Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ πληροφορικής και μετά εξωτερικό;


alex226

Recommended Posts

γεια σας παιδια ειμαι νεος εδω περα και πηρα το θαρρος να σας γραψω τον προβληματισμο μου.....εχω περασει σε τει πληροφορικης και σκεφτομουν (αφου εχω διαβασει σε πολλα φορουμ τα λιγοστα επ. δικ.) αφου τελειωσω το τει να παω εξωτερικο για να γυρισω ως αποφοιτος αει εξωτερικου.......ξερει κανεις πως γινεται αυτο να μου εξηγησει αναλυτικα....

 

 

 

ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το μήνυμα του alex226 συνειδητοποιεί κανείς τα πεπραγμένα της πολιτείας. Φανταστείτε λίγο το θέμα αλλιώς. Κάποιος στην Γερμανία, να λέει θα σπουδάσω στα Fachochscule (Γερμανικά ΑΕΙ) αλλά θα πρέπει να πάω στην Ελλάδα μετά να πάρω και απο κει ένα πτυχίο για να δουλέψω στη χώρα μου (Γερμανία) γιατί οι σχολές αν και αναγνωρίζονται στην Ελλάδα, δεν έχουν επ. δικαιώματα στη Γερμανία.

 

Μιλάμε για τέτοια παράνοια. Να σπουδάζουμε εδώ και να ψάχνουμε να δούμε σε ποιά χώρα πρέπει να πάμε μετά για να αποκτήσουμε δικαιώμα να εργαστούμε στην ίδια μας τη χώρα. Πρόκειται για μια κατάσταση που αποδεικνύει ότι η διοικητικη δομή της πολιτείας είναι ανεπαρκής. Στη περίπτωσή μας, το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος καθορίζει τα επ. δικαιώματα.

 

Φίλε alex226, τι να σου πω. Ευτυχώς η δική σου σχολή δεν έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα με τα επ. δικαιώματα (όχι πως έχει λυθεί). Αν σκέφτεσαι από τώρα να φύγεις έξω μετά, μήπως να πας κατευθείαν έξω να μην χάνεις τα χρόνια σου ? ... Οι σπουδές στα ΤΕΙ Πληροφορικής είναι μια χαρά, αλλά όπως βλέπεις έχουμε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτή την στιγμή και τα πανεπιστήμια πληροφορικής και οι μηχανικοί Η/Υ ΔΕΝ έχουν δικαιώματα ,δεν είναι λοιπόν μόνο θέμα Τ.Ε.Ε

 

Στην θέση σου μάλλον δεν θα πήγαινα στο εξωτερικό , η πληροφορική είναι από τους λίγους κλάδους που δεν παίζει ρόλο η "σφραγίδα" αλλά οι γνώσεις

Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστή φορά θα επαναλάβω ότι:

 

Δεν υπάρχει καμμία -απολύτως- ανάγκη να καταφεύγουμε στην χρήση ακραίων χαρακτηρισμώνγια να στηλιτεύσουμε κάποια -κατά την γνώμη μας- ανεπάρκεια των κανονισμών ή της νομοθεσίας.

Αντιθέτως, με αυτόν τον τρόπο μειώνουμε την βαρύτητα της παρατήρησής μας.

 

Η κοσμιότητα των σχολίων, ο σεβασμός προς τον συνομιλητή και η απαρέγκλιτη τήρηση των

Κανόνων Συμμετοχής, είναι αδιαπραγμάτευτες προϋποθέσεις για την διεξαγωγή γόνιμου διαλόγου.

Θεωρώ ότι μεταξύ μορφωμένων ανθρώπων, τα παραπάνω είναι αυτονόητα.

Εκτός αυτού, με την εγγραφή μας αποδεχτήκαμε –άπαντες- τους Κανόνες Συμμετοχής.

 

Τα εκτός θέματος σχόλια και οι άκομψες εκφράσεις διαγράφονται.

Ως εκ τούτου δεν υπάρχει λόγος να γίνονται.

 

Όποιος θέλει να συζητήσει κάτι άλλο, ας "ανοίξει" άλλο θέμα.

 

Μπορούμε να συμβάλλουμε όλοι στην εύρυθμη λειτουργία του forum μας.

 

Έχει δημιουργηθεί το θέμα: "Αναγνώριση πτυχίου Μηχανικού Πληροφορικής", όπου μεταφέρθηκαν

οι τελευταίες δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.