαια να κάνετε αλλού το δωμάτιο του παιδιού σας.

Link to comment
Share on other sites

Στη συνέντευξη τύπου της Υπουργού κα.Μπιρμπίλη στις 22 Οκτωβρίου 2009, αναφέρεται ξεκάθαρα η πλήρης αναστολή των διατάξεων του Νόμου Σουφλιά. Με την Εκγύκλιο μάλλον αλλάζουν τα δεδομένα βάσει των όσων αναφέρει. Με ενδιαφέρει κυρίως η παράγραφος 2α του άρθρου 41(ν.3775/2009) για το ύψος οροφής του υπογείου, διότι θέλω να καταθέσω μια μελέτη ισογέιου οικοδομής με υπόγειο. Προβλέπετε ότι θα επανέλθει το παρελθόν καθεστώς έστω και για ένα εξάμηνο ή όχι?Έχει κανείς καμία παραπάνω πληροφόρηση?

Link to comment
Share on other sites

dimitrist δεν γνωρίζουμε, στο ξαναείπαμε

 

προς το παρόν ισχύει το 0.80

 

συνήθως όταν αλλάζει η νομοθεσια γίνεται πιο αυστηρή

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Myri.

 

Aπλά καταλαβαίνεις ότι είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να περιμένω μηπως επανέρθουμε στα προηγόύμενα ή αν πρέπει να προχωρήσω και σαν επαγγελματίες του χώρου μπορείτε να με διαφωτίσετε ίσως καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.