Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακύρωση προσφοράς απο έλλειψη ενός και μόνο μηχανόσημου


evripos

Recommended Posts

συμμετέχοντας στον διαγωνισμό αποδέχεσαι τη διακήρυξη και ότι αναφέρει αυτή..από εκεί κ πέρα ο καθένας-συμμετέχοντες,επιτροπή-πράττει κατά το δοκούν και όρεξη να έχεις να μπλέκεις σε ενστάσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η διακήρυξη υπερισχύει του νόμου ακόμα κι αν έχει γίνει λαθος στον υπολογισμό; Μπορεί μετά η επιτροπή να δεχθεί κάποιον με λιγότερα λέγοντας ότι έκαναν λάθος στον υπολογισμό;

Αντι απαντησης θα σου παραθεσω την αποψη του Χρ.Μητκιδη Παρεδρου του Νομικου Συμβουλιου του Κρατους .οπως αυτη διατυπωνεται στο βιβλιο του

"Συμβασεις Δημοσιων Εργων"σελ 146

"Τυχον υποεκτιμηση των μηχανοσημων εκ μερους της υπηρεσιας δεν επιφερει αποκλεισμο του διαγωνιζομενου αν αυτος συμμορφωθηκε με το ποσο που αναγραφεται στη Διακηρυξη,ενω σε περιπτωση υπερεκτιμησης ,και εφοσον δεν προσβληθει η Διακηρυξη,οφειλεται ο αναγραφομενος αυξημενος αριθμος"

Link to comment
Share on other sites

Kαλά τα λέει ο chrmats. Έχω περίπτωση που η διακήρυξη προέβλεπε λιγότερα μηχανόσημα από τα νόμιμα και ακυρώθηκε ο μειοδότης που υπέβαλε όσα προέβλεπε η διακήρυξη. Το σκεπτικό ήταν ότι ο νόμος υπερισχύει της διακήρυξης και ότι έπρεπε να υποβάλουν οι υποψήφιοι τα νόμιμα και όχι λιγότερα εκμεταλλευόμενοι το λάθος της διακήρυξης προς όφελός τους.....

Link to comment
Share on other sites

ενώ μου έχει τύχει με το ανάποδο..η διακήρυξη λανθασμένα αντί για 10μηχανόσημα έγραφε 100..κ βέβαια όσοι το είδαμε καταθέσαμε 100..κ επειδή κανείς δεν έκανε ένσταση κατά της διακηρύξεως,όσοι είχαν τα σωστά βάσει προϋπολογισμού ακυρώθηκαν!βέβαια ασχολούμενοι με όλα αυτά δεν ξέρω αν λεγόμαστε μηχανικοί ή κάτι άλλο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε δημοπρασία που έλαβα μέρος έχει περισσότερα μηχάνημα από αυτά που απαιτούνταν τελικά η επιτροπή έκανε δέκτες όλες τις προσφορές αν είχαν μηχάνημα βάση προσυλλογισμού με το σκεπτικό ότι ο νομός υπερισχύει της διακήρυξης αν μπορείς κάποιος να βοηθήσει επειδή εγώ είχα τα μηχάνημα που απαιτούσε η διακήρυξη ενώ οι άλλοι όχι βασικά ψάχνω κάποια απόφαση από ΣτΕ ή από ελεγκτικό συνέδριο 

Επίσης κατά την ένσταση στο πρακτικό της δημοπρασίας απαιτείται παράβολο βάση του άρθρου 25 του Ν4146/2013 ;

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι εχω και κανε τις κινησεις σου

1) Τα μηχανοσημα καταβαλλονται υποχρεωτικα υπερ του ΤΣΜΕΔΕ κατα το αρθρο 7 του Α.Ν 2326/1940 και ειναι μια μορφη παραβολου

2) Υπαρχουν δυο περιπτωσεις λαθων στη διακηρυξη .Να υπολογισθουν λιγοτερα απ οτι βγαινει βασει προυπολογισμου ή να υπολογισθουν περισσοτερα

Στην πρωτη περιπτωση (δηλαδη η διακηρυξη να ζητα λιγοτερα μηχανοσημα) συμφωνα με την Πρ.Ε Κλιμ454/2010 αποφαση ελεγκτικου συνεδριου ο διαγωνιζομενος υποχρεουται να προσκομισει οσα λεει η διακηρυξη και ας ειναι λιγοτερα απο τα απαιτουμενα

Στη δευτερη περιπτωση κατα τον Χρ.Μητκιδη (Παρεδρος Ν.Σ.Κ) "σε περιπτωση υπερεκτιμησης, και εφ οσον δεν προσβληθει η Διακηρυξη,οφειλεται ο αναγραφομενος (αυξημενος) αριθμος" (Χρ.Μητκιδη "Συμβασεις Δημοσιων Εργων ...." εκδοση 2000 ΝΟΜΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ σελιδα 146) χωρις ομως αυτη την κριση να την στηριζει σε καποια αποφαση δικαστηριου ή εγκυκλιο κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό, το τέταρτο ερώτημα και την απάντησή του σελ.8

 

και στο άλλο το αρχείο σελ 33

μηχανοσημα.pdf

prosimvatikos.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αξιζει μια ενσταση επικαλουμενος τον Μητκιδη (επι χρονια στο ΥΠΕΧΩΔΕ ) και με την αιτιολογια οτι η διακηρυξη σαν Κανονιστικη πραξη ειναι ισχυρη και πρεπει να ακολουθηθει.Βεβαια αν εισαι ο μονος που ενδιαφερεται τα πραγματα ειναι δυσκολα και στην καλυτερη για σενα των περιπτωσεων θα επαναδημοπρατηθει το εργο για λανθασμενη διακηρυξη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τελικά υπάρχει απόφαση η παρακάτω

ΕλΣυν-Κλ.Ε-454-2010

 

Φιλέ δώσαμε 7 άτομα προσφορά και είμαι εκτός σε σειρά αλλά σωστός ως προς την διακήρυξη

Δεν μπορεί να ακυρωθεί έτσι απλά θα μπορούσαν να την ακυρώσουν πριν ολοκληρώσουν το πρακτικό αν υπήρχε η δυνατότητα

Για να κάνω ένσταση μου ζήτησαν παράβολο 250 ευρώ βάση του άρθρου 25 του Ν4146/2013 ισχύει η όχι ;

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.