Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κωδικοποίηση (ΚΑΔ) Εκτιμήσεις Ακινήτων


Recommended Posts

Καλημέρα,

ασκώ σχεδόν αποκλειστικά την δραστηριότητα του ΕΚΤΙΜΗΤΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ για λογαριασμό τραπεζικών ιδρυμάτων.

Βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας έπρεπε μέχρι χθες, (30/11/2009), (αλλά όπως όλα τα πράγματα έλαβε παράταση έως 31/12/2009), να ενημερώσω το μητρώο μου στην Δ.Ο.Υ. σχετικά με τον νέο, (Ευρωπαϊκό) ΚΑΔ, τόσο για τις εκτιμήσεις όσο και για τις υπόλοιπες δραστηριότητες.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος ποιος ακριβώς, (ή πλησιάζον) κωδικός καλύπτει την δραστηριότητα του ΕΚΤΙΜΗΤΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ?

Ψάχνοντας κατέληξα σε δύο :

71.12.11.03 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΤΕΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ

68.31.16.00 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΕΝΑΝΤΙ ΑΜΟΙΒΗΣ Η ΒΑΣΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ

Από τις παραπάνω νομίζω ότι ποιό σωστή είναι η πρώτη, (71.12.11.03), διότι ανήκει στις υπηρεσίες Μηχανικών, (οι εκτιμήσεις που κάνουν οι μηχανικοί είναι οικονομοτεχνικές μελέτες για τι εφαρμόζουν τις σχετικές μεθοδολογίες που εξετάζουν τεχνικά, νομικά και οικονομικά δεδομένα και χαρακτηριστικά των ακινήτων), και όχι η δεύτερη, (68.31.16.00), διότι ανήκει στις υπηρεσίες Μεσιτών αστικών συμβάσεων, (οι εκτιμήσεις που κάνουν, στο σύνολό τους αφορούν τη σύγκριση της βάσης δεδομένων που έχουν με τις πληροφορίες από την κτηματαγορά).

Αν έχετε άποψη, παρακαλώ ενημερώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Συνεργάζομαι ως ΕΚΤΙΜΗΤΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ με τις Τράπεζες :

- MARFIN EGNATIA BANK κατάστημα ΑΙΓΙΟΥ

- FBBank κατάστημα ΠΑΤΡΑΣ

- ATEbank αρχικά με το κατάστημα Καλαβρύτων και στην συνέχεια με το κατάστημα ΑΙΓΙΟΥ

- ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ κατάστημα ΑΙΓΙΟΥ.

 

Προσπάθησα και με την EMPORIKI BANK αλλά με πληροφόρησαν ότι 'ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ' (!!!), άρα δεν υπάρχει δυνατότητα συνεργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Αμοιβή ανά εκτίμηση για την κάθε τράπεζα που συνεργάζεσαι μπορείς να δώσεις ?

Εγώ πάντως δήλωσα το 68.31.16.00 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΕΝΑΝΤΙ ΑΜΟΙΒΗΣ Η ΒΑΣΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ γιατί αυτό θεωρώ πως είναι ακριβέστερο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.