Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στέγη και θέσεις πάρκινγκ στον ΣΔ


ChSpag

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Είμαι ιδιώτης και ζητώ πρωταρχικά συγνώμη αν σας φανούν ανόητα αυτά που θέλω να ρωτήσω απλά θα παρακαλούσα για την βοήθεια σας.

Εχω ένα οικόπεδο με ΣΔ 0,8 και μέγιστο ύψος 13μ+2μ στέγη. Πήγα σε 2 μηχανικούς για να χτίσω.

Ο πρώτος μηχανικός μου έκανε σχέδιο με τριόροφη οικοδομή όπου ο 1ος όροφος έχει 2 διαμερίσματα, και ο 2ος και ο 3ος τις έχει από 2 μεζονέτες για να κερδίσουμε μέτρα.Η τελευταία πλάκα φτάνει στα 12μ ύψος και βγάζει κ τις κολώνες από πάνω άλλο 1 μέτρο, άρα πάμε στα 13 μέτρα. Οταν του ζήτησα να κάνει κ στέγη μου έκανε μια στέγη από ξύλο η οποία ξεκινάει από τα 12μ ύψος και φτάνει στα 14μ ύψος.

Ο δεύτερος μηχανικός μου έκανε ακριβώς το ίδιο σχέδιο μέχρι την ταράτσα στα 12μ, απλά την στέγη την ξεκινάει από τα 13μ ύψος και καταλήγει στα 15μ ύψος. Μου άρεσε πολύ περισσότερο.

Ο πρώτος μηχανικός ισχυριζεται ότι για να γίνει η στέγη όπως μου την κάνει ο δεύτερος μηχανικός πρέπει να βάλει κάποια δομήσιμα μέτρα στην ταράτσα.

Ποιος από τους 2 μηχανικούς είναι σωστός?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συνεργασία σας

 

ΜΦΧ

 

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε ChSpag,

 

Το φορούμ δεν αποτελεί τόπο παροχής εξατομικευμένων υπηρεσιών μηχανικού, πόσω μάλλον που δεν έχουμε (και δεν μπορούμε να έχουμε), γνώση των στοιχείων που αναφέρετε.

Επίσης το φόρουμ δεν είναι αποτελεί παιχνίδι κρίσης του τύπου "βρήτε τον σωστό μηχανικό".

 

Είστε ευπρόσδεκτος στο φόρουμ, εφ'όσον τηρείτε τους κανόνες συμμετοχής.

 

Το παρόν κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.