Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Εκτός σχεδίου και εξ αδιαιρέτου με οικία


lusifer

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάποιες απορίες που έχω γιατί γενικά εχω ψάξει αρκετά και δεν βγάζω άκρη (καθότι δεν είμαι και ειδικός)

 

Υπάρχει οικόπεδο 1 στρέμμα εκτός σχεδίου ιδιοκτησίας της μητέρας

έχει κτίσει 2 διόροφες ενωμένες κατοικίες των οποίων τα ισόγεια είναι με συμβολαιογραφική πράξη γκαράζ & το οικόπεδο ήταν οικοδομίσιμο κατά παρέκκλιση (λόγω φάτσας σε δρόμο).

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Πως μπορεί να μεταβιβασθεί στα 2 παιδιά της χωρίς να υπάρχει περίπτωση διεκδίκησης απο τους γαμπρούς.

2. Πως μπορεί το 1 απο τα δυο τέκνα να έχει πλήρη έλεγχο του οικοπεδου/οικιών ώστε να μπορεί αν χρειαστεί να απαγορεύει την πρόσβαση σε ανεπιθύμητα πρόσωπα (είναι προφανές ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει)

3. Υπάρχει τρόπος να μεταβιβασθεί ή πουληθεί ή διαιρεθεί σαν οικόπεδο και η κάθε οικογένεια να ορίζει το δικό της σπίτι.

4. Υπάρχει τρόπος να μοιρασθεί το οικόπεδο νομικά και να μην μπορεί να προσβληθεί δικαστικά

 

Συγγνώμη για τις απορίες αλλά η αρμόδια συμβολάιογράφος που έχουμε μου φαίνεται λίγο ............ και δεν νομίζω να μας βρεί μια βέλτιστη λύση.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι συγγνώμη για την έκταση του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν καταλαβαίνω την απορία σου. Με συμβόλαιο γονικής παροχής μεταβιβάζει την κυριότητα στα δύο τέκνα της. Από εκεί και πέρα το αν μπορούν οι σύζυγοι να διεκδικήσουν μερίδιο (σε περίπτωση διαζυγίου) είναι κάτι που έχει να κάνει με αστικό δίκαιο.

2. Ούτε αυτό το καταλαβαίνω. Όταν αποκτάς κυριότητα σε κάτι έχεις πλήρη έλεγχο. Το μόνο θέμα είναι αν η ιδιοκτησία είναι εξ' αδιαιρέτου έχει λόγο και ο συνιδιοκτήτης.

3. Σύσταση οριζόνιας ιδιοκτησίας ΜΟΝΟ.

4 Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και γονική παροχή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρειάζεσαι και την συμβολή ενός συμβολαιογράφου ή δικηγόρου οι οποίοι θα σου δώσουν κατευθύνσεις και μετά να απευθυνθείς σε μηχανικό? Σύσταση κάθετης πάντως είναι η προφανής λύση και για τα τέσσερα θέματα, που ανάγονται μάλλον σε ένα.

Link to comment
Share on other sites

καθετη δε γινεται σε εκτος σχεδιου. Οριζοντια για τα σπιτια και κανονισμο με αποκλειστικες χρησεις για το οικοπεδο. Ο συμβολαιογραφος ξερει καλυτερα ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν επιτρέπεται η σύσταση κάθετης σε αγροτεμάχιο… αλλά δεν είμαι βέβαιος για το πως χαρακτηρίζεται το συγκεκριμένο ακίνητο !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.