Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: δεξαμενή πετρελαίου στο έδαφος


baggelisvolos

Recommended Posts

Ειμαι ιδιοκτητης μιας κατοικιας σε συγκροτημα κατοικιων στο Πηλιο και εχω κατασκευασει απο χρονια ενα σπιτακι που στεγαζει τον καυστηρα πετρελαιου και το λεβητα (λεβητοστασιο) στην αυλη εφαπτομενα του κτιριου (αυθαιρετο).

Εχω προβλημα με το γειτονα που ισως να με καταγγειλει στη πολεοδομια καποια στιγμη.

Τη δεξαμενη την εχω θαψει μεσα στο εδαφος και υπαρχει ενα φρεατιο 40χ40 για την πληρωση του πετρελαιου.

Οπως μου ειπε μηχανικος που ρωτησα και η δεξαμενη θαμμενη στο εδαφος απαγορευεται.

Το να ξηλωσω το σπιτακι και τη καμιναδα και να βαλω ενα επιτοιχο καυστηρα πετρελαιου ειναι κατι που θα μου κοστισει αλλα θα δωσει μια νομιμη λυση στο προβλημα μου.

Ομως τι ισχυει με τη δεξαμενη? πρεπει να την καταργησω? Οπως διαβασα στο κανονισμο της πολεοδομιας εχει ορους για τις αποστασεις κλπ.

Η εγκατασταση ειναι μικρη (24000 Kcal) αφου το σπιτι ειναι 130 τμ.

Αυτο που θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζει καποιος ειναι το αν επιτρεπεται να την τοποθετησω στις εξης θεσεις:

 

1. εξωτερικα στην αυλη διπλα στο καυστηρα

2. θαμμενη στο εδαφος εκει που ηδη ειναι

3. σε μια εσωτερικη αποθηκη του σπιτιου που δεν εχει παραθυρο

4. κατω απο εξωτερικη σκαλα που θα ανοιξω εγω πορτα στο τοιχο γι αυτο το σκοπο

 

Επισης αν γνωριζετε αν μπορω να βαλω ηλιακα πανελ για τη θερμανση του νερου με το ολο συστημα, δεδομενου οτι η Πολεοδομια οπως ξερω επιτρεπει τη τοποθετηση ηλιακου στη σκεπη εφοσον ειναι ενσωματωμενος στη σκεπη αλλα ο κανονισμος του συγκροτηματος απαγορευει τη τοποθετηση ηλιακου στη σκεπη...τι απο τα δυο ειναι επικρατεστερο??

 

Σας ευχαριστω ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.