Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελιακή γείωση


Liselef

Recommended Posts

Στην δική μου περίπτωση όχι. Τα ντουλάπια είναι τα τοιχεία του υπογείου, θα σκυροδετηθούν τα κανονική πέδιλα των τοιχείων, τα οποία στην συνέχεια με αναμονές θα ενωθούν με τη υπόλοιπη θεμελίωση, ότα θα γίνει η καθολική εκσκαφη.

Εκτός αν έννοεις κάτι άλλο erling που δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τμηματική εκσκαφή δηλαδή, άλλο πράγμα.

Εγώ νόμιζα πως κάνεις υποθεμελίωση του όμορου πρώτα και μετά θα κάνεις την εκσκαφή σου.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω για το θέμα των ενώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος ντουλάπια ήταν εσφαλμένος όπως είπε ο erling. Το σωστό είναι τμηματική εκσκαφή.

Ντουλάπια είναι η υποθεμελίωση των όμορων. Σκάβουμε δηλαδή κάτω απ' τα θεμέλια του όμορου και ρίχνουμε σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ταινία της θεμελιακής δεν είναι αναγκαστικά μονοκόμματη. Απλά πρέπει να προσέξεις τη συνέχεια της χρησιμοποιώντας ειδικούς συνδέσμους κ όχι πατέντες.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν κάνουμε τμηματικά τη θεμελίωση. Όπως ενώνουμε τα σίδερα με ματίσεις, ανάλογα ενώνουμε και την ταινία της θεμελιακής. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείται σκάβουμε κάτω από τα θεμέλια του όμορου και ρίχνουμε σκυρόδεμα? Αν εννοείται ότι υψομετρικά πάει πιο χαμηλά η εκσκαφή μας και ρίχνουμε σκυρόδεμα οπλισμένο για να στηρίξουμε τα θεμέλια του όμορου, τότε αυτο κάνω και εγώ. Απλά αυτό το σκυρόδεμα είναι το τοιχείο του υπογείου μου. Εννοείτε κάτι αλλο? (Αν και ειναι άσχετο με το topic)

Για την θεμελιακή γείωση τώρα, με ειδικούς συνδέσμους θα γίνουν οι ενώσεις, αλλά στο αριθμό θα υπάρχουν 4 ή 5 ένώσεις.Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ και πάλι.

(Δυστυχώς ο μηχανολόγος δεν μου απάντησε με μεγάλη σιγουρια. Θα το ψάξει και αυτός)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι ως εξής. Κάνω ένα κομμάτι της θεμελίωσης τώρα κ κάνω ένα άλλο κομμάτι μετά. Αν θες να έχεις συνέχεια της θεμελιακής γείωσης μπορείς να αφήσεις αναμονές. Μόνο που οι αναμονές σου επειδή δεν θα είναι μες στο μπετόν, θα πρέπει να είναι χάλκινες. Έτσι πρέπει να χρησιμοποιήσεις σύνδεσμο που να επιτρέπει τη σύνδεση της γαλβανισμένης χαλύβδινης ταινίας με την αναμονή που ιθα είναι χάλκινη. Πάντα ότι υλικό χρησιμοποιείς πρέπει να είναι εγκεκριμένο για αυτό το σκοπό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.