Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τοποθέτηση τζακιού σε υπάρχον άνοιγμα


STRATOS.S

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Εχω το ισόγειο μιας οικοδομής με κήπο στο κέντρο της Αθήνας.Το ισόγειο είναι πέτρινο ενώ ο όροφος εχει χτιστεί μετά.Υπάρχει διάδρομος 1 μ. πλάτος, ακάλυπτος, στα αριστερά της πρόσοψης που οδηγεί σε σκάλα για τον ορόφο.

Θέλω να τοποθετήσω ένα προκατ τζάκι ανοικτου τύπου στη θέση ενός ανοίγματος (με ποδία 85 εκ. και υψος 1,77) που ''βλεπει'' στο διάδρομο.Η αριστερή όψη εχει τα ίδια ανοίγματα και στο ισογειο και στον όροφο.Το τζάκι θα έρθει πρόσωπο με το διάδρομο και η καπνοδόχος να ανέβει περίπου 8 μέτρα.Δεδομένου οτι θα πρέπει να πάρει κλίση προς τα πίσω για να αποφυγω το παράθυρο του 1ου και μετά δεξιά προς το δώμα ωστε να απομακρυνθω απο την πλαινη τετραόροφη οικοδομή υπάρχει περίπτωση να μη λειτουργήσει σωστά?Να προτιμήσω διπλή μονωμένη inox καπνοδόχο με τριπλάσια τιμή απο την απλή ή δε θα έχω διαφορά που να δικαιολογεί την αυξημένη τιμή?Γενικά σαν κατασκευή είναι εφικτή και αν ναι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή σε κάτι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς να είσαι σύμφωνος με την υπάρχουσα νομοθεσία

 

διάβασε παρόμοια θέματα εδώ: http://www.michanikos.gr/tags.php?tag=%EA%E1%F0%ED%EF%E4%FC%F7%EF%F2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.