Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: ΕΚΚΟ και ΙΚΑ για αποπεράτωση διαμερίσματος


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Χρειάζομαι την βοήθειά σας γιατί η άγνοιά μου μπορεί να αποδεικτεί επικίνδυνα δαπανερή.

 

Πρόκεται για την αποπεράτωση διαμερίσματος με άδεια 1980, σε πολυκατοικία που τα άλλα διαμερίσματα κατοικούνται κανονικά.

 

Όσο αφορά το ΙΚΑ πήγα και έβγαλα σε έναν μηχανικό τον πίνακα για να ξέρω πόσα ένσημα πρέπει να κολλήσω σε κάθε τεχνίτη.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξείς:

1) Για να πάρω τα ένσημα πρέπει να έχω τα στοιχεία του τεχνίτη, ή μπορώ να πάρω και να βρω κάποιον να τα κολλήσω (οι περισσότερες εργασίες έχουν γίνει από εμάς)

 

2) Μπορώ να πάω να τα αγοράσω όλα μαζί?

 

3) Η μηχανικός μου είπε οτι το ελάχιστο ποσό ανά ένσημο είναι 59 ευρώ. Αυτό το ποσό είναι σταθερό για τα ένσημα όλων των τεχνιτών?

 

Όσο αφορά το ΕΚΚΟ

 

Δεδομένου οτι η άδεια είναι παλιά δεν έχει τέτοιο πίνακα. Από ότι έψαξα ο συγκεκριμένος πίνακας χρειάζεται για την ηλεκτροδότηση της πολυκατοικίας. Αλλά για την ηλεκτροδότηση του διαμερίσματος δεν απαιτείται η προσκόμιση τέτοιου πίνακα (ή τουλάχιστον δεν με έχουν ενημερώσει για κάτι τέτοιο), μόνο τιμολόγιο από ηλεκτρολόγο μου έχουν πεί.

 

1) Πρέπει να μου κόψουν τιμολόγια, και αν ναι από ποιούς χρειάζομαι τιμολόγιο (π.χ από τα αλουμίνια χρειάζομαι?)

2) Πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια στην εφορία για να δηλώσω οτι το διαμέρισμά έχει αποπερατωθεί? (δεδομένου οτι θα προορίζεται για ενοικίαση)

 

Ξέρω οτι σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου, αλλά απευθύνθηκα σε μηχανικό (σε αύτόν που μου έβγαλε τα ένσημα), και σε λογιστή και ο κάθένας μου έλεγε τα δικά του.

 

Θα εκτιμούσα πραγματικά μια απάντηση

Ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και από εδώ οι απαντήσεις που θα πάρετε μπορεί να διαφέρουν και μεταξύ τους, αλλά και με αυτές που ήδη ακούσατε, το καλύτερο είναι να κάνετε ερώτηση σε εφορία.

Αλλά προσοχή. Σε αυτή που υπάγεστε. Διότι και από διαφορετικές ΔΟΥ μπορεί να πάρετε διαφορετικές απαντήσεις.

 

Όσον αφορά το ΙΚΑ, οι απαντήσεις στις ερωτήσεις είναι:

1) ΝΑΙ ή ΝΑΙ αλλά μπορείτε και υπέρ αγνώστων αρκεί να μην εγείρουν απαιτήσεις αυτοί που πραγματικά έκαναν τις εργασίες.

2) ΝΑΙ

3) ΠΕΡΙΠΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.