Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιά


aginor

Recommended Posts

Αν και πνιγμένος αυτή τη στιγμή θα σηκώσω το γάντι!

 

Λοιπόν:

 

1. Χωρίζουμε στη μία μεριά τα μισά καλώδια σε θετικό πόλο μπαταρίας και τα άλλα μισά σε αρνητικό πόλο μπαταρίας.

 

2. Στην άλλη μεριά φτιάχνουμε ζευγάρια με το λαμπάκι (ανάβει όποτε συνδέουμε διαφορετικής πολικότητας καλώδια). Τα μαρκάρουμε αλλά δεν τα συνδέουμε γιατί θα βραχυκυκλώσουμε τη μπαταρία.

 

1δ = 1 διαδρομή

 

3. Πάμε πίσω, βγάζουμε τη μπαταρία, επιστρέφουμε στη θέση που έχουμε τα ζευγάρια, τα ενώνουμε μεταξύ τους και ξαναπάμε πίσω.

 

 

4. Με λαμπάκι και τη μπαταρία σε σειρά διαπιστώνουμε την αντιστοιχία των ζευγαριών στη μεριά που ήμαστε και είναι ασύνδετα.

 

Σύνολο 4 διαδρομές.

Ήτοι 40km.

 

Καλημέρα σας!

 

EDIT: Ίσως πρέπει να προσθέσω μία διαδρομή στο τέλος για να αποσυνδέσω τα βραχυκυκλωμένα ζευγάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ξαναδιάβασα και μάλλον έχω παραπανίσια βήματα. Αν κάνω ζευγάρια στη μία μεριά για πρώτο βήμα, μπορώ σε δεύτερο βήμα να διαπιστώσω την αντιστοιχία στην άλλη μεριά με τη μπαταρία και τη λάμπα σε σειρά. Οπότε συνολικά επαρκούν 2 διαδρομές με 1 εξτρά για αποβραχυκύκλωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που σηκώνει πρώτος το γάντι σε αυτόν το γρίφο, αξίζει επαίνου και ενθάρρυνσης :smile:

 

Αλλά, αφού θα έχεις κάνει το βήμα (1) και θα πας στην άλλη μεριά, όταν θα δοκιμάζεις με το λαμπάκι, το μόνο που θα βλέπεις είναι ότι τα δύο καλώδια που δοκιμάζεις βρίσκονται το μεν ένα στο (+) , το δε άλλο στο (-) , χωρίς να ξέρεις ποιό είναι στο (+) και ποιό στο (-). Δηλαδή μετά το τέλος του βήματος (2) πώς ονοματίζεις τα καλώδια εκείνης της πλευράς που είσαι;

 

Η λύση συνίσταται στο να υπάρχει μία ετικέτα που να γράφει έναν μοναδικό χαρακτηρισμό/αριθμό/γράμμα (από ένα σύνολο 120) σε κάθε άκρο καλωδίου.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες. Εγώ έχω φτιάξει μεν ζευγάρια, αλλά δεν ξέρω ποιό ζευγάρι της μιας πλευράς αντιστοιχεί με ποιό ζευγάρι της άλλης.

 

Πέραν της ταλαίπωρης μεθόδου πήγαινε-έλα, αυτή τη στιγμή δεν βρίσκω στα γρήγορα άλλη μέθοδο για την αντιστοίχηση αυτή. Θα το ξαναδώ μόλις βρω χρόνο, με ιντριγκάρει! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με μικρότερο αριθμό καλωδίων π.χ. 6

 

Περίμενα ηλεκτρολόγους περισσότερο. Σκεφτείτε να βρει την λύση πολιτικός μηχανικός, ή (τι ντροπή Θεέ μου! :smile: ) αρχιτέκτονας . Αντε ηλεκτρολόγοι!!!

Link to comment
Share on other sites

χωρίζουμε τα καλώδια σε 60 - 60 και γράφουμε στα 60 το γράμμα α και στα άλλα 60 το β

δοκιμάζουμε στην άλλη άκρη και γράφουμε αντίστοιχα α και β

 

τα 120 καλώδια τα χωρίζουμε ξανά σε 30α , 30α και 30β ,30β

ξαναδοκιμάζουμε, συνδέοντας τα 30α με τα 30β και συμπληρώνουμε στην μία άκρη τον αριθμό 1 σε αυτά που συνδέουμε και στα άλλα στο 2

στην άλλη άκρη αντίστοιχα αν ανάβει σημειώνουμε 1 αλλιώς 2)

και έχουμε πλέον 30α1, 30α2, 30β1, 30β2

 

ξανά σε 15άδες: 15 α1, 15α1, 15α2, 15α2, 15β1, 15β1, 15β2, 15β2

συνδέουμε το ρεύμα και συμπληρώνουμε τους κωδικούς

συνδέουμε 60 καλώδια ως εξής 15α1 και 15α2 και 15β1 και 15 β2

και σημειώνουμε πάλι και εκει που συνδέουμε ένα γράμμα, και στην άλλη άκρη που ανάβει ...

