Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακύρωση προσφοράς απο έλλειψη ενός και μόνο μηχανόσημου


evripos

Recommended Posts

 

Για να κάνω ένσταση μου ζήτησαν παράβολο 250 ευρώ βάση του άρθρου 25 του Ν4146/2013 ισχύει η όχι ;

Ναί.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε δημοπρασία που έλαβα μέρος έχει περισσότερα μηχάνημα από αυτά που απαιτούνταν τελικά η επιτροπή έκανε δέκτες όλες τις προσφορές αν είχαν μηχάνημα βάση προσυλλογισμού με το σκεπτικό ότι ο νομός υπερισχύει της διακήρυξης αν μπορείς κάποιος να βοηθήσει επειδή εγώ είχα τα μηχάνημα που απαιτούσε η διακήρυξη ενώ οι άλλοι όχι βασικά ψάχνω κάποια απόφαση από ΣτΕ ή από ελεγκτικό συνέδριο 

1. Πρέπει να υποβληθούν, τουλάχιστον, όσα μηχανόσημα ορίζονται από την Διακήρυξη

2. Εστω και ένα λιγότερο, επισύρει ακυρότητα προσφοράς. Οπωσδήποτε.

3. Αν η διακήρυξη προέβλεπε, μεγαλύτερο αριθμό μηχανοσήμων από τα νόμιμα είτε λόγω λανθασμένου υπολογισμού είτε λόγω λανθασμένης αναγραφής, έπρεπε είτε να ενημερωθεί η Υπηρεσία προκειμένου να προβεί σε αλλαγή είτε να γίνει ένσταση επί της διακήρυξης.

Αν δεν έγινε τίποτα από αυτά τότε ισχύει ο αριθμός μηχανοσήμων που αναγράφονται στην Διακήρυξη.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και αυτο!

' Τα απαιτούμενα μηχανόσημα, τα οποία πρέπει να συμπεριλαμβάνονται «επί ποινή

αποκλεισμού», στον φάκελο δικαιολογητικών συμμετοχής, (κατά το άρθρο 24.1.6 της πρότυπης διακήρυξης

τύπου Β και 24.1.5 της οικείας διακήρυξης), οφείλουν να είναι ως ορίζεται από το νόμο, με ευθύνη των

συμμετεχόντων και ανεξάρτητα από τυχόν λάθος υπολογισμό των συντακτών της διακήρυξης.

Ο απαιτούμενος αριθμός μηχανοσήμων επί του προϋπολογισμού της Υπηρεσίας χωρίς το ΦΠΑ, καθορίζεται

από τις διατάξεις των 1) άρθρο 7 του Α.Δ. 2326/1960, 2) την Υ.Α. αρ. 35993 ΦΕΚ507Β/11-8-67 και 3) την

απόφαση ΔΣ ΤΣΜΕΔΕ αρ. 693/4921/1-10-2001.

Ο προϋπολογισμός Υπηρεσίας είναι συνολικά προ ΦΠΑ: 2.756.097.18€ (1.964.695,79€ δαπάνη

εργασιών, πλέον 353.645,24€ ΓΕ&ΟΕ, πλέον 347.751,15€ απρόβλεπτα, πλέον 90.005,00€ αναθεώρηση).

Συνεπώς ο αριθμός των απαιτούμενων μηχανοσήμων καθορίζεται ως παρακάτω:

Για το ποσό των 14.673,51€ (5.000.000 δρχ.), 0,8 μηχανόσημο και κατά την στρογγυλοποίηση 1

μηχανόσημο των 0,44€. Για το ποσό από 14.673,51€ έως 29.347,03€ (10.000.000 δρχ.), 1 μηχανόσημο των

0,44€. Για το ποσό από 29.347,03€ έως 2.726.750,15€ 1 μηχανόσημο ανά 29.347,03€ (10.000.000 δρχ.),

δηλαδή 92,91 μηχανόσημα και κατά την στρογγυλοποίηση 93 των 0,44€."

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ KF το θέμα μου δεν είναι ο τρόπος υπολογισμού αλλά ότι το πρακτικό λένε ότι το σύνταξαν βάση νομού το απαιτούμενο αριθμό μηχανοσημων και όχι τα πόσα  αναφέρει ολογράφως και αριθμητικώς η διακήρυξη και προφορικά μου είπα ότι ο νομός υπερισχύει της διακήρυξης

Εγώ πιστεύω ότι έχουν λάθος και γι αυτό θα καταθέσω την ένσταση απλά προσπαθώ να βρω κάποιες αποφάσεις είτε ΣτΕ είτε από ελεγκτικό συνέδριο απλά για να είμαι ποιο κατοχυρωμένος 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η διακηρυξη ανηκει στον λεγομενο "πολιτικο δημοσιονομικο ελεγχο" ενω το ΕΛ.Συν στον "δικαστικο δημοσιονομικο ελεγχο"

Καταλαβαινεις οτι δεν μπορει να γινει παρεμβαση του πολιτικου στον δικαστικο.Απλα ο καθενας τραβα το δρομο του με τελικο κριτη το ΣτΕ.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικά απέρριψαν την ένσταση μου βάση μιας απόφασης του ελεγκτικού συνέδριου την 3370/2011

επειδή δεν μπορώ να την βρω αν την έχει κάποιος ας την ανεβάσει ή ας μου την στείλει στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.