Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Παρόδια στοά σε οικόπεδο με μεγάλη κλίση.


vbeli

Recommended Posts

παιδιά αυτό δεν γίνεται η παρόδιοα στοά είναι παράλληλη με τον δρόμο και σε επαφή με την οικοδομική γραμμή

κάντε μια γραπτή ερώτηση να δούμε μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος

ή μήπως έχουν σκοπό να ανοίξουν νέους δρόμους

 

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 2 Ορισμοί

42. Παρόδια στοά είναι ο προσπελάσιμος από το κοινό στεγασμένος ελεύθερος χώρος του οικοπέδου, που κατασκευάζεται σε επαφή με την οικοδομική γραμμή στη στάθμη του πεζοδρομίου και επιβάλλεται από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή από τους όρους δόμησης της περιοχής.

βλ επίσης Αρθρο 15 - Παρόδιες στοές

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη, αλλά εγώ αυτό που καταλαβαίνω βλέποντας αυτό το τοπογραφικό, είναι οτι έχει αποτυπωθεί ένα κτίριο, εξ'ού και η διαγράμμηση. Επίσης φαίνονται και κάποιες σκάλες κάτω. Το κτίριο αυτό φαίνεται να έχει στοα (προφανώς στο ισόγειο).

Link to comment
Share on other sites

ετσι καταλαβα κι εγω στην αρχη achille αλλα αν δεις διπλα η διαγραμμιση συνεχιζεται και παραλληλα υπαρχει γραμμη που οριζει 2 αλλα κτιρια, στο ενα γραφει και 2Π ή κατι τετοιο. Αρα η διαγραμμιση μαλλον δομησιμο χωρο εννοει (τωρα τι και πώς δεν τολμω να πω γιατι εχω μεινει με το στομα ανοιχτο με αυτα που διαβαζω και βλεπω σε αυτο το σχεδιακι)

 

μηπως καθονται σε καμμια υπηρεσια του υπεχωδε και γελανε και προκειται περι φαρσας? πιο πιθανο το θεωρω απο το να εχουν κοπει οικοπεδα οπως μας λεει ο φιλος, να υπαρχουν στοες σε βουνοπλαγιες στο πουθενα οπως φαινεται εκει, και να εχουν σχεδιαστει πραγματα σε ισουψεις χωρις να εχουν ληφθει υποψην.

 

Η μονη σοβαρη απαντηση ειναι γραπτο ερωτημα προς καθε αρμοδιο και κυνηγητο για γραπτη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σχέδιο δέν το έχω κάνει εγώ αλλά το σχέδιο πόλεως. Εγώ απλά χρωμάτισα το οικόπεδο για να καταλάβετε τί λέω. Κτίσμα δέν υπάρχει ακόμα πουθενά, όπως και δρόμος. Αυτό που φαίνεται πεζόδρομος είναι μόνο στο σχέδιο. Το ίδιο και τα σκαλιά, υπάρχουν μόνο στα χαρτιά, λένε ότι εκεί θα γίνει πάρκο κάποτε. Και όπως είπε ο φίλος howard_roark είναι τελείως τρελό στην μέση του πουθενά να έχει στοές, αλλά έτσι είναι. Εγώ τί πρέπει να κάνω για να χτίσω εκεί;

post-26198-131887230487_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις όλο το σχέδιο, κάπου πάνω δεξιά πρέπει να υπάρχει σε ένα πλαίσιο ένα υπόμνημα που να λέει τι σημαίνει η διαγράμμιση και η διακεκομμένη γραμμή. Έτσι για να μας λυθούν κι εμάς οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

θα το κοιτάξω φίλε μου. Ευχαριστώ πάντος όλους σας που προσπαθείτε να βρείτε λύση στο πρόβλημα μου.

 

[18:28]

 

Δέν βρήκα το υπόμνημα. Υπάρχει περίπτωση η Στοά να είναι σκαλωτή;

Link to comment
Share on other sites

γραπτή ερώτηση με απόσπασμα από τον ΓΟΚ του ορισμού της στοάς κλπ

 

καλό θα ήταν η ερώτηση να διατυπωθεί από μηχανικό

διότι αν κάνεις τη σωστή ερώτηση θα λάβεις και τη σωστή απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τί να γράφω; και σε ποιόν να κάνω την ερήτηση; η πολεοδομία έχει κάνει αίτηση ακύρωσης της στοάς εδω και τέσσερα χρόνια αλλά το ΥΠΕΧΟΔΕ THN απορύπτει γιατί είναι λέει "Ιδιωτικά συμέροντα"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.