Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολόγηση με βάση τεκμαρτές δαπάνες


Recommended Posts

Αυτό ακριβώς ρωτάω.

Επειδή προβλέπω μπάχαλο με το θέμα......θέλω να ρωτήσω το εξής:

Νομικό έχεις ρωτήσει για αυτό μας το δικαίωμα και αν σου είναι εύκολο να με παραπέμψεις στις αντίστοιχες διατάξεις ?

Δηλαδή άντε και το έκανα έτσι......σε ενδεχόμενο δικαστήριο στέκει ?

 

Όλοι οι δικαστικοί, ξέρω ότι έτσι υπογράφουν τις δηλώσεις τους. Αυτοί βέβαια είναι μισθωτοί. Δεν γνωρίζω τη διάταξη αλλά αν δεις στο τέλος της ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης σου, υπάρχει αυτός ο τρόπος υποβολής, οπότε είναι νόμιμο.

 

Είχα ρωτήσει ένα φίλο εισαγγελέα γιατί είχα διαβάσει αυτό: http://www.in.gr/Reviews/custom/review12272Article.asp?lngInstallationID=200&lngReviewID=12272&lngItemID=64164.

Στη τελευταία παράγραφο αναφέρει:

"Εξαιρέσεις από την υπαγωγή σε αυτοέλεγχο

 

Εξαιρούνται της διαδικασίας περαίωσης οι επιχειρήσεις που βαρύνονται με ουσιαστικές παραβάσεις του ΚΒΣ, που υποβάλλουν εκπρόθεσμα δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος, εκκαθαριστικές ΦΠΑ κ.λπ., όσες επιχειρήσεις υποβάλλουν δηλώσεις με επιφύλαξη , όταν υπάρχουν κατασχεμένα ανεπίσημα βιβλία που δεν ελέγχθηκαν ή όταν έχει εκδοθεί εντολή τακτικού ελέγχου. "

 

δηλαδή πρέπει να πας με έσοδα - έξοδα. Αυτός μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και την έκανα έτσι. Η εκκαθάριση μου ήρθε κανονικά. Τώρα τι να σου πω; σε τι οίκο ανοχής κράτος ζούμε; το ξέρεις.

 

Ειδικότερα θα συμβούλευα να ρωτήσεις το λογιστή σου ή ένα δικηγόρο. Ο λογιστής σου λογικά θα ξέρει καλύτερα. Ακόμα και το νόμο να ήξερα, πρέπει να γνωρίζεις όοοοοοολες τις υπουργικές αποφάσεις και γνωμοδοτήσεις για να βγάλεις ακρη. Οπότε ρώτα καλύτερα, για να το αποσαφηνίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.