Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΖΟΕ ή οικισμός προ του 23'?


Recommended Posts

Συναδελφοι θελω τα φωτα σας παρακαλω....

 

Εχω οικοπεδο σε περιοχη οπου υπηρχε οικισμος προ του 23' και μετα εγινε ΖΟΕ.

Μου ειπαν στην πολεοδομια οτι δεν ξερουν ποιο απο τα δυο καθεστωτα υπερισχυει.

Μηπως ξερετε τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις και αν υπαρχει ΠΔ ή νομος που να οριζει απο ποιο σχεδιο θα παρω αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

η καθε ζ.ο.ε καθοριζει το αν ισχυει η οχι σε εντος οικισμου περιοχες.η ζοε της περιοχησ ν.ηλειας για παραδειγμα καθορίζει οτι δεν ισχυει στα ορια των οικισμων .η ζοε ανφερεται σε χρησεις γησ αλλα και σε αρτιοτητες και περιορισμουσ σε δομηση.προσοχη και παλι στις αρτιοτητεσ κατα παρεκλισση(π.χ εντοσ ζωνης)(ισχυουν μονο αν αναφερονται και μονο)..

Link to comment
Share on other sites

Grtopo ..... ειναι οικοπεδο το οποιο το 1990 κτιστηκε με τους ορους του οικισμου προ του 23' και μετα ηρθε η ΖΟΕ.

 

GEODEL79.... ναι καθοριζει για οικισμους κατω των 2000 κατοικων αλλα τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση (Αργος) δεν αναφαιρεται σε οικισμους προ του 23'.

Link to comment
Share on other sites

πολυ περιεργο αυτο .σε γενικεσ γραμμες παντως η ζωνες οικιστικου ελεγχου ειναι απιθανο να συσχετιζονται με ηδη οικιστικη ζωνη δηλαδη με περιοχη που ειναι ηδη οικισμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξεραν να μου απαντησουν ουτε στην πολεοδομια της περιοχης και δε ξερω τι να γραψω στην δηλωση 651.

Πηρα το ΦΕΚ της ΖΟΕ οπου κανει αναφορα μονο σε οικισμους <2000 κατοικων.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειμαι εντος οριων οικισμου σιγουρα, μαλιστα το οριο του οικισμου ειναι στην ακρη της ιδιοκτησιας και βεβαια μεσα στην ΖΟΕ.

 

Εχει γινει ενδελεχης ελεγχος των οριων στην πολεοδομια απλα δεν μπορουσαν να βρουν απαντηση στο θεμα ποιο σχεδιο υπερισχυει.

Link to comment
Share on other sites

koulosb ο οικισμός έχει ρυμοτομικό σχέδιο ή έχει γίνει καθορισμός των ορίων του οικισμού όπως στους οικισμούς <2000 κάτοικους;

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει καθορισμος οπως σε οικισμους <2000 κατοικων.

Μαλιστα το οικοπεδο του πελατη ειναι οριο του οικισμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.