Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση οικοπέδου πριν τη διάνοιξη δρόμων


Recommended Posts

το θέμα εδώ είναι αν ο απέναντι που είναι σε άλλο σχέδιο πόλης έχουν υπολογιστεί οι αναλογισμοί του. Δηλαδή η πράξη εφαρμογής λαμβάνει υπόψιν την απέναντι ιδιοκτησία? φαντάζομαι όχι. Κανονικά πρέπει να γίνει πράξη τακτοποίησης εφόσον η απέναντι ιδιοκτησία ανήκει βρίσκεται εντός παλαιού σχεδίου. Η περίπτωση αυτή λέγεται συρραφή σχεδίων πόλεως.

Link to comment
Share on other sites

Η απέναντι ιδιοκτησια βρίσκεται σε διπλανό οικοδομικο τετράγωνο, αλλά στο ίδιο σχέδιο πόλης. Τουλάχιστον αυτό μπορώ να καταλάβω από τη μελέτη που έχω στα χέρια μου. Στη μελέτη αυτή φαίνεται και το κομμάτι γης που πρέπει να παραχωρήσει ο γείτονας, ώστε ο δρόμος να είναι πλήρως διανοιγμένος. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχει γίνει κάποια πράξη παραχώρησης από το γείτονα. Αν ο γείτονας δεν επιθυμεί να ασχοληθεί με αυτό πως μπορώ να κινηθώ εγώ; Πρέπει να τον περιμένω μέχρι να πάρει την απόφαση να πάει στο συμβολαιογράφο να κάνει την πράξη παραχώρησης;

Link to comment
Share on other sites

από τα λεγόμενα σου καταλαβα τώρα ότι έχει γίνει πράξη τακτοποίησης στο δικό σου οικοπεδο και όχι πράξη εφαρμογής. Ακριβώς δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις. Τι εενοείς να διανοιχτεί πλήρως ο δρόμος? Αυτή τη στιγμή πως είναι δρόμος και γιατί να μην μπορείς να οικοδομήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν chris_anst ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Αυτή τη στιγμή ο δρόμος είναι μερικώς διανοιγμένος από την μερια του δικου μου οικοπέδου. Ο ιδιοκτήτης του δικού μου οικοπέδου παραχώρησε σε κοινή χρήση τα 3 μέτρα (τα οποία είναι ήδη διανοιγμένα) από συνολικά 6 μέτρα, που είναι το πλήρες πλάτος του δρόμου. Τα υπόλοιπα 3 μέτρα πρέπει να τα παραχωρήσει ο γείτονας. Υπάρχει περίπτωση να μου πουν στην πολεοδομια ότι δεν μπορεί να βγεί άδεια μέχρι να διανοιχτεί πλήρως ο δρόμος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

θα ηθελα τη βοηθεια σας αν ξερετε.τι γινεται στη περιπτωση που εχει εκδοθη οικοδομικη αδεια,εχω αγορασει σπιτι στο συγκεκριμενο συγκροτημα αλλα ο δρομος που οδηγει στο συγκροτημα σταματουσε περιπου 150-200 μετρα πριν.η κατασκευαστικη που εκανε το εργο (και ο δημαρχος της περιοχης μεσα σε αυτην) διενοιξε τον δρομο μεχρι το συγκροτημα χωρις ομως τον δηλωσει στην αρμοδια υπηρεσια (αν δεν κανω λαθος χρειαζεται και στο υποθηκοφυλακιο?).ο ιδιοκτητης του διπλανου οικοπεδου μου ειπε οτι κακως δοθηκε αδεια (το 2006) και κανονικα ολο το συγκροτημα ειναι παρανομο και πρεπει να του ανακαλεσουν την αδεια.σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας δωσει τα φωτα του για το λογο οτι δεν ειμαι πολ.μηχανικος ουτε αρχιτεκ. κτλ και δεν γνωριζω τη γινεται

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που περιγράφεις είναι αρκετά σοβαρό, αν τα στοιχεία είναι πραγματικά, και, όπως είναι προφανές, δεν μπορεί να δοθεί απάντηση και λύση μέσα από το internet.

 

Πρέπει να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό της εμπιστοσύνης σου, που να γνωρίζει την πολεοδομική νομοθεσία, να του δώσεις όλα τα στοιχεία που έχεις (συμβόλαιο, διαγράμματα κλπ), να τα μελετήσει και να σου δώσει τη σωστή απάντηση για τις ενέργειες που θα κάνεις. Είναι ενδεχόμενο να χρειαστεί και η βοήθεια δικηγόρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.