Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση κοντά στην ακτογραμμή


Recommended Posts

Ισως με πράξη αναλογισμού και κύρωσής της και ολοκλήρωση της διαδικασίας απαλλοτρίωσης λόγω ρυμοτομίας που  εφαρμόζεται για αιγιαλούς - παραλίες  (το πιο πιθανό είναι να έχει αυτοαποζημίωση αν δεν είναι η ζώνη παραλίας πάνω από 20 μ πράγμα απίθανο)  και διάνοιξης του δρόμου 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε πως είναι δυνατόν να έχει χαρακτήρα οικοπέδου και να μη υπάρχει δρόμος.

 

Νομίζω οικόπεδο χαρακτηρίζεται κάθε συνεχόμενη έκταση γης (και δε λέω γήπεδο γιατί με το ΝΟΚ γήπεδα είναι μόνο τα εκτός σχεδίου) εντός σχεδίου πόλεως ή εντός οικισμού, άσχετα με την ύπαρξη δρόμου.

 

Αν το οικόπεδο είναι σε οικισμό με όρους δόμησης ΠΔ 23-3-1981 δεν απαιτείται πρόσωπο.

 

Αυτό από που προκύπτει? Νομίζω πως δεν ισχύει. Κοιταξέ το πάλι και αν το έχεις σε παρακαλώ παρέθεσέ το μας.

Το χωρίς πρόσωπο ίσχυε παλιά για οικισμούς του 1985, αλλά καταργήθηκε με την τροποποίηση του 1989

 

Ισως με πράξη αναλογισμού και κύρωσής της και ολοκλήρωση της διαδικασίας απαλλοτρίωσης λόγω ρυμοτομίας που  εφαρμόζεται για αιγιαλούς - παραλίες  (το πιο πιθανό είναι να έχει αυτοαποζημίωση αν δεν είναι η ζώνη παραλίας πάνω από 20 μ πράγμα απίθανο)  και διάνοιξης του δρόμου 

Αυτό με την αυτοαποζημίωση το βασίζεις στον Ν653/1977? Γιατί αυτός αναφέρεται σε διάνοιξη εθνικών οδών σε εκτός σχεδίου περιοχές.

Υπάρχει κάτι ανάλογο για τις εντός σχεδίου περιοχές?

 

και για να έρθουμε στο θέμα σου φίλε ntemhs, ξεκαθάρισε μας για τι οικισμό πρόκειται. υποψιάζομαι ΠΔ1985

ρίξε μια ματιά και εδώ και εδώ και εδώ και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Για τους οικισμούς προ του 1923 με το διάταγμα του 1981 και εγώ νομίζω ότι δεν απαιτείται πρόσωπο σε δρόμο (δεν είμαι σίγουρος)  Για την πράξη αναλογισμού σε χαραγμένο αιγιαλό -   παραλία ισχύει ότι και για τα ρυτομομούμενα οικόπεδα  Ότι θα γινόταν για να διανοιχτεί ένας εγκεκριμένος δρόμος , ισχύει και για την παραλία  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

και ποιος νόμος ορίζει αυτό με την αυτοαποζημιώση. Γνωρίζω οτι τα περί αιγιαλού και παραλίας πάνε με τις διατάξεις περί ρυμοτομίας. Αυτές τις διατάξεις δεν έχω μπορέσει να εντοπίσω!

Link to comment
Share on other sites

για δες αυτό μήπως βοηθήσει 

ΠΡΑΞΗ ΑΝΑΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ.pdf

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Dada, όντως ο οικισμός είναι με το Π.Δ. του 1985. Παράκληση προς τον διαχειριστή για τους ορισμούς οικόπεδο και γήπεδο και για να προλάβω καταστάσεις δεν υπάρχει ίχνος ειρωνείας ως προς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

George Micheal, ευχαριστώ. Θα το μελετήσω και θα επανέλθω.

 

Ntemhs, σε οικισμό του 85 απαιτείται πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο (και όχι απαραίτητα δρόμο) που να αποτελεί ενιαίο δίκτυο με τους κοινόχρηστους χώρους του οικισμού. Αν λοιπόν οι γείτονες του οικοπέδου σου δεν έχουν παραχωρήσει τη ζώνη παραλίας, τότε δεν συνδέεσαι με το δίκτυό και άρα δεν είσαι οικοδομήσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οικόπεδο χαρακτηρίζεται κάθε συνεχόμενη έκταση γης (και δε λέω γήπεδο γιατί με το ΝΟΚ γήπεδα είναι μόνο τα εκτός σχεδίου) εντός σχεδίου πόλεως ή εντός οικισμού, άσχετα με την ύπαρξη δρόμου.

 

.....

Όπως σωστά αναφέρει εδώ ο συνάδελφος αλλά με κάποιες επισημάνσεις.

Τα εντος σχεδίου εξ ορισμού έχουν δρόμο και οικοδομικό τετράγωνο.

Έστω ελάχιστο πρόσωπο σε δημόσιο χώρο (Χ μέτρα πχ σε δρόμο ή πλατείες κλπ)

Στους οικισμούς δεν ανήκουν μεν σε οικοδομικό τετράγωνο αλλά (νομίζω) πως πάλι πρέπει να έχουν κάποιο πρόσωπο Χ μέτρων σε δημόσιο χώρο.

Όλα τα άλλα είναι γήπεδα, αγροτεμάχια κλπ…

Οι συνάδελφοι που δραστηριοποιούνται σε οικισμούς έχουν σαφέστατα μια πληρέστερη εικόνα από εμένα που την έχω σε μικρό και περιστασιακό βαθμό.

Για αυτό και σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα μα πάντα θα συνεργαστώ με τοπογράφο της περιοχής που ξέρει και τα ψιλά γράμματα της περιοχής του πέραν του ορισμού οικοπέδου – γηπέδου.

 

(καμια ειρωνεία συνάδελφε, συμφωνώ κι εγώ μαζί σου κανείς μας δεν τα ξέρει όλα.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.