 

συνεχίζουμε με 7-8, 8,7 ,7-8, 8,7 ,7-8, 8,7 ,7-8, 8,7

 

3-4,4-4, κοκ

 

1-2,2-2 , 2-2, 2,2 (πλέον ξέρουμε κάποια καλώδια (8 στα 120 ή 1 στα 15 τα οποία θα έχουν ονομασία πχ α1α1α1

συνεχίζουμε με τον ίδιο τρόπο τώρα σε μονάδες

 

πρέπει να είναι σύνολο 1 + 6 * 2 = 13 διαδρομές ( μάλλον.. !)

Link to comment
Share on other sites

χωρίζουμε τα καλώδια σε 60 - 60 και γράφουμε στα 60 το γράμμα α και στα άλλα 60 το β

δοκιμάζουμε στην άλλη άκρη και γράφουμε αντίστοιχα α και β

Πες μας όμως και πώς βρίσκεις από την άλλη άκρη ποιά είναι τα α και ποιά τα β; Δηλαδή πώς βρίσκεις ότι τα 60 που βρίσκονται στην δεύτερη πλευρά είναι τα α (και όχι τα β);

 

 

Νομίζω πως βρηκα την λύση, αλλά πρέπει να κάτσω να την γραψω..... εις αναμονή

Αντε ηλεκτρολόγε ! :smile: Σώσε την κατάσταση !

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τη βρήκα κι εγώ, ας τη γράψω.

Στηρίζεται και επεκτείνει τη λογική του nap.

 

Σε κάθε μέτρηση μπορούμε να ξεχωρίζουμε τρεις τύπους καλωδίων, ας πούμε α αυτά που συνδέονται στο θετικό πόλο, β αυτά που συνδέονται στον αρνητικό πόλο και γ αυτά που δε συνδέονται πουθενά.

Για να διαχωρίσουμε 120 καλώδια χρησιμοποιώντας 3 σύμβολα χρειαζόμαστε 5 μετρήσεις, γιατί 3^4 =81 < 120 < 3^5=243. Άρα και 5 διαδρομές με την επιστροφή τους.

Επεκτείνοντας τη λογική του nap, σε κάθε μέτρηση βάζουμε 1/3 καλωδίων στο +, 1/3 στο - και 1/3 στον αέρα. Επειδή με 40 δε θα μπορέσουμε να διαχωρίσουμε τα + από τα - βάζουμε 41 στο +, 39 στο - και 40 στον αέρα.

 

Στο άλλο άκρο μόλις βρούμε ένα ζεύγος καλωδίων που ανάβουν το λαμπάκι, κρατάμε το ένα σύρμα και μετράμε με πόσα από τα 119 ανάβει, ώστε να βρούμε τα σύρματα του άλλου πόλου. Αν βρούμε 41 ξέρουμε πως είναι τα + και τα ονομάζουμε α, αν είναι 39 ξέρουμε πως είναι τα - και τα ονομάζουμε β. Αφού τελειώσουμε με τα σύρματα που συνδέονται σε πόλους τα υπόλοιπα είναι τα γ.

 

Στην πρώτη διαδρομή κάθε καλώδιο θα αποκτήσει το α ή β ή γ.

Αφού επιστρέψουμε στη μπαταρία, συνδέουμε στο + 14 α, 13 β, 14γ, συνδέουμε στο - 13 α, 13 β, 13 γ και στον αέρα αφήνουμε 14α, 13β, 13γ. Έτσι σχηματίζουμε 14αα, 13αβ, 14αγ - 13αα, 13αβ, 13αγ - 14αα, 13αβ, 13αγ.

 

Στην 5η διαδρομή θα έχουμε 120 καλώδια με ονόματα: ααααα, ααααβ, ααααγ, αααβα, αααββ, αααβγ, ... γγγγγ και με τον τρόπο αυτό διαχωρίζονται πλήρως μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.