Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή ΑΔΤ


flouris

Recommended Posts

Σε περίπτωση αλλαγής της αστυνομικής ταυτότητας πρέπει να ενημερώσω το ΤΕΕ ή το ΤΣΜΕΔΕ;

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που δεν ενημέρωσα κανέναν εκτός από τις πιστωτικές μου, από το 2006 που άλλαξα ταυτότητα, τι έπαθα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιά πήγα να πάρω χρήματα από την τράπεζα σε υποκατάστημα του Αμαρουσίου.

Έκαναν έλεγχο της υπογραφής μου με αυτήν του αρχείου τους και δεν μου δώσαν χρήματα γιατί διέφερε. Όταν είχα ανοίξει λογαριασμό είχα και άλλο αριθμό ταυτότητας αλλά και υπογραφή σαν παιδάκι 16 ετών (όσο ήμουν δηλαδή).

Οπότε από τότε ενημερώνω τράπεζα, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, εφορία και πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Το αν "πρέπει" να δηλώσεις αλλαγή ταυτότητας στον οποιονδήποτε φορέα, εξαρτάται από τους ενδεχόμενους κινδύνους αν δεν το πράξεις. Δηλαδή αν δεν το δηλώσεις στο ΤΕΕ τι θα γινει; θα πάει αυτός που την βρήκε να σου πληρώσεις ...τις εισφορές; Ή θα πάει στο ΤΣΜΕΔΕ χωρίς βιβλιάριο να εισπράξει έξοδα που έκανε για φάρμακα;

Γενικά δηλώνουμε αλλαγές σε Α.Δ.Τ. σε τράπεζες και εφορία (όπου υπάρχει και ο μεγαλύτερος κίνδυνος) αν και έχω ακούσει και για ανάγκη δήλωσης στον "Τειρεσία". Οπουδήποτε αλλού, δεν βλέπω τον λόγο να αγχώνεσαι και να βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ αγαπητέ tpanag. Γιατί αν αργότερα κάποια στιγμή χρειαστεί να εμφανίσω ταυτότητα για οποιοδήποτε λόγο πχ στο ΕΤΑΑ κ μου πουν δεν ταυτίζεται με το αρχείο μας, κάνε μια δήλωση αλλαγής κ περίμενε εγώ τότε θα γυρίσω κ θα βρίσω το ταμείο σαν "σωστός Έλληνας". Το να είμαστε κ λίγο ευσυνείδητοι από τη μεριά μας, να προσπαθούμε να προλάβουμε κάποια γεγονότα για να κάνουμε τη δουλειά μας πιο εύκολα στο μέλλον κ να παρατήσουμε τον ωχαδερφισμό πίσω μας πιστεύω ότι μας γλυτώνει από πολλούς κινδύνους κ μάλιστα σοβαρότερους από αυτούς που παρέθεσες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.